Odborníci sú totiž presvedčení, že spôsob stravovania ovplyvňuje nielen našu schopnosť zapamätať si určité fakty, ale je skvelou ochrannou bariérou proti strate pamäti vo vyššom veku a demencii.
Nezabúdajte na správny výber mäsa
Nedávne výskumy naznačujú, že jedlo môže mať vplyv na našu pamäť a pravdepodobne stojí aj za zhoršením ďalších kognitívnych funkcií vo vyššom veku. Najväčším nepriateľom našej mysle tak môžu byť najmä tučné mastné potraviny. Pri výbere mäsa treba byť na pozore. Tučné a údené mäsové výrobky sú zdrojom nasýtených mastných kyselín. Ide v podstate o takzvané zlé tuky, ktoré zvyšujú hladinu škodlivého (LDL) cholesterolu. Podobne negatívne pôsobia aj iné druhy tukov, napríklad k nim patria trans mastné kyseliny. Nachádzajú sa najmä vo vysmážaných jedlách, zemiakových lupienkoch, ale aj v lístkovom ceste.
Čítajte viac Ako mastné jedlo ničí pamäť seniorov?Ako pôsobí na cievy v mozgu?
Zlý cholesterol sa hromadí v cievach, ale nielen tam. „Tento druh cholesterolu pôsobí negatívne nielen na naše srdce, ale aj na mozog,“ vysvetľuje docentka medicíny na Harvardskej lekárskej fakulte Francine Grodsteniová. Ako tvrdí, strava s vysokým obsahom tuku a cholesterolu môže urýchliť tvorbu beta-amyloidových plakov v mozgu. Pre lepšiu predstavivosť ide o zhluky látok, ktoré sa vyskytujú najmä u ľudí s Alzheimerovou chorobou. U týchto jedincov dochádza k postupnej strate pamäti, horšej orientácii v čase i priestore.
Viac masla, horšia pamäť
Vedci potvrdzujú svoje tvrdenia aj viacerými zaujímavými výskumami. Napríklad nemocnica Brigham and Women's Hospital upozorňuje, že ľudia, ktorí konzumovali väčšie množstvo nasýtených tukov z červeného mäsa a masla dopadli v testoch myslenia a pamäti horšie ako ženy, ktoré prijímali menšie množstvo tukov. Odborníci nevedia zatiaľ presne preukázať vzťah medzi príjmom nasýtených a trans tukov a zhoršenou pamäťou. Vedia však, že s génom nazvaným APOE sa spája vyššie množstvo cholesterolu a vznik Alzheimerovej choroby. „Tento gén má približne 65 % ľudí, ktorým vo veku 60 a 70 rokov diagnostikujú Alzheimerovu chorobu,“ vysvetľuje Gad Marshall zo spomínanej fakulty.
Podobne je to aj s cholesterolom
Ten sa postupom času ukladá na stenách ciev, pričom sa nevyhýba ani tým, ktoré sú v mozgu. Zužovanie ciev spôsobuje horšie prekrvenie mozgu, čo môže viesť k strate pamäti a v krajných prípadoch aj k mŕtvici. Jednoducho povedané, nervové bunky nemajú kvôli cholesterolu dostatočné množstvo kyslíka na svoje fungovanie. Odborníci odporúčajú, aby sme najmä s pribúdajúcimi rokmi obmedzili potraviny s vysokým množstvom cholesterolu, cukru a soli. Rovnako pomáha aj obmedzenie fajčenia.
Čítajte viac Kedy sa treba báť demencie?Stavte na zdravé tuky
Skvelým pomocníkom v boji proti lenivej mysli sú tiež tuky. V tomto prípade však ide o zdroj takzvaných zdravých tukov. Ide najmä o omega-3 mastné kyseliny a mononenasýtené mastné kyseliny. Zdravé tuky z prvej skupiny sa nachádzajú najmä v rastlinných olejoch, semenách rastlín, ale aj v morských mastných rybách. Skvelým zdrojom mononenasýtených kyselín je napríklad avokádo. V obidvoch prípadoch pomáhajú znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a takisto prispievajú tak k zdraviu srdca, ciev a mozgu. Zábudlivosť redukujú nielen tieto druhy tukov, ale aj viaceré množstvo vitamínov a minerálnych látok. Pamäť pomáhajú napríklad udržiavať v dobrej kondícii aj vitamíny skupiny B a minerál magnézium. Vitamíny radu B nájdeme napríklad v obilninách a magnézium v niektorých minerálnych vodách alebo v orechoch.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Taco Night podľa Andrey Coddington na Varecha.sk