Viac o novom projekte prezrádza v rozhovore pre Pravdu vedúci Oddelenia sociálnych služieb Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Michalský.
Spustili ste pilotný projekt sociálnej a zdravotnej starostlivosti o seniorov. O čom je a na základe čoho vznikol?
Tento projekt vznikol v spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja a expertov z Európskej komisie a Svetovej banky v rámci iniciatívy Catching-Up Regions. Našim cieľom je prostredníctvom siete centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti prepojiť malé obce do funkčných celkov a zabezpečiť tak, aby boli sociálne a zdravotné služby dostupné priamo tam, kde ich ľudia potrebujú. O seniorov tak bude postarané v ich domácom prostredí bez toho, aby sa museli spoliehať na príbuzných alebo čakať na umiestnenie v zariadení sociálnych služieb. Toto umožní seniorom nielen čo najdlhšie zotrvať doma, ale tiež to zníži tlak na kapacity zariadení, ktoré sú už dnes často nedostatočné.
Hovorí sa, že ide o revolúciu v oblasti sociálnych služieb, pretože opatrovateľky budú chodiť priamo za seniormi. V čom spočíva teda jeho výnimočnosť?
S pilotným projektom začína banskobystrická župa v spolupráci s 15 obcami Mikroregiónu pri Slanej. S pomocou expertov zo Svetovej banky sa nám naň podarilo získať prísľub financovania vo výške 1,2 milióna eur z európskych zdrojov, ktoré budú použité na vytvorenie Agentúry integrovanej starostlivosti. Výnimočný je projekt práve v tom, že obce prepája, využíva existujúce služby a zriaďuje nové, presne podľa potrieb mikroregiónu.
Čítajte viac Čo je dobré vedieť o sociálnych službách a výšky finančného príspevku na rok 2022Čiže obce by si to nemohli dovoliť financovať samostatne?
Dnes je situácia taká, že malé obce nemajú ani peniaze a ani personálne kapacity na to, aby sa o seniorov, ktorých bude časom len pribúdať, dokázali postarať. Sila tohto projektu je práve v tom, že obce sa spoja a tým získajú finančný i ľudský kapitál. Rovnako je veľmi dôležité, že tieto služby budú poskytované v domácom prostredí, teda bez nevyhnutnosti seniora za každú cenu inštitucionalizovať, ak to jeho zdravotný stav nevyžaduje.
Pomôže tento projekt znížiť nápor na zariadenia pre seniorov?
Určite áno, je to aj jeden z jeho cieľov. Dnes, ak už seniori nie sú v niektorých oblastiach absolútne sebestační, majú v podstate len možnosť ísť do zariadenia. Tento problém rieši práve projekt Centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti a rovnako Agentúra integrovanej starostlivosti, pretože seniorom poskytne pomoc priamo doma, bez potreby umiestniť ich v zariadení.
Aké sú v súčasnosti náklady na jedného seniora v celodennom zariadení seniorov a ako to môže pomôcť znížiť spomínaný projekt?
Mesačný náklad na jedného klienta v pobytovom zariadení je priemerne asi na úrovni 800 eur. Cieľom projektu nie je znížiť spomínané náklady, ale vytvoriť pre seniorov a ich rodiny alternatívu k umiestneniu v zariadení sociálnych služieb a nepriamo aj zmenšiť čakacie lehoty na umiestnenie v takomto zariadení pre ľudí, pre ktorých je to s ohľadom na ich stav jediná alternatíva.
Prvú z kancelárii integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti sa vám podarilo otvoriť priamo v obci Vinica.
Áno, podarilo, čomu sme veľmi radi. Kancelária bude slúžiť pre seniorov z pätnástich obcí mikroregiónu Veľký potok – Ipeľ. Jej zamestnanci budú poskytovať služby najmä priamo v teréne, k dispozícii však bude aj požičovňa zdravotníckych pomôcok či signalizačných náramkov. Ide o prvú z troch kancelárií Centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti a začala fungovať necelé štyri mesiace po podpise memoranda medzi župou a zástupcami troch mikroregiónov. Ďalšie dve kancelárie plánujeme otvoriť pre obce regiónu Banská Štiavnica a pre mikroregión Novohradské podzámčie.
Čítajte viac Potrebujete opatrovateľku? Požiadajte obec alebo príbuznéhoAko bude vyzerať fungovanie týchto kancelárií v praxi?
V kanceláriách oddelenia centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti budú zamestnaní dvaja zamestnanci – koordinátor centra a sociálny poradca, resp. sociálny pracovník. Zamestnanci budú prioritne pracovať priamo v terénne a zabezpečovať sprevádzanie seniorov pri riešení ich nepriaznivej životnej situácie. K dispozícii bude služobné motorové vozidlo financované z prostriedkov projektu. Z prostriedkov projektu bude financovaná aj sociálna služba monitorovanie a signalizácia potreby pomoci prostredníctvom monitorovacích náramkov a iných technológií a požičiavanie zdravotných pomôcok pre občanov regiónu, resp. mikroregiónu.