Nesiahnite po tabletkách, vyskúšajte bylinky. Na pečeň, žalúdok, nervozitu aj únavu

Nahliadnime do domácej lekárničky. Viac i menej známe rastliny pomôžu pri ťažkostiach so žalúdkom, pečeňou, ale aj únavou či nespavosťou.

23.07.2022 06:00
bylinky, sušenie Foto:
Usušené liečivé bylinky skladujeme v tme a suchu, v chladnejšom prostredí, v uzatvárateľnom obale, môže byť aj obyčajné papierové vrecko.
debata

Tejto téme sa venuje dlhodobo Zuzana Lisá z bylinkovej dielne Saleyi, ktorá spolupracuje s neziskovou organizáciou STÁLE DOBRÍ a chystajú spolu prednášky pre seniorov. Viac o téme liečivých rastlín hovorí známa bylinkárka v rozhovore pre Pravdu.

Aké bylinky a čaje z nich sú najlepšie na osvieženie v lete?

V lete nás osviežia skôr chladnejšie nápoje ako horúce čajíky. Obľúbené su maceráty. V studenej vode macerujeme čerstvé bylinky. Niekedy niekoľko hodín, inokedy stačí kratšie, nie je na to stanovené prísne pravidlo. Používame bylinky zo záhradky alebo natrhané vo voľnej prírode. V obľube sú mätové, medovkové, levanduľové chladené maceráty. Tiež sa často používajú tzv. limonády. Sirupy z byliniek, riedené vodou, napríklad bazová limonáda, levanduľová.

Ktoré rastlinky sú vhodné na žalúdočné problémy?

Pojem žalúdočné problémy je široký, od zápalu žalúdočnej sliznice, žalúdočných vredov, nadmernej tvorby kyseliny, nedostatočnej tvorby žalúdočnej kyseliny až po kŕče a iné diskomforty súvisiace s týmto telesným orgánom. Byliniek na rôzne žalúdočné problémy je široká škála. Hovorí sa, že každý človek má svoju chorobu, čo znamená vybrať tú bylinku, ktorá pomôže práve jemu. Keď niečo pomôže jednému, pre druhého môže byť nápomocné niečo iné.

petrzlenova vnat Čítajte viac Nemusíte držať pôst. S únavou zatočíte, ak si na tanier naložíte túto bylinu!

Porozprávajme si teda o konkrétnych problémoch a ich riešení.

Pri nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny používame nátržník husí, koreň púpavy, rebríček, mätu piepornú. Pri nedostatočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny je vhodná rasca lúčna, fenikel, rumanček a sladovka hladkoplodá. Žalúdočné kŕče uvoľňuje nátržník vzpriamený, rumanček a medovka. Pri žalúdočných neurózach je nápomocná vachta trojlistá, mäta pieporná, ľubovník bodkovaný a veronika lekárska. Pri zápale žalúdočnej sliznice používame rumanček, medovku, jablčník, bazalku. Okrem byliniek sú pri žalúdočných problémoch nápomocné bylinkové tinktúry. Rakytníková podporuje trávenie, figovníková je dobrá pri žalúdočných neurózach, rimbaba pri zápale žalúdočnej sliznice.

Na ktoré bylinky treba staviť pri nespavosti a nervozite počas dňa?

Upokojujúce a uvoľňujúce bylinky sú lipa, pamajorán, levanduľa, medovka, chmeľ, valeriána, materina dúška a ďalšie, každá bylinka má účinky na viaceré oblasti.

Ktoré z bylín sú naopak vhodné pri malátnosti a únave?

Únava môže byť spôsobená stresom, nedostatkom spánku, nedostatočným pitným režimom, nesprávnymi stravovacími návykmi a životosprávou, emočnými disharmóniami, absenciou telesného pohybu. Dlhodobá únava je prejavom stavu pečene. Pre naše telo je dôležité detoxikovať a prečisťovať organizmus, ideálne na jar a na jeseň. Kúra na prečistenie pečene by mala prebiehať súvisle, s pravidelným denným užívaním tri až šesť týždňov. Pravidelnosť zdôrazňujem, je základom úspechu.

Majorán Čítajte viac Viete na aké problémy sa používajú tradičné byliny?

Ak hovoríme o prečistení pečene, ktorá rastlina sa na to hodí najviac?

Repík lekársky je ideálna bylinka na prečisťovanie pečene. Ďalej tu sú bylinky na pečeň ako ostropestrec mariánsky, list a koreň púpavy z jarného zberu, koreň čakanky, nechtík lekársky, zemedym, lastovičník, rumanček, rebríček, zelený čaj, zázvorový čaj.

Ako máme skladovať bylinky, ktoré si kúpime alebo nazbierame?

Usušené liečivé bylinky skladujeme v tme a suchu, v chladnejšom prostredí, v uzatvárateľnom obale, môže byť aj obyčajné papierové vrecko. Istý čas sa propagovali látkové vrecká, ale tieto nechránia bylinky pred vlhkom a tiež v týchto obaloch viac vyprchávajú aromatické látky.

Povedzme si aj o zásadách, ktoré máme dodržiavať pri varení čajov či odvarov z bylín?

Keď chceme pripraviť bylinkový nápoj, nie sú tu žiadne zásady. Práveže môžeme variovať a použiť napríklad jeden z nasledujúcich spôsobov prípravy: Čaj Thé robíme najčastejšie. Bylinky zalejeme teplou, horúcou alebo vriacou vodou, spravidla 1 PL na 250 ml vody, necháme vylúhovať. Bylinky môžu byť čerstvé alebo sušené. Nálev robíme tak, že bylinky ľahko navlhčíme a prelejeme vriacou vodou. Odvar robíme tak, že bylinky prelejeme studenou vodou a celé to dáme prevariť na 3 – 10 minút. Upozorňujem, že ak človek užíva farmaceutické prípravky, užívanie bylinných prípravkov by mal konzultovať s lekárom alebo s lekárnikom. Rovnako sa téme bylín budem venovať aj v prednáške pre seniorov s názvom Rozprávanie o bylinkách, ktorá sa uskutoční 27. júla tohto roku v Sade Janka Kráľa v Bratislave o desiatej hodine predpoludním.

bylinky, kvetináč Čítajte viac Ktoré byliny sa zbierajú v lete?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pečeň #žalúdok #únava #nervozita #liečivé bylinky #pestrec