Pokračovanie článku: Zdravé srdce, črevá či pankreas? Stačí jesť túto rastlinu...

Mangold v kuchyni

V súčasnosti objavujeme nové druhy zeleniny a ovocia, pretože chceme zdravý a pestrý jedálniček a mangold sa čoraz viac objavuje na našich tanieroch. Dajú sa z neho vykúzliť chutné šaláty alebo iné druhy jedál, ktoré naše telo zásobia potrebným množstvom živín, vitamínov a minerálnych látok.

Mangold má veľmi jemnú chuť, ktorá nepôsobí rušivo ani v ovocných kombináciách. Jednoducho si ho pridajte do šalátu, alebo si z neho pripravte pesto, polievku ako zo špenátu, či smoothie. Každý, kto má rád špenát, si určite pochutí aj na mangolde. Ten má jemnejšiu chuť, a dokonca má v kuchyni bohatšie využitie. Okrem listov sa dajú spracovať aj stonky, a to všade tam, kde je možné použiť špargľu. Na rozdiel od možno fádneho jednofarebného špenátu, môžu mať stonky mangoldu bielu, žltú, alebo dokonca červenú farbu.

Niekoľko zásad na úpravu:

  1. do zeleninového šalátu používajte iba mladé listy mangoldu,
  2. tepelne upravený mangold chutí lepšie ako surový,
  3. z veľkého množstva je po tepelnej úprave malá kôpka,
  4. stonky potrebujú dlhší čas tepelnej úpravy než listy, preto je vhodné ich oddeliť a spracovať zvlášť.

Pestovať či nepestovať?

Veľkou výhodou tejto chutnej a zdraviu prospešnej zeleniny je, že nie je náročná na pestovanie. Môže sa pestovať takmer všade. Najlepšie sa mu však darí v repárskej oblasti na vlhkých pôdach s vysokým obsahom živín.

Pretože mladé rastlinky rastú ako z vody, môžete ich veľmi skoro zberať. Obe formy sa zberajú postupne, podľa potreby, otrhávaním listov už dva mesiace po výseve.

Kreativite pri využití mangoldu v kuchyni sa medze nekladú. Môžete ho dať všade tam, kde by ste normálne použili špenát, teda na cestoviny, do omelety, slaných koláčov či šalátov. Vyskúšajte aj naše odľahčené recepty.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #zelenina #črevá #trávenie #srdce #pankreas #rastlina #listová zelenina #mangold
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy