Cvičenie v posilňovni nie je len pre mladé generácie. Väčšinou sa spája len s veľkými objemami svalov, ale menej sa hovorí o jeho účinkoch na zdravie. Odborníci však vravia, že dvíhanie závaží nie je len estetická záležitosť. „Tréning s vyššou záťažou neznamená len okamžitý nárast svalov. Na to je potrebné sústredenie počas dlhšieho časového obdobia,“ vysvetľuje fitness expertka Michelle Arentová pre portál eatthis.com.
K výhodám zdvíhania závaží v posilňovni patrí spevňovanie svalov tela, ale aj zhadzovanie nadbytočných kilogramov tuku, hormonálna rovnováha a viac duševnej pohody. Spomínaná odborníčka vysvetľuje, že seniori môžu takisto ťažiť z cvičenia. Dvíhanie ťažkých závaží zlepšuje pevnosť kostí, zabraňuje strate svalovej hmoty, zlepšuje stavbu tela aj vo vysokom veku, zlepšuje fyzický výkon a pomáha predchádzať pádom.

Kosti si ho chvália
Cvičenie má blahodarný vplyv aj na kostrový systém. Kosti si totiž počas života s nami užijú veľa starostí. Nosia celú našu hmotnosť a čelia každému pádu i úrazu. Čím viac starnú, tým menej sú odolné voči zlomeninám. V staršom veku sa kosti hoja o čosi ťažšie. Rozpad kostí u starších ľudí tiež súvisí s celkovým znížením kvality života, pretože sa spája s chronickou bolesťou, zápalom a stuhnutosťou. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že seniori s rednúcimi kosťami by sa mali veľkým oblúkom vyhýbať cvičeniu, opak je pravdou. Výskumy ukazujú, že silový tréning a dvíhanie závaží (primerané veku) pomáhajú zlepšovať nielen svalovú silu, ale aj hustotu kostí.
Svaly nie sú večné
Hormonálny pokles a plynutie času sa postarajú o ich úbytok. Menšie množstvo svaloviny nás robí slabšími, unavenými a menej výkonnými. V horších prípadoch strata svalov pripúta ľudí na lôžko. Silový tréner Erik Bustillo vysvetľuje, že predchádzať rozpadu svaloviny môžeme pravidelným posilňovaním, a to bez ohľadu na vek. „S pribúdajúcim vekom strácame svaly a predchádzanie tomuto úbytku je podľa mňa jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť pre naše dlhodobé zdravie, kvalitu života a spomalenie starnutia,“ prízvukuje pre spomínaný webový portál.

Menej pádov i zlomenín
Štúdie preukazujú, že u seniorov, ktorí sa pravidelne venujú cvičeniu hrozí menšie riziko úrazov z pádov. K pádom, náhodným úrazom a nešťastiam dochádza často bez nášho zavinenia a výsledkom sú zlomeniny kostí, bedrových kĺbov, zápästí. Ide o bolestivé a na liečbu náročné zlomeniny, ktoré starší organizmus nezvláda tak ľahko ako pred rokmi. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb raz za rok padne na zem každý štvrtý senior. Riziko pádu sa však zdvojnásobuje aj vtedy, keď sme už raz „išli k zemi“. Naopak, aktívni ľudia majú viac svalov na udržanie telesnej váhy, rovnováhy a dokonca aj silnejšie kosti, ktoré dokážu odolať pádom.

Nezabúdajme na dobrý jedálniček
Svalom prospieva nielen cvičenie, ale aj vyvážená strava. Starneme totiž aj vďaka nesprávnej životospráve. Seniori viac podliehajú vynechávaniu jedla, menej pijú a dostávajú sa tak do režimu, ktorý ohrozuje celkové fungovanie tela. Pre svaly sú užitočné najmä bielkoviny a sacharidy.
Bielkoviny, ktoré sa tiež označujú ako proteíny nachádzame vo veľkom množstve potravín, najmä v mäse, mliečnych výrobkoch, vajíčkach, ale aj v strukovinách. Zo sacharidov si máme vybrať najmä tie, ktoré sa nachádzajú v tzv. hnedej ryži, celozrnnom pečive či cestovinách, ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Baklažánové a cuketové lodičky podľa herečky Bibiany Ondrejkovej na Varecha.sk