Navrhovaný zákon má nahradiť zákon č. 176/2015 o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Zmena spočíva v tom, že sa rozširuje okruh subjektov patriacich do pôsobnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, a to o seniorov, s cieľom zvýšiť zabezpečenie ochrany a podpory seniorov a zlepšiť presadzovanie základných práv a slobôd seniorov. Za seniora sa na účely tohto zákona považuje dosiahnutie veku najmenej 60 rokov.
Seniori sú obzvlášť zraniteľnou skupinou, zdôvodňuje návrh jedna z jeho predkladateliek Monika Kozelová: „Napriek tomu, že na Slovensku existujú subjekty určené na verejnú ochranu práv, ochranu práv detí a ochranu práv osôb so zdravotným postihnutím, seniori svojho ombudsmana, ktorý by chránil ich ľudské práva, nemajú.“
Ďalšia z poslankýň, Lucia Drábiková dopĺňa, prečo si má pod svoj patronát zobrať seniorov práve komisár pre osoby so zdravotným postihnutím: „Tento úrad už má nastavené procesy na špeciálnu ochranu zraniteľných osôb a so seniormi už prirodzene spolupracuje.“ Komisárka a jej tím v tejto súvislosti riešia najmä podnety súvisiace s ich zdravotnými problémami, so starostlivosťou v zariadeniach sociálnych služieb alebo v konaniach o spôsobilosti na právne úkony.
Na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa neraz obracia aj Fórum pre pomoc starším, ktoré zhromažďuje podnety práve od seniorov a nejeden prípad seniora tak už vďaka vzájomnej spolupráci úspešne vyriešili.
„Rozšírenie pôsobnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím aj na seniorov – bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné postihnutie, je tak prirodzeným pokračovaním našej činnosti. Ďakujem poslankyniam a poslancom za podporu pri presadení tejto zmeny,“ uzatvára komisárka Zuzana Stavrovská.
Návrh počíta so zmenou názvu na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a seniorov, navýšením počtu odborných zamestnancov úradu o 8 a so založením dvoch ďalších kancelárií (pobočiek) v Banskej Bystrici a Košiciach.
Navrhovaná účinnosť je od januára budúceho roka.