Pokračovanie článku: Chrípka sa vracia v plnej sile, my proti nej nemáme imunitu. Chráni očkovanie proti covidu? + otázky a odpovede

Očkovanie proti chrípke

Ako sa môžem chrániť pred chrípkou a COVID-19?

Očkovaním. Proti chrípke a aj proti ochoreniu COVID-19 existujú dostupné, bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a trvalými následkami týchto vírusových ochorení.

Prečo sa proti chrípke očkuje každú sezónu “nanovo”?

Pretože chrípkové vírusy neustále podliehajú genetickým zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii alebo po očkovaní v predchádzajúcom roku nemusí chrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi. Z toho dôvodu musí byť očkovacia látka každý rok aktualizovaná.

Očkovacia látka proti chrípke sa svojím zložením prispôsobuje pred začatím každej chrípkovej sezóny.

Pozostáva z častí tých vírusov chrípky, ktoré najčastejšie cirkulovali v populácii v priebehu predchádzajúcej chrípkovej sezóny.

Kedy je vhodné dať sa zaočkovať?

Ochrana pred chrípkou – protilátky – sa v tele vytvárajú 2 až 3 týždne po očkovaní. Dôležité je vytvoriť si dostatočné množstvo protilátok proti chrípkovému vírusu skôr, ako a chrípka začne šíriť v komunite. Preto sa vo všeobecnosti odporúča očkovanie v priebehu októbra až do konca novembra, aby ochranný účinok vydržal počas celej chrípkovej sezóny.

V nevyhnutných prípadoch je možné očkovať aj neskôr, dokonca aj v prípade, ak prebieha epidémia chrípky.

Očkovanie by ste mali odložiť, ak pociťujete príznaky chrípky alebo prechladnutia.

Účinnosť chrípkovej vakcíny klesá približne o 6 % – 11 % za mesiac.

Nakoľko účinné sú vo všeobecnosti chrípkové vakcíny?

Účinnosť chrípkovej vakcíny závisí od veku a schopnosti očkovanej osoby vytvoriť si dostatočnú imunitnú odpoveď na očkovanie. Je ovplyvnená aj tým, nakoľko sú si podobné kmene chrípky obsiahnuté vo vakcíne s tými, ktoré napokon cirkulujú v danej chrípkovej sezóne.

U zdravých detí a dospelých do 65 rokov sa uvádza účinnosť chrípkových vakcín 70 – 90 %. U starších osôb účinnosť klesá.

Avšak očkovanie proti chrípke ľudí vo vekovej skupine 65+ vedie až k 60-percentnému zníženiu počtu hospitalizácií v dôsledku pneumónie a chrípky a dokonca k až 68-percentnému zníženiu úmrtí v súvislosti chrípkou.

Má očkovanie význam aj pre mladého a inak zdravého človeka?

Áno. U zaočkovaných ľudí je významne nižšia pravdepodobnosť, že ochorejú na chrípku a očkovanie ich zároveň chráni pred komplikáciami chrípkového ochorenia (bronchitída, pneumónia, akútna sinusitída, akútna otitída) alebo pred hospitalizáciou.

Zaočkovaný mladý a zdravý človek chráni svoje zdravie, pomáha znižovať riziko nákazy pre ľudí vo svojom okolí a zachováva si práceschopnosť.

Je možné ochorieť na chrípku aj viackrát za sezónu?

Áno, je to možné. Môže sa to stať, pretože vírus chrípky ľahko a často podlieha mutáciám, ako aj preto, že existuje viacero druhov chrípkových vírusov súčasne. Počas sezóny tak medzi ľuďmi cirkulujú viaceré typy chrípkových vírusov a imunita po prekonaní jedného typu chrípky nemusí zabezpečiť ochranu proti inému. Napríklad po infekcii vírusu chrípky A je možné nakaziť sa vírusom chrípky B a naopak.

Keďže vakcína zámerne obsahuje viac podtypov vírusov chrípky A aj B, najlepšou prevenciou voči opakovanému ochoreniu na chrípku je práve očkovanie.

Účinkuje aj vakcína, ktorá svojím zložením “netrafí” chrípkové kmene danej sezóny?

Môže sa stať, že zloženie vakcíny napokon “netrafí” niektorý z chrípkových kmeňov, ktorý počas sezóny preváži v populácii, no nestáva sa to často.

Existujú štúdie, ktoré dokázali, že aj vakcína obsahujúca odlišné vakcinálne kmene dokáže znížiť výskyt horúčkových stavov a horúčkových respiračných ochorení horných dýchacích ciest až o 20 %.

Môžem ochorieť na chrípku aj covid?

Je možné naraz ochorieť na chrípku a COVID-19 či byť napríklad infikovaný vírusom chrípky a adenovírusom?

Áno. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie. Súbežný priebeh chrípky a iného respiračného ochorenia môže zhoršiť váš zdravotný stav, skomplikovať liečbu, prípadne mať fatálne následky.

Chráni očkovanie proti chrípke aj pred COVID-19 a naopak, očkovanie proti COVID-19 pred chrípkou?

Nie, pretože ide o dva rôzne vírusy a každá zo schválených vakcín efektívne chráni iba pred tým ochorením, na prevenciu ktorého bola vyvinutá. Očkovanie proti chrípke aj očkovanie proti COVID-19 však podstatne znížia riziko, že súčasne budete mať chrípku aj COVID-19. Súbežný priebeh oboch ochorení, respektíve prekonanie oboch infekcií v krátkom časovom rámci, môže významne zhoršiť celkový zdravotný stav.

Aký postup zvoliť v prípade, ak sa chcem dať zaočkovať proti chrípke a zaočkovať, respektíve preočkovať proti COVID-19?

Nakoľko ide o neživé vakcíny, je možné podať obe vakcíny naraz, každú do iného ramena. Očkovaciu látku proti chrípke je v princípe možné aplikovať súčasne nielen s vakcínou proti ochoreniu COVID-19, ale aj s inou vakcínou, napríklad proti pneumokokom.

Je na zvážení lekára, či bude očkovať osobitne proti chrípke a osobitne proti COVID-19, v tomto prípade sa obvykle uplatňuje minimálny odstup medzi očkovaniami 4 až 7 dní (nie je nevyhnutný, no slúži na odlíšenie prípadných vedľajších účinkov po očkovaní).

Chráni očkovanie proti chrípke aj pred chrípke podobnými ochoreniami? Je možné dať sa proti nim očkovať?

Očkovanie proti chrípke je vyslovene špecifická prevencia chrípky. Nechráni pred ostatnými chrípke podobnými ochoreniami (CHPO) vyvolanými či už adenovírusmi, respiračnými syncyciálnymi vírusmi (RSV), rinovírusmi, mykoplazmou pneumoniae, či vírusom parachrípky. Vakcíny proti CHPO zatiaľ neexistujú.

Ako podporovať obranyschopnosť organizmu počas chrípkovej sezóny?

Najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu formu ochrany poskytuje očkovanie. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B- komplexu, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela. Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu.

Zdroj: Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva

48 debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #očkovanie #komplikácie chrípky #očkovanie proti chrípke #riziká chrípky