Rady, ktoré treba dodržiavať
- 1. Nekomunikujte s osobou, ktorá sa v telefóne vydáva za vášho príbuzného, lekára či inú osobu a žiada od vás peniaze na rôzne účely.
- 2. Nikomu nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke.
- 3. Pri podozrivých telefonátoch, v ktorých od vás niekto žiada peniaze, ihneď ukončite hovor.
- 4. Ak sa volajúci vydáva za vášho príbuzného alebo volá v jeho mene, obratom si u príbuzných overte informácie, ktoré vám uviedol v telefóne.
- 5. Ihneď volajte svojim príbuzným alebo známym, ktorým dôverujete, a povedzte im, aký ste mali telefonát, poraďte sa s nimi.
- 6. Neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka a neverte príbehu, ktorý vám do telefónu rozpráva.
- 7. Nikdy si nepožičiavajte peniaze od susedov pre volajúcich podvodníkov.
- 8. Nikdy nevyberajte pre volajúceho podvodníka svoje finančné úspory z osobných účtov, z vkladných knižiek alebo bankomatov.
- 9. Nikdy nevkladajte peniaze na cudzie účty v bankách ani neposielajte peniaze cez finančnú službu do zahraničia!
- 10. Nikdy neodovzdávajte peniaze cudzej osobe.
Ako si zabezpečiť majetok
- 1. Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná, nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. A to aj v čase vašej krátkej neprítomnosti.
- 2. Neschovávajte kľúče v poštových schránkach, v kvetináčoch alebo pod rohožkou. Namiesto toho si nechajte rezervný kľúč u dôveryhodného suseda alebo priateľa.
- 3. Nikdy neotvárajte dvere, pokiaľ sa nepresvedčíte, kto je za nimi. Odporúčame namontovať si na dvere panoramatický priezor a poistnú retiazku.
- 4. Neznámych ľudí nikdy nevpúšťajte do bytu.
- 5. Počas dlhšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných susedov alebo známych, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu. Nezaťahujte okná bytu roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
- 6. Pre prípad, že by vás vykradli, je vhodné mať vyfotografované cenné veci, spísané výrobné čísla a pod. Tieto informácie pomôžu polícii v pátraní a uľahčia vaše konanie s poisťovňami pri likvidácii poistnej udalosti.
Ako sa správať bezpečne na ulici
- 1. Vyhýbajte sa tmavým, odľahlým, neosvetleným miestam a uličkám.
- 2. Kabelku alebo tašku noste zapnutú, neodkladajte ich do nákupných vozíkov.
- 3. Venujte zvýšenú pozornosť svojim kabelkám alebo taškám vo verejných dopravných prostriedkoch, v nákupných centrách a na trhoviskách.
- 4. Nenechávajte ich bez dozoru ani v čakárni u lekára, v reštaurácii či na úrade.
- 5. Nenoste pri sebe veľkú sumu peňazí, uprednostnite platbu platobnou kartou.
- 6. Platobnú kartu a PIN kód nikdy nenoste spolu na jednom mieste. Pri výbere peňazí z bankomatu si chráňte svoje súkromie, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje.
- 7. Peniaze a osobné doklady noste oddelene, nenechávajte ich v kabelke alebo taške navrchu.
Ako sa vyhnúť podvodom
- 1. Nedajte sa nachytať na rôzne emotívne príbehy podvodníkov, ktorí vás oslovujú telefonicky, osobne alebo priamo vo vašich príbytkoch.
- 2. Nikdy nedávajte, nezasielajte do zahraničia, nepožičiavajte, nevyberajte peniaze zo svojich osobných účtov, z vkladných knižiek alebo bankomatov pre neznáme osoby, aj keď vám tvrdia, že peniaze potrebujú vaši príbuzní.
- 3. Ak vás ktokoľvek z rôznych dôvodov telefonicky súrne žiada požičať finančnú hotovosť, neverte mu, ihneď zavolajte svojim príbuzným alebo známym a poraďte sa s nimi.
- 4. Nepožičiavajte peniaze neznámym osobám, ktoré vás oslovia na ulici. Ako dôvod uvádzajú napr. vážne zranenie príbuzného pri dopravnej nehode. Nikdy si s nimi nesadajte do ich vozidla.
- 5. Na výlete spojenom s predajnou akciou nepodľahnite nátlaku podvodníkov a nedajte sa nahovoriť na kúpu vecí, ktoré nechcete.
- 6. Pozor na podvodníkov, ktorí sa vydávajú napríklad za zamestnancov elektrární, vodární, poisťovní alebo ponúkajú rôzny tovar alebo službu.
- 7. Nedávajte cudzím osobám svoje osobné údaje. Nepodpisujte neznámym osobám žiadne dokumenty bez konzultácie s príbuznými alebo právnikom.
Ako sa správať v cestnej premávke
- 1. V cestnej premávke buďte pozorní, pri prechádzaní cez cestu uprednostnite priechod pre chodcov so svetelnou signalizáciou.
- 2. Za zníženej viditeľnosti ste povinní nosiť na sebe reflexné prvky.
- 3. Pri jazde na bicykli berte do úvahy hustotu premávky i poveternostné podmienky, buďte opatrní.
- 4. Pri jazde na bicykli odporúčame nosiť ochrannú prilbu a za zníženej viditeľnosti aj reflexné prvky.
- 5. Dbajte na dobrý technický stav vášho bicykla, predovšetkým na správne osvetlenie a funkčnosť bŕzd.
- 6. Ak ste vodič, nezabúdajte na pravidelné zdravotné prehliadky, ktoré prikazuje zákon od veku 65 rokov.
- 7. Nesadajte si za volant auta, ak sa necítite dobre. Pokiaľ nemusíte, nejazdite so svojím autom v dopravných špičkách a za zníženej viditeľnosti.
Čo robiť, ak sa niečo stane
- 1. Neodkladne zavolajte políciu na číslo 158 a snažte sa prekonať čo najrýchlejšie prvý šok.
- 2. Pri kontakte s políciou zachovajte pokoj a poskytnite tieto informácie: vaše meno, telefónne číslo, presnú adresu a popíšte vzniknutú udalosť.
- 3. Až do príchodu policajtov nechajte všetko tak, ako ste našli. V žiadnom prípade nič neprekladajte, neupratujte a nechytajte zbytočne do rúk. Týmito činnosťami by ste mohli zničiť stopy, ktoré zanechal páchateľ.
- 4. Kým príde polícia, sústreďte sa a snažte sa spomenúť si, čo všetko zlodeji zobrali. Ak ste videli páchateľa, pokúste sa zapamätať si o ňom čo najviac údajov (pohlavie, vek, výška, fyzické zvláštnosti, oblečenie a pod.).
- 5. Pripravte si zoznam ukradnutých vecí pre potreby polície.
Kde volať:
- Polícia 158
- Integrovaný záchranný systém 112
- Mestská polícia 159
- Záchranná zdravotná služba 155
- Hasičský a záchranný zbor 150