Volá vaša pečeň o pomoc? Farmaceutka radí, či siahnuť po bylinkách, liekoch či výživových doplnkoch

O pečeni vieme toho už pomerne dosť a jej nealkoholové stukovatenie už tiež nie je neznámou. Nad čím ale môžeme premýšľať, je spôsob, ako ju regenerovať. Na trhu je viacero byliniek, doplnkov výživy a liekov. Niektoré sú bez receptu, iné na lekársky predpis. Čo si vybrať a prečo?

26.11.2022 06:30
doktor, pečeň Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Ak vám telo hovorí, že s vašou pečeňou nie je niečo v poriadku, navštívte lekára. Ten najlepšie vie, aké testy a vyšetrenia vám má urobiť. Pečeň nebolí, nemá totiž nervové zakončenia.

Choroba z blahobytu prebieha dlho skryte

Vo väčšine prípadov sa na nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) príde náhodou, často pri diagnostikovaní iného ochorenia. Ochorenie prebieha dlho skryte a to aj napriek tomu, že je najčastejšou príčinou chronického ochorenia pečene na svete.

V približne 25 % prechádza NAFLD do chronickejšieho ochorenia – nealkoholového tukového zápalu (NASH).

Predpokladá sa, že NASH sa stane najčastejšou príčinou transplantácie pečene. Prečo je ale toto ochorenie na vzostupe? Hovorí sa o ňom totiž aj ako o ochorení z blahobytu. Jeme nezdravé jedlá (najmä rýchle občerstvenie), nehýbeme sa, konzumujeme veľa cukru. Pečeň, ktorá je továrňou na život, pretože prijíma, rozdeľuje a detoxikuje všetko, čo do organizmu prijímame, tak stráca schopnosť sama regenerovať.

ovocie, zelenina Čítajte aj Čo treba jesť, keď sa chceme vyhnúť mŕtvici či rakovine?

Bylinky a výživové doplnky pôsobia skôr podporne

Ako môžeme pečeni pomôcť? Bylinkami, doplnkami výživy a liekmi. Čo odporúča svojim zákazníkom PharmDr. Gabriela Dávidová z lekárne Calendula v Bratislave? „Bylinky odporúčame zákazníkom vo forme čajov a zmesí. Pokiaľ ide o výživové doplnky, aj tie majú skôr podporný účinok na zdravie. Ak už ale človek má nejakú diagnózu, alebo zdravotné problémy, najlepším riešením je siahnuť po lieku,“ hovorí.

"Lieky bez lekárskeho predpisu odporúčame pacientom na regeneráciu stukovatenej pečene, pri zvýšenom cholesterole, alebo ak sú po chorobe, prípadne prekonali vírusovú hepatitídu. Sú výbornou voľbou aj na regeneráciu pečeňových buniek aj pre ľudí, ktorí užívajú viac liekov a chcú svoju pečeň zregenerovať skutočne kvalitným prípravkom,“ vraví Gabriela Dávidová.

Pri stanovení diagnózy už neexperimentujte

Nealkoholová stukovatená pečeň sa vyvíja vo všeobecnosti dvoma spôsobmi. Buď zostane počas celého života neškodná a je teda potrebné „len“ upraviť životný štýl a podporovať jej regeneráciu, alebo sa naštartuje silný zápal. A tu sa už dostávame k nealkoholovému tukovému zápalu (NASH) a možnej transplantácií pečene. U väčšiny pacientov má však NAFLD mierny priebeh, avšak je to ochorenie a treba ho liečiť.

financie, peniaze, dávky, plat, bankovky Čítajte aj Penzie by sa od roku 2025 mali zvyšovať po novom. Čo ovplyvní valorizáciu. A prečo s tým rezort financií nesúhlasí?

Liek a jeho cesta k pacientovi

Liek má klinické štúdie, čo znamená že jeho účinné látky prešli tými najprísnejšími testami, je registrovaný, určený na liečenie alebo prevenciu. Pri výživovom doplnku sa nezisťuje spôsob vstrebávania do tela, distribúcia látky v tele a podobne, ani účinnosť ako taká a toxikológia.

Pozrime sa, ako definuje liek a výživový doplnok Štátny úrad na kontrolu liečiv. „Liek je liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok upravených technologickým procesom do liekovej formy. Je určený na ochranu pred chorobami, na diagnostiku chorôb, liečenie chorôb alebo na ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Aby sa mohol liek uviesť na trh, musí byť zaregistrovaný prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (alebo Európskou liekovou agentúrou). Aby bol liek zaregistrovaný, musí spĺňať množstvo podmienok a prejsť všetkými fázami klinického skúšania. Vyžaduje sa tiež potvrdenie účinnosti, bezpečnosti, nemennosti produktu, presný popis výrobných postupov, ich validácia a podobne. Lieku sa potom pridelí registračné číslo (ktoré nájdete aj na vonkajšom obale každého zaregistrovaného lieku) a ŠÚKL kód. Liek má teda známe zloženie, účinky, nežiaduce účinky, dávkovanie, ktoré je potrebné na ovplyvnenie zdravotného stavu. Všetko je dôkladne overené,“ vysvetľuje rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom farmaceutka.

senior, zamyslenie, otázka, otáznik Čítajte aj Predčasný dôchodok má svoje nové minimum. Takmer o sto eur viac ako doteraz. Od akej sumy vám ho priznajú?

Výživové doplnky sú potraviny na doplnenie prirodzenej stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín, ako sú vitamíny a minerálne látky alebo iné látky s výživovým alebo fyziologickým účinkom, jednotlivo alebo v kombinácii. Výživové doplnky sú uvádzané do obehu v najrôznejších liekových formách.

Výživové doplnky spadajú pod Zákon o potravinách. Výrobca alebo distribútor ručí za zdravotnú nezávadnosť.

Čo si teda vybrať pri stukovatenej pečeni? Pomocnú ruku môžu podať fosfolipidy. Esenciálne fosfolipidy obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, a prispievajú tak k regenerácii a lepšej funkcii pečeňových buniek. Tým celkovo zlepšujú metabolické a detoxikačné procesy v pečeni. Hlavnou výhodou esenciálnych fosfolipidov je ich veľmi dobrá znášanlivosť a minimálne vedľajšie účinky.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #pečeň #lieky #bylinky #stukovatenie