Vzniknú tisícky nových miest v zariadeniach sociálnych služieb. Kde všade a koľko ich bude?

Vďaka výzve z Plánu obnovy by malo vzniknúť vo všetkých krajoch Slovenska spolu 2 357 nových miest v zariadeniach sociálnych služieb.

23.05.2023 11:10
Soňa Gaborčáková Foto:
Soňa Gaborčáková ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny.
debata

Konkrétne budú vznikať zariadenia pre ambulantné sociálne služby v počte 1024 nových miest, nízkokapacitné pobytové sociálne služby do 12 miest, ktoré poskytnú spolu 613 nových miest pre klientov. Tretím typom zariadení sú sociálno – zdravotné zariadenia s kapacitou do 30 miest. Tie rozšíria kapacity v zariadeniach o celkovo 720 nových miest. Žiadateľom z 1. kola, ktorí sa zapoja do ostrej výzvy, budú po splnení stanovených podmienok poskytnuté finančné prostriedky na realizáciu výstavby alebo modernizáciu konkrétneho typu zariadenia. Tá musí byť ukončená najneskôr do 30. apríla 2026.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spúšťa Výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov mechanizmu na rozšírenie kapacít komunitnej starostlivosti, tzv. ostrá výzva z Plánu obnovy a odolnosti SR.

zväčšiť Vyhodnotené projektové zámery v krajoch. Foto: MPSVR SR
MPSVR Vyhodnotené projektové zámery v krajoch.

Určená je pre žiadateľov, ktorí sa zapojili do 1. kola tejto výzvy a predložili svoje projektové zámery. Doposiaľ doručili spolu 307 projektových zámerov.

seniori, penzisti, dôchodcovia, sedenie, úsmev Čítajte viac Seniori v dobe modernej: Domov dôchodcov už nie je odkladisko alebo pomoc zdravotníkov doma

Balík finančnej podpory vo výške 176 miliónov eur bude možné použiť na výstavbu nových a rekonštrukciu či modernizáciu existujúcich zariadení sociálnych služieb.

Cieľom je podľa ministerstva práce zlepšiť prístup a predovšetkým kvalitu poskytovaných sociálnych služieb pre občanov v menších zariadeniach komunitného, resp. rodinného typu.

zväčšiť Počet nových miest. Foto: MPSVR SR
MPSVR SR Počet nových miest.

„Ako som uviedla pri svojom nástupe do funkcie ministerky práce, mojou prioritou je zabezpečenie plnenia míľnikov z plánu obnovy, pretože nám umožňujú zlepšovanie fungovania sociálnych služieb . Rovnako je mojou prioritou starostlivosť o tých najzraniteľnejších, ktorí našu pomoc potrebujú a sú na ňu odkázaní. A práve ľudia v zariadeniach sociálnych služieb si zaslúžia našu starostlivosť, záujem a pocit bezpečia. Aj táto výzva je príkladom, že vďaka financovaniu z Plánu obnovy a odolnosti SR, je možné zabezpečiť, že komunitné sociálne služby budú čo najbližšie k občanom. V jednotlivých regiónoch pribudnú stovky nových miest a ľuďom odkázaným na starostlivosť poskytneme bezpečné prostredie a podmienky, vďaka ktorým sa k nim dostane individuálna starostlivosť v komunitách,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne služby #MPSVR SR