Biely zázrak si chváli srdce aj imunitný systém, pomáha odvrátiť infarkt aj mŕtvicu, pečenej rybe dodá luxusnú príchuť

Pozitívne pôsobí najmä ľudí s horšou pamäťou či slabším srdcom. Sušený kokos obsahuje celú sériu kľúčových minerálov, ktoré ocenia nielen seniori.

11.06.2023 06:00
Na komáre aj vŕzgajúce pánty: 10 praktických... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Usušený a nastrúhaný. Predstavuje tradičný kúsok exotiky v našich kuchyniach a svoje uplatnenie si nachádza najmä pri pečení sladkých dobrôt. Podľa nových informácií má však aj využitie pri úprave jedálneho lístka a celkového zlepšenia životného štýlu. Použiť ho môžeme ako prísadu do smoothie, omáčok, ázijských jedál či pečiva. Poteší najmä tých, ktorí majú problémy s vysokými hladinami triglyceridov (tukov) v krvi. Sušený kokos totiž neobsahuje cholesterol ani trans-mastné tuky. Prvá spomínaná látka sa usádza na stenách ciev a postupne ich upcháva. Hrozí tak infarkt alebo mŕtvica. Trans-mastné tuky naše telo nevie spracovať a ukladá si ich do zásob podkožného tuku. Z výživných látok sa chváli obsahom vlákniny a minerálnych látok mangánu, selénu a medi.

Keď zbystrie hlava

Meď je zaujímavá mikro živina, ktorá udržuje zdravie nášho mozgu vo výbornej kondícii. Niet pochýb o tom, že s pribúdajúcim vekom klesajú kognitívne funkcie hlavnej časti centrálnej nervovej sústavy. Horšie sa vyjadrujeme, zabúdame, nedokážeme sa sústrediť. Potrebné živiny, aj v podobe spomínanej medi, dodáva mozgu sušený kokos. Meď totiž v tomto telesnom orgáne prebúdza enzýmy, ktoré sú potrebné na produkciu takzvaných neurotransmiterov. Ide o chemické látky, ktoré potrebujú mozgové bunky na prenos informácií, čiže aj na prenos tých, ktoré sú kľúčové pre pamäť. Meď pomáha aj pri lepšom vylučovaní enzýmu myelínu. V podstate je to akýsi tukový vankúš, ktorý obaľuje každú nervovú bunku a pomáha pri prenose nervových vzruchov.

Nakopne pamäť

Spomínaná sypká potravina je kvalitným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha nielen tráviacemu traktu, ale stará sa aj o bezproblémové fungovanie nášho srdca. Vlákniny nie je nikdy dosť. Muži totiž potrebujú až asi 38 gramov, ženy 25 g denne. Obsah tuku v tejto exotickej pochúťke pomáha vraj aj predchádzať neurologickým poruchám. Podľa štúdie, ktorú publikoval časopis Journal of Alzheimer’s Disease kokosový tuk ochraňuje nervové bunky pre účinkami proteínov, ktoré sú zodpovedné za vznik plakov a ktoré súvisia s rozvojom Alzheimerovej choroby. Nebezpečenstvo spomínaného ochorenia spočíva v postupnej strate pamäti, orientácie v čase i priestore.

Je na rade, keď máme málo železa

V seniorskom veku sa často pasujeme s anémiou. Ide o ochorenie, ktoré vzniká nedostatkom minerálnej látky železa a niekedy aj vitamínu B12. Anémia je nielen „nekomfortná“, ale aj nebezpečná. Na jednej strane obťažuje, spôsobuje únavu a na strane druhej môže viesť aj k rôznym závratom a tým aj vzniku zlomenín z úrazov. Spomínaný stav takisto uľahčuje vírusom a škodlivým baktériám dostať sa ľahko do nášho tela. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, sušený kokos je dobrým zdrojom železa. Zaujímavé sú účinky kokosovej sušiny aj na imunitný systém, ktorý je vystavený viacerým nástrahám najmä pri prudkej zmene počasia. Vďaka obsahu minerálu selénu dokáže táto chutná potravina posilniť obranyschopnosť organizmu, pretože produkuje špecifický selenoproteín, ktorý pomáha znižovať výskyt rôznych chorôb.

Stačí trochu, veľa neprospieva postave

I napriek tomu, že ide vskutku o výživnú potravinu, mali by sme ju jesť s mierou. Kokos totiž obsahuje pomerne vysoké množstvo nasýtených tukov, ktoré nepatria do kategórie takzvaných zdravých tukov. Pozor si treba dávať pri chudnutí či v rámci rôznych diétnych obmedzení. Podľa Harvard Health Publications nie je vraj nasýtený tuk v kokose rovnako škodlivý ako z iných zdrojov, napríklad mäsa či masla. Nepochybne, sušený kokos je výborným doplnkom stravy, ktorý môžeme použiť napríklad aj pri vysmážaní rýb. Postačí, ak pridáme zopár lyžičiek prášku do strúhanky a rybacina získa vyprážaním lahodný sladký a vskutku netradičný nádych.

debata chyba
Viac na túto tému: #imunita #srdce #kokos