Závislosť od videohier je oficiálne choroba. Prečo ich ale majú hrať seniori? Výskum hovorí, že...

Zatiaľ čo u mladších generácií môže hranie na počítači vyvolávať závislosť, seniorov sa vzťah k moderným technológiám dotýka iným spôsobom. Hranie videohier im vraj podľa výskumu prináša viac šťastia do života. Prečo je to tak?

12.07.2023 09:00
seniori, manželia, notebook, radosť Foto:
Ilustračné foto.
debata

Podľa výskumu štátnej univerzity v Severnej Karolíne majú starší ľudia, ktorí hrajú hry na počítači vyššiu úroveň emocionálnej pohody. Výskumníci mali v hľadáčiku 140 ľudí vo veku nad 63 rokov. Pýtali sa ich, či vôbec a ako často sa venujú spomínanej zábavke.

Účastníci výskumu odpovedali nielen na spomínané otázky, ale zároveň sa podrobili testom na posúdenie ich citovej a sociálnej pohody. Závery tohto bádania prekvapili. Až 61 % účastníkov hrali videohry občas, 35 % aspoň raz týždenne, zvyšok vôbec. V prvých dvoch prípadoch vykazovali seniori vyššiu úroveň psychickej pohody. Zároveň uvádzali menej negatívnych emócií a mali menšiu tendenciu k vzniku depresie.

Ide o relax, nie závislosť

Podľa šéfa štúdie Dr. Jasona Allaira tento výskum naznačuje priame spojenie medzi zábavou na počítači a lepším duševným zdravím. „Zverejnený výskum naznačuje, že existuje spojenie medzi hraním hier a lepšou pohodou a emocionálnym fungovaním," vysvetľuje Allaira.

Zaujímavé je, že medzi staršími ľuďmi a mladými je v tomto prípade priepastný rozdiel. Mladšie ročníky môžu hry pohltiť natoľko, že sa nevenujú iným, dôležitejším veciam, napríklad vzťahom či školským povinnostiam. Môžu si dokonca budovať závislosť. Seniori považujú hry za relax, odreagovanie a krátenie dlhej chvíle.

Je to antidepresívne?

Univerzita v Utahu dokonca získala grant na výskumy, ktoré sa týkajú videohier a ich pomoci starším ľuďom. Na spomínanie pátranie po vplyve počítačovej zábavy na duševnú pohodu seniorov dostala vyše 7 miliónov dolárov a výskum je rozvrhnutý na päť rokov. Odborníci sa zaoberajú najmä skúmaním vplyvu hier na boj s depresiou a zúčastňujú sa na ňom seniori vo veku 60 – 85 rokov. Predchádzajúci výskum potvrdil, že videohry pozitívne vplývajú na seniorov, ktorých trápia afektívne poruchy vrátane depresie. U 60 – 70 % seniorov, ktorí nemali prospech z antidepresív sa 30 dní od začiatku liečebného programu založeného na videohrách zlepšili symptómy depresie až o 50 %.

Najmä pre izolovaných seniorov

Ďalší výskum preukázal, že videohry zlepšili stav depresívnych ľudí vo veku 60 – 85 rokov. Týkalo sa to najmä starších, ktorí žili v izolácii. Štúdia, ktorú publikoval časopis JMIR Serious Games uvádza, že videohry môžu mať pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka, najmä ak nemajú prístup k tradičným liečebným metódam. Podľa odborníka na moderné technológie z Univerzity v Ohiu Glenna Platta majú spomínané počítačové zábavky jednoznačne terapeutický vplyv na seniorov. „Výhodou videohier je, že sa hrajú dobrovoľne. Ľudia ich hrajú, pretože to chcú. Vedľajší produkt tejto zábavy je zníženie úzkosti a depresie,“ zdôrazňuje Platt.

debata chyba
Viac na túto tému: #závislosť #videohra #antidepresíva #duševné zdravie