7 poistiek proti infarktu: Zaraďte ich do jedálnička, významne chránia srdce, čistia cievy a upravujú krvný tlak

Žiadne umelé látky, len prírodné zdroje. V rámci prevencie srdcových chorôb sa môžeme spoľahnúť na rôzne druhy potravín.

02.08.2023 06:00
srdce, krvný tlak, infarkt Foto:
Ilustračné foto.
debata

Tieto potraviny bojujú na viacerých frontoch, ale skvele si poradia aj s kôrnatením ciev, ktoré straší najmä starších ľudí. Ktoré jedlá čistia cievy?

Srdce s infarktom sa dá operovať aj cez tepnu na ruke! Ako?
Video
Zdroj: TV Pravda

1. Jablká

Jablká sú prirodzeným zdrojom vitamínu C, ktorý potrebujeme nielen na ochranu tela pred infekčnými chorobami, ale aj v boji s aterosklerózou. Spomínané ovocie obsahuje tiež látku zvanú pektín, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu v organizme a spomaľuje tak postupné upchávanie ciev touto tukovou látkou. Výskumy sa zhodujú na tom, že jedno jablko denne môže znížiť riziko kôrnatenia tepien až o 40 %.

2. Avokádo

Cholesterol sa delí na takzvaný dobrý (HDL) a zlý (LDL). Problém nastáva najmä pri zvýšených hodnotách jeho zlého variantu. Štúdie, ktoré sa zamerali na znižovanie cholesterolu v tele vyzdvihujú v tomto smere najmä pôsobenie zdravých tukov z avokáda. Lahodné tropické ovocie s jemnou orieškovou chuťou znižuje hladinu LDL cholesterol o 22 % a zvyšuje dobrý cholesterol o 11 %.

3. Špargľa

Zaujímavá zelenina s pôsobivou a nenapodobiteľnou chuťou. V rukáve má viacero zdraviu prospešných žolíkov. Ide najmä o vitamíny skupiny B, vitamíny C, K a E, minerály a vlákninu. Považuje sa za jednu z najlepších potravín, ktoré dokážu čistiť cievy. Pomáha pri prevencii tvorby krvných zrazenín a upravuje tiež krvný tlak.

4. Brokolica

Hoci nepasuje každému, jej výhody sú na nezaplatenie. Brokolica sa chváli najmä obsahom vitamínu K, ktorý je u seniorov potrebný nielen pre silné kosti. Jeho základná úloha spočíva v ochrane pred krvnými zrazeninami a takisto bráni ukladaniu minerálnej látky vápnika na steny tepien. Vďaka vysokému množstvu vlákniny si poradí aj s vyšším cholesterolom a znižuje krvný tlak.

5. Škorica

Korenie s nezameniteľnou arómou je plné antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a oxidačnému stresu. Voľné radikály sú nepriateľom nášho srdcovo-cievneho systému a škorica dokáže svojou troškou prispieť k jeho zdraviu. Srdce a cievy chráni tým, že bráni nahromadeniu voľných radikálov v tele a zároveň si dokáže poradiť s vysokými hodnotami cholesterolu.

Zaujímavé je, že sa môže používať aj na iné, napríklad kozmetické účely. Údajne efektívne zbavuje zuby nahromadeného povlaku. Netreba zabúdať, že kondícia našich zubov je úzko spätá so zdravím srdca, ktorého fungovanie môžu ohroziť baktérie z chorého chrupu.

6. Chia semienka

Už dávno nepatria k moderným druhom potravín. Chia semienka sa u nás udomácnili rýchlo, a to aj vďaka ich skvelým zdravotným benefitom. Obsahujú vysoké množstvo vlákniny a kyselinu alfa-linolénovú, ktorá pomáha udržiavať čisté tepny, upravujú krvný tlak, znižujú zlý cholesterol.

7. Mastné ryby

Zoznam potravín, ktoré si poradia s čistením ciev dopĺňajú aj morské ryby. Ide najmä o lososa, sleďa, sardinky či makrelu, pretože tieto druhy rybaciny obsahujú takzvané zdravé tuky. Ide predovšetkým o omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znížiť riziko vzniku srdcových ochorení a celkovo si vedia poradiť so zápalom v organizme. Starší ľudia ocenia aj ich pozitívne účinky na nervovú sústavu, keďže zlepšujú pamäť, sústredenie a zmierňujú poruchy nálad.

debata chyba
Viac na túto tému: #srdce #cievy