Toto mlieko vraj spôsobuje rakovinu. Čo sa stane, ak ho budete piť? Treba sa ho naozaj báť?

V poslednom čase sa začali šíriť domnienky o tom, že jeden druh mlieka ovplyvňuje hladinu estrogénu v tele a tým môže následne vyvolať rakovinu.

18.08.2023 06:00
mlieko Foto:
Ilustračné foto.
debata

O sójových produktoch je známe, že obsahujú zlúčeniny, ktoré sa majú podobať ženským pohlavným hormónom. Na jednej strane sa im pripisujú zázračné účinky spojené s ladnými dámskymi krivkami v každej životnej fáze, na strane druhej vznikajú obavy z ich vplyvu na rozvoj niektorých druhov rakoviny. Aká je pravda napríklad o sójovom mlieku a čo robí s obidvomi pohlaviami?

Patrí totiž k skvelým alternatívam ich živočíšneho súrodenca, najmä kravského mlieka. V ostatnom čase sa začali šíriť domienky o tom, že spomínaný druh rastlinného mlieka ovplyvňuje hladinu estrogénu v tele. Estrogén je ženský pohlavný hormón, ktorý dodáva nežnejšej polovičke ľudstva typické ženské tvary, pozitívne ovplyvňuje libido, kvalitu pokožky. Obidve pohlavia majú tak estrogén ako aj mužský pohlavný hormón – testosterón, v rôznom pomere. Druhý spomínaný hormón je typický pre mužov. Zodpovedá za rast svalov, potenciu, energiu a silu.

Koniec poverám?

Hoci sa traduje, že sójové mlieko obsahuje estrogény, nie je to pravda. Obsahuje takzvané fytoestrogény. V spomínanom nápoji sa nachádzajú v podobe troch rôznych izoflavónov. Ide o nesteroidné rastlinné látky, ktoré sa neviažu na isté druhy receptorov tak ako estrogén. V praxi to znamená, že fytoestrogény nemajú vplyv na rast rakovinových buniek. Naopak, ak sa izoflavóny zo sójové mlieka naviažu na určité receptory, môžu dokonca brániť rastu nádorových buniek. Väčšina výskumov zhodne tvrdí, že normálna konzumácia produktov zo sóje neovplyvňuje zvýšenie hladiny estrogénu v tele.

A čo muži a sója?

Hoci muži potrebujú minimálne množstvo estrogénu najmä pre správnu funkciu kostí, jeho vysoké hladiny v tele spôsobujú zdravotné komplikácie v podobe kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice či sexuálnej dysfunkcie. Mierna konzumácia sójového mlieka nespôsobuje podľa odborníkov u mužov vysoké hladiny ženských pohlavných hormónov. Ako sa uvádza v publikácii Fertility and Sterility (Plodnosť a sterilita), nezistila sa žiadna súvislosť medzi príjmom sóje u mužov a zmenenými hladinami estrogénu alebo testosterónu.

Problémy nastanú pri extrémnom pití

Hormonálne zmeny v ľudskom tele sa údajne zaznamenali až pri extrémnej konzumácii sójových produktov. Prípadová štúdia, ktorú zverejnil časopis Endokrinná prax zistila zvýšenú hladinu estrogénu a citlivosť prsníkov u šesťdesiatročného muža, čo mohlo súvisieť s nadmernou konzumáciou sóje. Ide vskutku o extrémne pitie sójového mlieka, pretože tento muž vypil denne až dvanásť šálok tohto lahodného nápoja. Netreba zabúdať, že nadbytočný príjem akéhokoľvek nápoja, napríklad aj vody, môže spôsobiť zdravotné problémy.

Obavy z rakoviny prsníka

Strach z pitia sójového mlieka a vzniku rakoviny vyplynul z obáv, že fytoestrogény napodobňujú ženské pohlavné hormóny. Niektoré druhy rakoviny sa pritom skutočne spájajú s vysokou hladinou estrogénu. Samotné fytoestrogény však nepodnecovali vznik rakoviny prsníka. Okrem toho existuje aj polemika o vplyve sóje na zdravie štítnej žľazy. Aj z tohto dôvodu niektorí odborníci odporúčajú pri hraničnej hypertyreóze minimalizovať jedenie sóje.

Sójové mlieko má veľa bielkovín

Obsahuje vysoké množstvo rastlinných bielkovín. V porovnaní s inými alternatívami mlieka má podobný nutričný profil ako kravské mlieko. Šálka sójového mlieka obsahuje 7 – 8 gramov bielkovín, to je omnoho viac ako v ryžovom a mandľovom mlieku. Sójový proteín zároveň znižuje hladinu takzvaného zlého cholesterolu. Odborníci veria, že konzumácia 25 g sójového proteínu denne môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi o 3 – 5 %. Spomínaný druh rastlinnej bielkoviny nájdeme aj v sójových bôboch, nátierkach, tofu či náhradách mäsa.

debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #mlieko #rakovina prsníka