Pomáha diabetikom, znižuje tlak, zlepšuje spánok a chudne sa z neho, dokázali vedci. A nájdete ho aj v čokoláde

Hoci sa zhadzovanie nadbytočných kilogramov tuku točí najmä okolo kalórií, sacharidov či cvičenia, existuje ešte jeden netradičný pomocník k dosiahnutiu štíhlej línie v každom veku.

25.08.2023 06:00
čokoláda Foto:
Ilustračné foto.
debata

Známe magnézium bojuje síce proti kŕčom, zlepšuje spánok, zmierňuje bolesti hlavy, ale zároveň vraj robí v tele zmeny, ktoré potešia aj pri pohľade do zrkadla. Pozor, s pribúdajúcim vekom ho máme žalostne málo. Čo s tým?

Je kľúčový pre procesy v tele

Horčík je tradičná minerálna látka, ktorú nájdeme takmer všade v našom tele. Najväčšie množstvo sa ukrýva v kostiach. Jeho hlavnými potravinovými zdrojmi sú obilniny, horká čokoláda tofu, orechy či magnéziové minerálne vody. Americký National Institutes of Health zdôrazňuje, že horčík je často podceňovaným minerálom, čo je na škodu. Magnézium totiž spolupracuje s vyše tromi stovkami rôznych enzýmov v tele a zabezpečuje tak riadne fungovanie dôležitých telesných funkcií. Vďaka jeho účinkom máme pod kontrolou produkciu bielkovín, regulovanie krvného tlaku, svalové a nervové funkcie, ale aj kontrolu glukózy v krvi.

Dôležitý elektrolyt

Magnézium patrí do skupiny takzvaných elektrolytov. Ide len o odbornejší názov pre skupinu minerálnych látok a stopových prvkov, ktoré sú kľúčové pre fungovanie ľudského organizmu. Zatiaľ čo laická verejnosť favorizuje v rámci zdravého stravovania príjem vitamínov, napríklad vitamínov C, A, D, E a látok zo skupiny označenej písmenom B, menšia pozornosť sa pripisuje práve minerálnym látkam. Elektrolyty sú však neodmysliteľnou súčasťou tela. Pre ilustráciu, podieľajú sa na prenose dôležitých živín do buniek, ktorým tak umožňuje fungovať bez väčších problémov. Netreba zabúdať, že správny pomer minerálov je dôležitý pre rovnováhu tekutín v ľudskom tele. Do skupiny elektrolytov patria okrem horčíka minerály sodík, draslík, fosfor či vápnik.

Súvisí s obezitou?

Udržiavanie normálnej hladiny spomínaného minerálu v ľudskom tele môže pomáhať pri chudnutí. Potvrdzuje to aj výskum, ktorý publikoval časopis Nutrients. Podľa neho je nedostatok horčíka bežný u ľudí s obezitou. V praxi to znamená, že pri extrémne nízkych hladinách tohto minerálu dochádza napríklad k vzniku chronických zápalov. Odnáša si to väčšinou črevná mikroflóra, ktorá pokiaľ je v dobrom stave, funguje ako brána proti rôznym vírusom a baktériám. Ďalšie zaujímavé štúdie, pričom jednu z nich zverejnil magazín Microorganisms, skúmali až päťtisíc účastníkov, ktorí užívali horčík. Ukázalo sa, že medzi príjmom magnézia a výskytom obezity a C-reaktívneho proteínu (indikuje zápal v tele) existuje priama súvislosť. Z uvedeného vyplýva, že príjem dostatočného množstva tohto minerálu môže znižovať riziko výskytu obezity, ale aj zápalov v organizme.

Riziko cukrovky

Horčík je nápomocný pri chudnutí aj tým, že podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi. Výskum z Diabetes/Me­tabolism Research and Reviews zistil, že príjem horčíka nepriamo súvisí s rizikom cukrovky 2. typu. Diabetes sa zvykne vyskytovať u ľudí s obezitou, čiže vyšším Body Mass Indexom (BMI). Vedci u diabetikov prišli na to, že dostatočný príjem horčíka podporuje lepšiu kontrolu hladiny glukózy v krvi. Horčík umožňuje telu správne využívať inzulín alebo sa stane organizmus citlivejší na tento hormón. Na to, aby nám magnézium prinášal osoh je potrebné ho prijímať v dostatočnom množstve. Odporúčaná denná dávka je na úrovni 310 – 420 mg v závislosti od veku, pohlavia, ale aj stresu a fyzickej námahy.

debata chyba