Pozor, táto vec môže spôsobiť cukrovku, infarkt, ochorenia srdca, priberanie aj depresiu. Čomu sa treba vyhnúť?

Podľa výskumu, ktorého výsledky zverejnil Medzinárodný vestník environmentálneho výskumu a verejného zdravia konzumácia jedla tesne pred spaním môže viesť k bdeniu počas noci a častému prebúdzaniu.

02.09.2023 06:00
spálňa, manželia, posteľ, spánok Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vraj až tretina dospelej populácie spí menej ako sedem hodín denne. Prečo a ako nedostatok spánku škodí zdraviu? A akú úlohu zohráva jedlo?Spoločnosť National Sleep Foundation upozornila, že nedostatok nočného odpočinku vedie k zvýšenému riziku vzniku cukrovky, srdcových chorôb, čo môže viesť až k infarktu, ale aj k priberaniu na hmotnosti a depresii. Horšej kvalite oddychu počas noci prispieva aj jedenie pred spaním.

Na čo si treba dať pozor?

Zaspávanie, dĺžku nočného odpočinku a jeho kvalitu má na svedomí viacero faktorov. Ide najčastejšie o množstvo vypitej kávy, intenzitu stresu a stravovacie návyky. Čierny mok obsahuje veľké množstvo kofeínu, ktorý sa považuje za silnú prírodnú stimulačnú látku. Pitie kávy tesne pred uložením sa do postele výrazne naruší schopnosť zaspať. Podobne funguje aj stres. Do tela sa pri ňom vyplavuje hormón kortizol, ktorý nás udržiava bdelých. Spánkový režim dokáže narušiť aj konzumácia jedla. Podľa doterajších výskumov každé väčšie jedlo, ktoré zjeme tri hodiny pred spaním ovplyvní negatívne nočný odpočinok.

Energia nás nakopne

Podľa výskumu, ktorého výsledky zverejnil Medzinárodný vestník environmentálneho výskumu a verejného zdravia konzumácia jedla tesne pred spaním môže viesť k bdeniu počas noci a častému prebúdzaniu. Príčinou tohto stavu je energetická nálož potravín, ktoré dodávajú telo palivo v podobe kalórií. Ľudské telo začína jedlo tráviť už v ústnej dutine, kde na ňom zapracujú sliny. Potom putuje do žalúdka a neskôr do čriev. Rozklad jedla na menšie časti spôsobuje, že sa živiny dostávajú do krvného obehu a nútia telo pracovať.

Ako sa trávia živiny

Niektoré živiny sa štiepia rýchlejšie, iné zase pomalšie. Poznáme tri základné makro živiny, tuky, sacharidy a bielkoviny. Napríklad cukry (sacharidy), ktoré sa nachádzajú v sušienkach, čipsoch a sladkostiach sa trávia rýchlejšie ako bielkoviny a tuky. Keďže väčšina jedál je kombináciou všetkých troch týchto látok, organizmu potrvá aj niekoľko hodín, pokým ich dokáže stráviť. Jedlo tak väčšinou v noci zostáva v žalúdku a komplikuje pohodlný spánok.

Keď kyselina zo žalúdka otravuje

Podľa spánkovej terapeutky z White Plains v New Yorku Shelby Harrisovej záleží aj na druhu jedla, ktoré jeme pred spaním. Ako vysvetľuje, mastné, ťažké a korenené pokrmy spôsobujú pálenia záhy a v niektorých prípadoch stoja aj za ďalšími poruchami trápenia. Kyselina zo žalúdka sa tak počas spánku tlačí smerom k hrdlu, čo spôsobuje neznesiteľné pálenie pažeráka. Shelby Harrisová odporúča nejesť tieto ťažké jedlá aspoň tri hodiny pred nočným odpočinkom. V prípade jedál rýchleho občerstvenia sa tento čas ešte o zopár hodín predlžuje.

Prečo večer a v noci tak veľmi chutí…

Jedenie pred spaním je problémom mnohých ľudí. V závere dňa postupne klesá hladina stresových hormónov a do organizmu sa vyplavujú také hormóny, ktoré zvyšujú chuť do jedla. Večerný či nočný hlad a kvílenie v žalúdku sa často objavia najmä v dôsledku horšieho stravovania počas dňa. Príprava na nočný odpočinok sa tak môže začať už s raňajkami, ktoré zabezpečí telu potrebnú dávku živín počas celého dňa a spomalí našu túžbu po jedle vo večerných hodinách. Odborníci tvrdia, že vynechávanie raňajok je spojené s nočným „nájazdom na chladničku“ a vyhnúť sa mu môžeme konzumovaním aspoň troch jedál cez deň.

Chuť do jedla reguluje viacero živín

Potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny však pomáhajú výrazne regulovať našu chuť do jedla. Každý človek potrebuje minimálne 0,8 g bielkovín na 1 kilogram telesnej váhy. Väčšina ľudí nedokáže skonzumovať každý deň dostatočné množstvo proteínov. V prípade, že si doprajeme cez deň jedlá bohaté na bielkoviny ako mäso, vajíčka, mliečne výrobky, strukoviny či orechy, zvyšujeme svoje šance na pokojné zaspávanie a hlboký osviežujúci spánok. V poriadku je aj malé občerstvenie krátko pred uložením sa na lôžko. „Ľahké jedlo hodinu pred spaním je úplne v poriadku a u niektorých ľudí môže podporiť spánok," uzatvára Harrisová.

debata chyba
Viac na túto tému: #jedlo #spánok #nočné jedenie