Toto ochorenie zabíja najmä seniorov, ak máte takýto priebeh, spozornite + návod, ako tomu zabrániť

U seniorov zvýšená teplota veľmi často chýba, prítomný je len celkový ťažký stav, pacient je apatický, ťažko dýcha, upadá do bezvedomia, zhoršujú sa funkcie orgánov vrátane mozgu.

20.01.2024 06:00
chrípka, vírus Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Chrípková sezóna sa ešte nekončí. Pre seniorov môže byť obzvlášť nebezpečná. Štatisticky až 90 % pacientov, ktorí zomreli na chrípku, sú ľudia nad 65 rokov.

Obdobie od októbra do mája sa každoročne označuje pojmom chrípková sezóna. Zmeny počasia, ale aj zvýšená chorobnosť na respiračné infekty v tomto období pravdepodobne potrápia všetky vekové kategórie – pre seniorov však môžu byť obzvlášť nebezpečné.

Medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií seniorov v zimnom období patria infekcie dolných dýchacích ciest. Tie sú zároveň piatou najčastejšou príčinou úmrtí. „Hoci chrípku, covid či iné vírusové ochorenia už ľudia považujú za bežné, naďalej platí, že ide o vysoko nákazlivé choroby.

Keď chýba teplota

U ľudí v produktívnom veku často pri ich liečbe stačí pokoj na lôžku, tlmenie horúčky, lieky na kašeľ a nádchu, prípadne podpora imunity. U seniorov však môžu veľmi rýchlo prejsť do ťažkého akútneho ochorenia s nutnosťou hospitalizácie,“ hovorí lekárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Miriama Šatalová. Pri senioroch býva klinicky zmenený a netypický aj priebeh samotného respiračného infektu. „Horúčka je obranný mechanizmus tela a stúpa vtedy, keď pracuje imunita. U seniorov zvýšená teplota veľmi často chýba, prítomný je len celkový ťažký stav, pacient je apatický, ťažko dýcha, upadá do bezvedomia, zhoršujú sa funkcie orgánov vrátane mozgu. Vtedy treba urýchlene konať,“ upozorňuje.

Respiračné ochorenia u seniorov sú rizikové z hľadiska priebehu samotného infektu dýchacích ciest, ale aj vzhľadom na primárne ochorenia, ktorými starší pacient trpí. „Nebezpečné komplikácie sú najmä zápaly pľúc, bakteriálne superinfekcie a zhoršenie chronických ochorení – zhoršenie srdcovo-cievnych ochorení, astmy, cukrovky či imobilizačný syndróm. Štatisticky až 90 % pacientov, ktorí zomreli na chrípku, sú ľudia nad 65 rokov.

Príjem vitamínov

Za veľmi dôležitú preto považujem osvetu, aby seniori vedeli, že tieto ochorenia sú pre nich naozaj nebezpečné, aj ako sa pred nimi majú chrániť. Rovnako je potrebné aj zodpovedné správanie rodinných príslušníkov, aby seniorom nedávali varovať choré vnúčatá či pravnúčatá, aby odložili návštevu či oslavu, ak sú chorí,“ hovorí skúsená lekárka.

Podľa odborníčky patrí k preventívnym opatreniam zvyšovanie celkovej odolnosti organizmu otužovaním, pravidelným pohybom, pobytom na čerstvom vzduchu, vetraním, zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. „V chrípkovom období je potrebné tiež obmedziť návštevu hromadných podujatí, po nákupoch či návšteve lekára nezabúdať na dôslednú hygienu rúk. Účinnou prevenciou je očkovanie proti chrípke, ktoré by seniori mali absolvovať každoročne ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny, teda ideálne v septembri. Ochranný účinok vakcíny nastupuje zhruba dva týždne po očkovaní,“ uzatvára MUDr. Miriama Šatalová.

Pozor na imunitu

Iunita je dokonale prepracovaný výkonný systém ľudského tela, ktorý vytvára ochrannú bariéru zvnútra aj zvonku pred potenciálnymi baktériami , vírusmi a ďalšími patogénmi, ktoré okolo nás žijú. Mgr. Blažová z oradne zdraviaRegionálneho úradu verejného zdravotníctva vám poradí, ako môžeme posilniť našu imunitu v čase chrípky, prechladnutí či COVIDu-19.

Ako pripraviť svoju imunitu, aby sme znížili riziko respiračného ochorenia, chrípky alebo COVID-19? V období od októbra do apríla sa zvyšuje chorobnosť na chrípku a akútne respiračné ochorenia, ale zaznamenávame tiež zvyšujúci sa počet ochorení na COVID-19. Ide o vírusové, vysoko nákazlivé ochorenia, ktoré sa veľmi rýchlo dokážu šíriť vzduchom. K prenosu dochádza pri vdýchnutí kvapôčok obsahujúcich vírus, ktoré do svojho okolia šíri infikovaná osoba kašľaním, kýchaním alebo rozprávaním. Prenos je možný tiež prostredníctvom rúk alebo kontaminovaných predmetov.

Aké zásady dodržiavať, aby sme minimalizovali vznik ochorenia?

Zvýšiť by sme mali podiel vitamínu C v organizme a to zvýšenou konzumáciou zeleniny a ovocia najmä papriky, chrenu, citrusových plodov, čiernych ríbezlí, ale aj kapustou, kelom, brokolicou a zelenou vňaťou. Obsah vitamínu C je vysoký aj v šípkach, rakytníku alebo v arónii.

Vplyv na správne fungovanie imunity má tiež vitamín D – v prirodzenej forme sa nachádza v rybách, vajciach, obsahuje ho kakao, smotana alebo treščia pečeň. Vitamín D sa nám tvorí v organizme vplyvom ☀️ slnečných lúčov, preto je vhodný pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet alebo v kvapkách.

Dôležitý je aj zinok – jeho nedostatok je potrebné kompenzovať stravou bohatou na orechy, celozrnné výrobky, listovú zeleninu ,pečeň, droždie, ale aj na mliečne výrobky.

Pravidelná pohybová aktivita trvajúca 30–40 minút, vykonávaná 3 – 5-krát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity. Postačí aj rezkejšia prechádzka.

Saunovanie a otužovanie má pozitívny vplyv na stav našej obranyschopnosti a odporúča sa raz do týždňa. Vhodné je aj otužovanie organizmu striedaním teplej a chladnej sprchy.

Dôležitý je aj spánok

Dostatok spánku a minimalizovanie stresu je dôležitým faktorom vplývajúcim na našu imunitu. Spánkový deficit môže zmeniť imunitnú reakciu organizmu a rovnako dôležitá je aj kvalita spánku. Je taktiež preukázané, že stres, najmä ten dlhodobý, dokáže oslabiť imunitný systém, preto by sme mali svoj čas venovať činnostiam, ktoré nám spôsobujú radosť a dokážeme pri nich relaxovať. Dôsledné dodržiavanie hygieny rúk pomôže znížiť riziko prenosu vírusov počas chrípkovej sezóny. Riziko môžu predstavovať i kontaminované predmety napr. držiaky v MHD, nákupné košíky, kľučky a pod. Ruky si treba umývať čo najčastejšie (vrátane každého kýchnutia či zakašľania), a to teplou vodou a mydlom, v prípade núdze účinne pomôžu aj dezinfekčné gély na alkoholovej báze.

Uzavreté a preplnené priestory (divadlá, kiná, štadióny, spoločenské podujatia, obchody, nákupné centrá) predstavujú zvýšené riziko nákazy, preto je potrebné minimalizovať čas strávený v takýchto priestoroch.

Pravidelné vetranie miestností či už doma alebo na pracovisku. Dôležité je robiť tzv. „nárazové vetranie“ – otvoriť okno dokorán niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil.

Očkovanie pomôže našej imunite v boji proti týmto ochoreniam a je stále najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou, ktorá dokáže výrazne zmierniť priebeh ochorenia. Odporúča sa najmä rizikovým skupinám, teda seniorom, zdravotníckym pracovníkom a ľuďom so závažnými chronickými ochoreniami. Je potrebné pamätať na to, že infekcia spôsobená vírusom chrípky alebo koronavírusom môže viesť k závažným komplikáciám až k smrti.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #horúčka