Hodinky a náramky zachraňujú život seniorom. Kde ich dostanete od štátu zadarmo a kde si musíte priplatiť? A kto vás príde zachrániť?

Hodinky monitorujú zdravotný stav ako činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb, okysličenie krvi. V prípade potreby privolajú pomoc.

04.02.2024 06:00
uzi Foto:
Ilustračné foto
debata

Mesto Banská Bystrica zmodernizovalo monitorovanie a signalizáciu potreby pomoci seniorom či obyvateľom s nepriaznivým zdravotným stavom a to prostredníctvom mobilného operátora a hodiniek. Ich súčasťou je senzor pádu, GPS lokátor či núdzové tlačidlo na privolanie pomoci.

Hodinky sledujú základné vitálne funkcie, krvný tlak, tep srdca a zabezpečia komfortné riešenie krízových situácií, diagnostiku pádov a privolanie pomoci. Komplexnejšou formou služby sú boxy s niekoľkými SOS tlačidlami, ktoré možno nezávisle na ňom rozmiestniť v domácnosti na účel privolania pomoci. Zariadenie okrem iného hlási i nebezpečné situácie ako požiar alebo únik plynu. Obe zariadenia sú pripojené na centrálny monitorovací pult 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Aká je cena

Mesto sa spolupodieľa na financovaní týchto zariadení. V prípade boxu zaplatí 199 eur a z celkového mesačného poplatku 48 eur hradí ešte 28 eur. Klienta teda vyjde box 20 eur mesačne, rovnako ako hodinky. „Opäť sa nám podarilo zlepšiť podporu asistovaného života našich seniorov, ako aj ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ide o modernú komunikačnú technológiu pre klientov, ktorá zvýši ich bezpečnosť a súčasne výrazným spôsobom zvýši štandard poskytovaných služieb,“ zdôraznil Nosko s tým, že Banská Bystrica si už roky udržuje líderskú pozíciu v poskytovaní sociálnych služieb. O požičanie pomôcok môžu obyvatelia požiadať priamo v Agentúre sociálnych služieb.

Hodinky sledujú základné vitálne funkcie, krvný tlak, tep srdca a zabezpečia komfortné riešenie krízových situácií, diagnostiku pádov a privolanie pomoci. Komplexnejšou formou služby sú boxy s niekoľkými SOS tlačidlami, ktoré možno nezávisle na ňom rozmiestniť v domácnosti na účel privolania pomoci. Zariadenie okrem iného hlási i nebezpečné situácie ako požiar alebo únik plynu. Obe zariadenia sú pripojené na centrálny monitorovací pult 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

elektrický skúter Čítajte viac Toto mesto požičia seniorom skútre na rok zadarmo. Získať sa dajú takto

Pomáha aj Bratislava

S cieľom eliminovať vznik krízovej sociálnej situácie alebo zabezpečiť jej riešenie, vstúpil Bratislavský samosprávny kraj (BSK) do pilotného projektu, kde hrajú primárnu úlohu monitorovacie hodinky. Pôvodne bolo do projektu zapojených päť mestských častí Bratislavy, ale aktuálne je táto sociálna služba rozšírená na celý Bratislavský kraj.

„Náramok monitoruje zdravotný stav ľudí v domácom prostredí. Ide o poskytovanie nepretržitej, dištančnej, hlasovej, krátkej textovej komunikácie prostredníctvom signalizačného náramku. Ten je napojený na centrálny dispečing poskytovateľa sociálnej služby, ktorý zabezpečí potrebnú pomoc na základe vyslaného signálu. Pomoc je zabezpečená okamžite 24/7,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Signalizačný náramok

Princíp monitorovacej sociálnej služby je jednoduchý. Klient obdrží signalizačný náramok, ktorý obsahuje množstvo senzorov a jedno tlačidlo, ktoré sa po stlačení automaticky spojí s dispečingom. Vyškolení pracovníci okamžite riešia momentálnu situáciu priamym hovorom cez hodinky. Tie monitorujú zdravotný stav ako činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb, okysličenie krvi. Obsahujú aj senzor pádu, vďaka ktorému pri páde a následnej strate vedomia príde hlásenie s polohou osoby do dispečingu, kde pracovníci okamžite riešia danú situáciu. Poskytovateľ sociálnej služby na miesto okamžite vyšle záchranné zložky, komunikuje s rýchlou zdravotnou pomocou, v prípade potreby s hasičmi. Hodinky fungujú v rámci celej republiky, či je osoba doma alebo vonku. Hovory s dispečingom sú pre osoby bezplatné.

Bratislavský kraj v roku 2023 zabezpečil poskytovanie tejto sociálnej služby 117 seniorom s trvalým pobytom v bratislavskom regióne, ktorí na centrálny dispečing prostredníctvom signalizačného náramku (SOS hodiniek) vyslali celkovo 6 295 signálov potreby pomoci. Priemerne bolo vyslaných 17 signálov denne. Napríklad vďaka senzoru pádu, ktorý signalizačné náramky obsahujú, bol takmer v päťdesiatich prípadoch do dispečingu vyslaný núdzový signál – alarm reálneho pádu klienta. Vyškolení pracovníci dispečingu tak mohli neodkladne kontaktovať záchrannú zdravotnú službu, poskytnúť GPS lokalizáciu klienta a kontaktovať príbuzných.

Ako o zariadenie požiadať

„O monitorovacie hodinky pre seniorov je veľký záujem a tak, ako pri iných sociálnych službách, ktoré poskytujeme, aj tu existuje poradovník. Dobrá správa je, že nášmu Odboru sociálnych vecí sa podarilo navýšiť počet. Od februára tak budú mať obyvatelia kraja k dispozícii celkovo 133 kusov. Ani tento počet však neuspokojí vysoký dopyt, a preto prosím všetkých o trpezlivosť s čakacou dobou. Budeme hľadať ďalšie prostriedky, aby sme mohli počty opäť navyšovať,” dodal bratislavský župan Juraj Droba.

Žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby monitorovania a signalizáciu potreby pomoci je možné nájsť na webe bratislavskykraj­.sk.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #tlak #senior #hodinky