Zoznam potravín a vitamínov
- Omega-3 mastné kyseliny: tieto živiny sa nachádzajú v rybách ako losos, tuniak, makrela, ale aj v ľanových semienkach a orechoch, môžu pomôcť znížiť zápal v kĺboch a zlepšiť ich pohyblivosť.
- Vitamín C: je silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť kĺby pred poškodením a tiež podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravé kĺby. Zdrojmi vitamínu C sú najmä citrusové plody, brokolica, paprika a jahody.
- Vitamín D: pomáha pri absorpcii vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí a kĺbov. Jeho prírodné zdroje sú najmä slnečné žiarenie, ale je tiež obsiahnutý v niektorých potravinách, ako sú losos, tuniak, mlieko a cereálie obohatené vitamínom D.
- Zinok: podporuje zdravie tkanív a zrýchľuje hojenie. Zdroje zinku sú mäso, morské plody, semená tekvice a orechy.
- Antioxidanty: potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú bobule, tmavá čokoláda, špenát a červená kapusta, môžu pomôcť chrániť kĺby pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
- Zdravé tuky: zahrňte do svojej stravy zdravé tuky, aké obsahuje avokádo, orechy a olivový olej. Pomáhajú pri znižovaní zápalu a udržiavajú kĺby flexibilné.
- Kurkuma: obsahuje silnú zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorá má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť znížiť bolesť a zápal v kĺboch.
Ako zvládnuť bolesti
Upravte svoje aktivity
Ak máte artrózu bedrového kĺbu alebo kolena, namiesto behu môžete skúsiť bicyklovať.
Odľahčite kĺby pomocou pomôcok na chôdzu
Použitie palice môže pomôcť zmierniť zaťaženie bedrových, kolenných a členkových kĺbov a znížiť bolesť. Kolenná ortéza presúva záťaž na zdravšiu stranu kolenného kĺbu.
Zvážiť môžete aj lieky a injekcie
Ak bolesť pretrváva, možno budete chcieť zvážiť voľne predajné lieky, ako je acetaminofén a ibuprofén. Dávajte si však pozor na vedľajšie účinky, ako sú vredy, problémy s obličkami alebo so srdcom. Vo všeobecnosti by sa pri artróze nemali užívať narkotiká. Ak však bolesť stále pretrváva, môžete tiež zvážiť injekcie s liekmi, ako je kortizón alebo toradol, ktoré po injekcii do kĺbu môžu pomôcť zmierniť bolesť. Opäť platí, že tieto lieky majú vedľajšie účinky, takže sa určite porozprávajte so svojím lekárom.
Kyselina hyalurónová
Táto látka sa tiež vstrekuje, používa zložky podobné tým, ktoré sú v kvapaline na mazanie kĺbov, aby sa ju pokúsila doplniť. Látka bola úspešnejšia pri kolennom kĺbe ako pri bedrovom a ramennom. Niektoré injekcie predávané ako regeneračná medicína, zahŕňajú kmeňové bunky a plazmu bohatú na krvné doštičky. V tomto bode mnohí považujú ich použitie za experimentálne, pretože neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy o ich účinnosti.
Čo je artritída?
Artritída je odborný termín, ktorý zahŕňa viac ako 100 rôznych typov kĺbových ochorení a stavov. Primárne postihuje kĺby, spôsobuje bolesť, stuhnutosť a zápal.
Dve najbežnejšie formy artritídy sú osteoartritída a reumatoidná artritída.
- Osteoartritída: Osteoartritída je najrozšírenejším typom artritídy a často sa označuje ako artritída spôsobená opotrebovaním. Vyskytuje sa, keď sa ochranná chrupavka, ktorá tlmí konce vašich kostí, časom opotrebuje. To má za následok bolesť, opuch a zníženú flexibilitu kĺbov. Osteoartritída bežne postihuje váhonosné kĺby, ako sú kolená, bedrá a chrbtica.
- Reumatoidná artritída: Reumatoidná artritída je autoimunitná porucha, pri ktorej imunitný systém tela napáda synovium – výstelku membrán, ktoré obklopujú kĺby. To môže viesť k vážnemu poškodeniu kĺbov, deformácii a invalidite, ak sa nelieči. Reumatoidná artritída môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín, ale častejšie sa vyskytuje u starších dospelých.