Pri jeho nedostatku sa lámu kosti aj zuby, trpí srdce aj cievy, vápnik to ale nie je. Jeho dennú potrebu zabezpečí slnečnica alebo orechy

Pri jeho zníženom množstve v tele sa objavuje únava. Oslabujú a lámu sa kosti, kazia zuby a krvácajú ďasná. Nebezpečenstvo hrozí srdcu, krvi aj cievam.

21.04.2024 06:00
mandle Foto:
Ilustračné foto.
debata

Fosfor tvorí približne jedno percento hmotnosti ľudského tela a po kalciu je najviac zastúpeným prvkom v našom organizme, najviac v kostiach a zuboch. V tele máme asi 85% fosforu uložených v kostiach, no v menšom množstve je prítomný aj vo svalovom tkanive a krvi.Okrem účinku na kostrový systém je súčasťou červených krviniek, vďaka čomu je dôležitý pri transporte krvi do telesných tkanív. Udržuje ph krvi a urýchľuje jej zrážanie. Pri jeho nedostatku sa objavuje únava. Oslabujú a lámu sa kosti, kazia zuby a krvácajú ďasná.

Fosfor pomáha vytvárať kostnú minerálnu hustotu, ktorá zabraňuje zlomeninám kostí a osteoporóze – čo všetko je pravdepodobnejšie, keď niekto starne. Bez dostatočného množstva prítomného fosforu nemôže vápnik efektívne budovať a udržiavať štruktúru kostí. Napríklad vysoké hladiny vápnika z doplnkov môžu blokovať vstrebávanie fosforu. Viac vápnika samo o sebe nezlepší hustotu kostí, pretože oba minerály sú potrebné na tvorbu kostnej hmoty.

"Bez fosforu by nedochádzalo v ľudskom organizme k premene základných živín na energiu. Je potrebný pre vytvorenie adenosintrifosfátu (ATP), ktorý dodáva energiu do všetkých telesných buniek. Ďalej prispieva ku koordinácii rôznych procesov v tele, ako je svalová kontrakcia, prenos nervových vzruchov v mozgu do všetkých tkanív v ľudskom tele a k sekrécii hormónov, " uvádza web botanic.sk.

Zásobenie tela fosforom prispieva podľa uvedeného webu k zvýšeniu fyzického výkonu a účinnému boju proti únave. Fosfor je potrebný na udržiavanie rovnováhy telesných kyselín a zásad. V krvi je dôležitý pre tvorbu nukleových kyselín, tj. základných zložiek genetickej skladby.

Fosfor sa používa pri liečbe astmy, demineralizácie, intelektuálnej asténie, tuberkulóze, nedostatočnej srdcovej činnosti, rednutiu kostí, poruchách štítnej žľazy, spazmofílii, nervových chorôb, poruche štítnej žľazy aj svalovej únave.

Kde ho nájdeme

Tento základný minerál nájdete väčšinou v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, vrátane niektorých semien, fazule, mäsa, rýb, mlieka a vajec (hoci ho tiež poskytujú obilniny a niektoré druhy zeleniny). Podľa Národnej nadácie pre obličky ste schopní lepšie absorbovať prirodzene sa vyskytujúci fosfor zo živočíšnych potravín ako z rastlinných potravín.

Odporúčaná denná dávka je na úrovni 800 – 1200 mg. Jeho vstrebávaniu napomáha vitamín D a naopak bráni cukor. Nižšia hladina fosforu v tele môže zapríčiniť anémiu, bolesti svalov a oslabený imunitný systém a v niektorých prípadoch aj stratu chuti do jedla. Dobrou správou pre všetkých je to, že tento minerál je ľahko dostupný z rôznych rastlinných i živočíšnych zdrojov.

Chutné tekvicové semená vedú

Optimálnu hladinu fosforu v tele zabezpečí konzumácia tekvicových semien, ktoré dokážu pokryť až 35 % dennej potreby tejto minerálnej látky.

Vysokým množstvom fosforu sa môžu popýšiť aj ďalšie semená rastlín, a to slnečnicové, sezamové a ľanové. Okrem toho sú tieto super potraviny zdrojom kvalitných bielkovín, železa a vitamínu E, ktorý sa tiež označuje ako elixír mladosti. Podobne sú na tom aj všetky druhy orechov, najčastejšie však pistácie, mandle a kešu. Netreba však zabúdať, že okrem semien rastlín a orechov zabezpečia vysokú dávku fosforu aj strukoviny. V tomto prípade kraľuje predovšetkým fazuľa, ktorá sa oceňuje ako skvelý zdroj bielkovín, ale aj fosforu. Podobne je na tom aj cícer. V množstve jednej šálky dokáže doplniť do tela 30 % dennej potreby fosforu.

Kde fosfor nájdete

Zo živočíšnych zdrojov prekvapia obsahom fosforu najmä syry. Napríklad už len približne 30 gramov lahodného **"parmezánu dodá ľudskému telu okolo štvrtiny potrebnej dennej dávky spomínanej látky. Okrem parmezánu sa v tomto smere cenia aj mozzarella a gouda. Nielen syry, ale aj rybacie mäso sa môže pochváliť vysokým množstvom fosforu.

Asi stogramová porcia lososa poskytne ľudskému organizmu tretinu dennej dávky fosforu. Medzi ďalšie výhody rybacieho mäsa, a to najmä lososa, makrely a tuniaka patrí aj to, že obsahujú bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny označované tiež názvom zdravé tuky, ktoré podporujú zdravie srdca, mozgu a ciev. Ak vám rybacina príliš nevonia, na rad prichádza bravčové, hovädzie mäso. Tieto druhy mäsa je však potrebné konzumovať s mierou, pretože obsahujú aj nasýtené mastné tuky, ktoré sú nepriateľom zdravého srdca a ciev.

debata chyba
Viac na túto tému: #zuby #kosti #srdce #vápnik #fosfor #minerál