Rezort práce zavádza veľké zmeny: stovky eur pre zamestnancov, sto eur pre seniorov, viac peňazí pre zdravotne znevýhodnených, aj zmeny v dôchodkoch

Už pol roka je ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Zvýšiť chce minimálne mzdy, nastavil zmeny v predčasných dôchodkoch, zvýšil príplatky pre zdravotne znevýhodnených občanov a snaží sa znížiť nezamestnanosť.

09.05.2024 06:00
TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Foto: ,
Pozrite si osem veľkých zmien pripravených rezortom práce.
debata (20)

1. Zmeny v predčasných dôchodkoch

V predčasných dôchodkoch nastanú ďalšie zmeny. Minulý rok z dôvodu dvojnásobnej valorizácie sa mnohým ľuďom oplatilo požiadať o predčasný dôchodok. Tento rok je valorizácia stále vysoká (14,5 %) preto sa znova počíta s vysokým náporom na predčasné dôchodky.

Koaličná poslankyňa Zdenka Mačicová (Hlas-SD) v stredu 17. apríla 2024 predložila k novele zákona o sociálnom poistení pozmeňujúci návrh, ktorým sa novým spôsobom upravuje nárok na vznik predčasného dôchodku. Deň nato bol schválený a prešiel tretím čítaním.

Zruší sa skracovanie o 0,3 % za mesiac po 40 odpracovaných rokoch. Krátiť sa bude o 0,5 % za mesiac a meniť sa bzde aj výpočet veku, kedy bude môcť ísť poistenec do dôchodku.

praca a kariera Čítajte aj Ministerstvo práce už vypláca nový príspevok, najviac vo výške 1 318,53 eura mesačne. Kto má nárok?

V návrhu sa uvádza, že potrebné odpracované obdobie pre príslušný ročník sa urči ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku pre príslušný ročník a čísla 23.

Ak všeobecný dôchodkový vek pre príslušný ročník ešte nie je známy, tak sa zaň bude považovať posledný určený vek zvýšený o dva mesiace za každý kalendárny rok rozdielu roku narodenia poistenca a príslušného ročníka, pre ktorý bol určený posledný všeobecný dôchodkový vek.

Pre ročníky narodenia 1967 a neskoršie sa potrebný počet odpracovaných rokov bude meniť v závislosti od strednej dĺžky života, teda rovnako ako všeobecný dôchodkový vek, ktorý sa od budúceho roka bude určovať podľa nového vzorca.

Čiže osoby narodené v rovnakom roku budú musieť na splnenie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok získať rovnaký počet odpracovaných ro­kov.

Po novom sa 40 odpracovaných rokov, ako podmienka na predčasný dôchodok, nahrádza potrebným odpracovaným obdobím, ktoré sa pre príslušný ročník určí ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku pre príslušný kalendárny rok, a čísla 23.

Číslo 23 bolo, ako sa uvádza v návrhu, zvolené z dôvodu, že ide o rozdiel medzi všeobecným dôchodkovým vekom (63 rokov) poistencov, ktorí odchádzali do dôchodku v roku 2023 – ide o ročník 1960, a 40 odpracovanými rokmi – podmienkou nároku na predčasný dôchodok.

Čo to znamená? Napríklad v prípade ročníka 1961, ktorého všeobecný dôchodkový vek je 63 rokov a 2 mesiace, bude na splnenie podmienky na predčasný starobný dôchodok potrebné získať odpracované obdobie v trvaní 40 rokov a 2 mesiace.

Nadviazaním potrebného odpracovaného obdobia na rast strednej dĺžky života sa súčasne podľa Mačicovej zabezpečí, aby sa pre ročníky 1960 a neskoršie nezvyšoval rozdiel medzi najskorším možným odchodom do predčasného dôchodku a dovŕšením dôchodkového veku, teda aby sa nepredlžovalo obdobie poberania dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku.

Zmeny nastanú aj vo výpočte sumy predčasného dôchodku. Pričom dnes platí, ak sa poistenec rozhodne ísť do dôchodku dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku, tak sa mu za každý mesiac kráti 0,5 % z dôchodku.

Ak by sa rozhodol ísť po 40 odpracovaných rokoch, tak krátenie dôchodku každý mesiac je o 0,3 %.

Poslankyňa Hlasu navrhuje, aby krátenie bolo jednotné, a to o 0,5 % za každých začatých 30 dní pre všetkých.

„Nakoľko po schválení legislatívnej úpravy, ktorá umožňuje priznanie dôchodku so znížením 0,3 %, výrazne vzrástol počet novopriznaných predčasných dôchodcov a vzhľadom na to, že cieľom predčasného dôchodku je umožniť odchod do dôchodku osobám, ktoré sa nedokážu uplatniť na trhu práce, navrhuje sa zjednotenie zníženia na úrovní 0,5 %, čím sa obmedzí skorší odchod z trhu práce pre niektorých poistencov, ktorí opúšťali trh práce pred dovŕšením dôchodkového veku práve z dôvodu výhodnejšieho zníženia sumy predčasného dôchodku, a to aj napriek tomu, že ich pracovný pomer trval a boli stále uplatniteľní na trhu práce,“ píše sa v návrhu.

erik tomáš Čítajte aj Minister Tomáš ohlásil koniec bezdomovectva, do oblasti naleje desiatky miliónov

Okrem toho sa tiež ako dôvod zjednotenia krátenia o 0,5 % uvádza, že samotný koncept dvoch rôznych prístupov vyvolával otázky, či je legitímny a prečo by mala byť jedna skupina poberateľov predčasného dôchodku zvýhodnená v porovnaní s inou skupinou poberateľov, napriek tomu, že nárok na dávku splnili obidve skupiny. Zmeny by mali začať platiť od 15. mája.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #dôchodky #minister práce #Erik Tomáš