Táto potravina sa veľmi podceňuje, ale robí zázraky. Znižuje krvný tlak a riziko mŕtvice, zlepšuje prietok krvi a čistí upchaté cievy

Seniori sú náchylnejší na mozgové príhody z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s prirodzenými procesmi starnutia a zvýšeným rizikom zdravotných problémov, ktoré s vekom prichádzajú. T

25.05.2024 06:00
mozog, mŕtvica, mozgová príhoda Foto:
Ilustračná fotka.
debata

Aké sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k vyššej náchylnosti seniorov na mozgové príhody?

1. Starnutie krvných ciev a srdca

S pribúdajúcim vekom dochádza k starnutiu krvných ciev, ktoré sa stávajú menej pružnými a viac náchylnými na aterosklerózu (usadeniny tuku a cholesterolu na stenách ciev). Tieto usadeniny môžu zužovať alebo blokovať cievy, čím sa zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny, ktorá môže spôsobiť mozgovú príhodu. Starnutie ovplyvňuje aj srdcový sval, čo môže viesť k poruchám rytmu, ako je fibrilácia predsiení, ktorá tiež zvyšuje riziko mozgovej príhody.

Podozrenie na mŕtvicu? Nikdy neurobte toto
Video
Zdroj: TV Pravda

2. Vyšší výskyt chronických ochorení

Seniori častejšie trpia chronickými ochoreniami, ktoré sú rizikovými faktormi pre mozgovú príhodu. Medzi tieto ochorenia patrí:

Vysoký krvný tlak: Najvýznamnejší rizikový faktor pre mozgovú príhodu. S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypertenzie.

Diabetes: Poškodzuje cievy a zvyšuje riziko vzniku cievnych problémov.

Vysoká hladina cholesterolu: Vedie k tvorbe aterosklerotických plakov v cievach.

Srdcové ochorenia: Ako koronárna choroba srdca a fibrilácia predsiení, ktoré zvyšujú riziko vzniku krvných zrazenín.

3. Znížená fyzická aktivita

Starší ľudia často vykonávajú menej fyzickej aktivity, čo prispieva k zhoršeniu kardiovaskulárneho zdravia a zvýšeniu rizika obezity, vysokého krvného tlaku a diabetu, ktoré sú rizikovými faktormi pre mozgovú príhodu.

4. Zmeny v zrážanlivosti krvi

S vekom dochádza k zmenám v zrážanlivosti krvi, čo môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín. Niektoré lieky, ktoré seniori užívajú, môžu tiež ovplyvniť zrážanlivosť krvi.

5. Zvýšený výskyt dehydratácie

Seniori sú náchylnejší na dehydratáciu, ktorá môže spôsobiť zhrubnutie krvi a zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín.

6. Genetické a rodinné predispozície

Genetické faktory a rodinná anamnéza tiež zohrávajú úlohu. Ak má niekto v rodine históriu mozgovej príhody, riziko jej vzniku sa môže zvýšiť.

7. Zhoršenie celkového zdravia a imunity

So starnutím dochádza k postupnému zhoršovaniu imunitného systému a celkového zdravotného stavu, čo môže viesť k vyššej náchylnosti na rôzne ochorenia, vrátane mozgových príhod.

Prevencia mozgových príhod u seniorov zahŕňa pravidelnú lekársku kontrolu, zdravý životný štýl, správnu výživu a udržiavanie aktivity. Je dôležité monitorovať a liečiť chronické ochorenia, ako aj vyhýbať sa rizikovým faktorom, aby sa minimalizovalo riziko vzniku mozgových príhod.

Mozgová príhoda, alebo cievna mozgová príhoda, je vážny zdravotný problém, ktorý môže mať devastujúce následky, najmä u seniorov. Prevencia je preto kľúčová. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu seniori znížiť riziko mozgovej príhody prostredníctvom životného štýlu a stravy.

Ako sa vyhnúť mozgovej príhode?

Kontrola krvného tlaku: Vysoký krvný tlak je jedným z najväčších rizikových faktorov pre mozgovú príhodu. Pravidelné meranie krvného tlaku a jeho udržiavanie v normálnych hodnotách je zásadné. Lekár môže predpísať lieky a odporučiť zmeny životného štýlu na zníženie krvného tlaku.

Správna výživa: Zdravá strava môže významne znížiť riziko mozgovej príhody. Je dôležité konzumovať potraviny, ktoré podporujú zdravie srdca a ciev.

Pravidelné cvičenie: Fyzická aktivita pomáha udržiavať zdravú váhu, znižuje krvný tlak a zlepšuje celkové kardiovaskulárne zdravie. Seniori by mali dbať na pravidelnú, primeranú fyzickú aktivitu, ako sú prechádzky, plávanie alebo jemné cvičenie.

Nefajčite: Fajčenie výrazne zvyšuje riziko mozgovej príhody. Prestať fajčiť je jedným z najlepších krokov, ktoré môže senior urobiť pre svoje zdravie.

Kontrola cukrovky: Diabetes zvyšuje riziko mozgovej príhody. Seniori by mali pravidelne sledovať hladinu cukru v krvi a dodržiavať odporúčania lekára.

Obmedzenie alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu môže zvýšiť krvný tlak a riziko mozgovej príhody. Je dôležité dodržiavať odporúčané limity.

Zvládanie stresu: Chronický stres môže prispieť k vysokému krvnému tlaku a iným zdravotným problémom. Relaxačné techniky, ako sú meditácia, hlboké dýchanie a jóga, môžu pomôcť zvládať stres.

Potraviny, ktoré zmierňujú riziko mozgovej príhody

Ovocie a zelenina: Tieto potraviny sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály. Najmä bobuľovité ovocie, citrusy, špenát a brokolica sú veľmi prospešné.

Ryby: Losos, makrela, sardinky a ďalšie mastné ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať zápaly a podporujú zdravie ciev.

Celozrnné produkty: Ovsené vločky, celozrnný chlieb a hnedá ryža obsahujú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Orechy a semienka: Mandle, vlašské orechy, chia a ľanové semienka sú bohaté na zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu.

Olivový olej: Tento zdravý tuk obsahuje antioxidanty a má protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú zdravie srdca.

Nízkotučné mliečne výrobky: Jogurt, tvaroh a nízkotučné mlieko poskytujú vápnik a bielkoviny bez nadmerného množstva nasýtených tukov.

Strukoviny: Fazuľa, šošovica a hrášok sú bohaté na bielkoviny, vlákninu a majú nízky obsah tuku.

Tmavá čokoláda: Obsahuje flavonoidy, ktoré môžu zlepšiť zdravie ciev. Je však dôležité konzumovať ju s mierou.

Cvikla ako prevencia

Cvikla je veľmi prospešná pre zdravie a môže pomôcť znížiť riziko mozgovej príhody z niekoľkých dôvodov.

1. Zníženie krvného tlaku

Cvikla obsahuje vysoké množstvo dusičnanov, ktoré sa v tele premieňajú na oxid dusnatý. Oxid dusnatý pomáha rozširovať a uvoľňovať cievy, čo zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak. Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov pre mozgovú príhodu, takže jeho zníženie je kľúčové pre prevenciu.

2. Protizápalové účinky

Cvikla je bohatá na antioxidanty, najmä betalainy, ktoré majú silné protizápalové vlastnosti. Chronický zápal je spojený s rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami, vrátane mozgovej príhody. Zníženie zápalu môže pomôcť chrániť cievy a srdce.

3. Zlepšenie prietoku krvi

Okrem znižovania krvného tlaku pomáha oxid dusnatý zlepšovať celkový prietok krvi tým, že podporuje dilatáciu ciev. Lepší prietok krvi znamená, že mozog dostáva viac kyslíka a živín, čo môže znížiť riziko mozgovej príhody.

4. Zlepšenie zdravia ciev

Cvikla obsahuje vlákninu, vitamíny (ako vitamín C a kyselina listová) a minerály (ako draslík a magnézium), ktoré podporujú zdravie ciev. Draslík pomáha regulovať krvný tlak a znižovať napätie v cievach, zatiaľ čo magnézium prispieva k celkovému kardiovaskulárnemu zdraviu.

5. Antioxidačné vlastnosti

Antioxidanty v cvikle, ako sú betacyaníny a betaxantíny, pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu a neutralizovať voľné radikály. Oxidačný stres môže poškodzovať cievy a prispievať k vzniku aterosklerózy, čo zvyšuje riziko mozgovej príhody.

6. Podpora zdravého krvného cukru

Cvikla má nízky glykemický index, čo znamená, že nespôsobuje rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Udržiavanie stabilnej hladiny cukru v krvi je dôležité pre prevenciu diabetu a jeho komplikácií, ktoré môžu zahŕňať zvýšené riziko mozgovej príhody.

Ako začleniť cviklu do stravy:

Šaláty: Strúhaná surová cvikla môže byť pridaná do šalátov pre chuť a farebnosť. Šťavy: Čerstvá cviklová šťava je výborným spôsobom, ako rýchlo získať prospešné látky. Polievky: Tradičná cviklová polievka, ako je boršč, je chutným a výživným jedlom. Pečená alebo dusená cvikla: Môže byť prílohou k hlavným jedlám.

Pravidelná konzumácia cvikly môže byť jednoduchým a účinným spôsobom, ako zlepšiť zdravie srdca a ciev, a tým znížiť riziko mozgovej príhody.

debata chyba
Viac na túto tému: #senior #jedálniček #mozgová príhoda #senior a strava