Väčšinou sa vysádza ako okrasná drevina v alejách a vo významných lokalitách a tiež v blízkosti ľudských obydlí. Na našom území sa lipy vyskytujú hlavne dva druhy: lipa malolistá a lipa veľkolistá. Najcennejšou časťou lipy sú jej voňajúce kvety , ktorých účinky blahodárne pôsobia na ľudský organizmus.
Začína jej sezóna
Hlavná sezóna, kedy kvitne lipa, začína v júni. Niektoré druhy kvitnú neskôr, takže kvety si stihneme nazbierať aj počas júla. Na zber sú vhodné celé súkvetia aj s lístkami. Sušené kvety lipy sa najčastejšie využívajú na prípravu čaju.
Lipa obsahuje veľké množstvo antioxidačných látok a flavonoidov ako napríklad kemferol, quercetín a hesperidín. „Lipový kvet obsahuje okrem flavonoidov aj sacharidy, organické látky, vitamíny C a E, triesloviny, silice, slizové látky v listoch a éterický olej. Slizové látky a éterické oleje sú zodpovedné najmä za protizápalový a upokojujúci účinok“, hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Voňavé kvety lipy pôsobia proti prechladnutiu, eliminujú bolesť hrdla, posilňujú nervovú sústavu a pomáhajú proti nespavosti. Pri zápale priedušiek je výborným doplnkom liečby, pretože pomáha s vykašliavaním. Okrem toho bojuje s celým radom iných problémov, ako napríklad: s migrénou, chorobami tráviaceho traktu (žalúdočných kŕčoch, črevných ťažkostiach), s infekčnými chorobami, problémami so žlčníkom.
Môžu ju aj tehotné ženy
Všeobecne platí, že treba byť s bylinkami v tehotenstve patrný. Pri lipovom čaji to však neplatí. Budúce mamičky si môžu čaj pri miernom nachladnutí vychutnať plnými dúškami.
„Lipa sa používa aj pri výrobe ústnych vôd. V kozmetike je výborným prostriedkom na ošetrenie pleti. Známy je aj účinok lipových kvetov na zdravie a krásu vlasov“, vymenúva ďalšie využitie lipy odborníčka.