Zvýšia sa od júla dôchodky? Bude valorizácia opäť 10,6 percenta ako minulý rok?

V roku 2022 terajší minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, vtedy ešte ako opozičný poslanec presadil, aby sa dôchodky na Slovensku valorizovali dvakrát do roka, a to v prípade ak by dôchodcovská inflácia dosiahla minimálne 5 %.

28.05.2024 12:15
UP Seniori peniaze Foto:
Ilustračná fotka.
debata (58)

„Pol milióna dôchodcov žije pod hranicou chudoby a veľká časť z nich sa pod ňu prepadla v tomto roku,“ upozornil ešte pred dvomi rokmi Tomáš, pričom poukázal na prudké zdražovanie. Novela zákona priniesla dve základné zmeny. Tomáš priblížil, že valorizácia dôchodkov sa v odvíja od tzv. dôchodcovskej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka. Navrhoval preto túto dobu predĺžiť na trištvrte roka. Druhá zmena nastala v tom, aby sa dôchodky nevalorizovali len k 1. januáru, ale aj k 1. júlu v prípade, že za prvý polrok príslušného roka bude dôchodcovská inflácia minimálne na úrovni 5 %.

Minulý rok sa teda valorizovalo dvakrát do roka. Prvý krát v januári 2023 o 11,8 % a potom k 1. júlu o 10,6 %. V roku 2024 sa dôchodky valorizovali k 1. januáru o 3,6 % a novopriznaným dôchodcom o 14,5 %.

Erik Tomáš a dôchodcovia o valorizácii penzií
Video
Zdroj: TV Pravda

Budú sa dôchodky valorizovať aj tento rok druhý krát? “Nie, k 1. júlu 2024 sa dôchodky zvyšovať nebudú,” uviedol expert na dôchodky Jozef Mihál vo svojom facebookovom statuse.

Podľa § 78 ods. 2 zákona o sociálnom poistení by sa druhýkrát počas roka 2024 dôchodky zvyšovali vtedy, ak by tzv. dôchodcovská inflácia za mesiace roka 2024, nameraná najneskôr v júni 2024, presiahla 5 %. Ako informuje Mihál, to sa nestalo, ani sa nestane, táto hodnota sa predbežne drží pod 2 %.

“A dôchodcov nepoteším ani mojim odhadom valorizácie dôchodkov k 1. januáru 2025 – odhadujem ju na maximálne 2 %,” dodal expert na dôchodky.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodky #valorizácia #Erik Tomáš