Niekomu smrdí a nechutí, je to ale osvedčený babský recept. Fantasticky pomáha pri bolesti žalúdka a nadúvaní a stojí pár eur

Je lacnejší ako mnohé prípravky z lekárne a niekedy zaúčinkuje viac ako tabletka proti bolesti.

01.06.2024 06:00
jablčný ocot Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pri tráviacich ťažkostiach (bolesti žalúdka, kŕče, pocit plnosti alebo nadúvanie), dokáže kyselina jablčného octu poraziť škodlivé črevné baktérie. Pri infekcii močových ciest pôsobí antibakteriálne. Šesť až osem týždňová kúra jablčným octom reguluje črevnú flóru a pôsobí proti baktériám.

Ak vypijete pred spaním dve polievkové lyžice jablčného octu, rozpusteného v pohári teplej vody, znížite chuť do jedla a prestane vás prenasledovať vlčí hlad. Pri infekcii močového mechúra alebo ťažkostiach žalúdka pomôže, keď denne vypijete tri polievkové lyžice jablčného octu, rozpusteného v 200 ml teplej vody. Túto zmes môžete piť aj v malých dúškoch pred raňajkami – je dobrá aj na stimulovanie trávenia.

U starších ľudí zaberá jablčný ocot na rôzne bolesti. Základom je namiešať si správny kúpeľ zo spomínanej tekutiny a trápenie v podobe opuchov, bolesti a ťažoby nôh razom ustúpia. Jablčný ocot má silné protizápalové účinky, ktoré znižujú opuchy dolných končatín. Tie sa vytvárajú najmä v okolí členka a spôsobujú problémy pri obúvaní, ale aj samotnej chôdzi. Na vyššie uvedené ťažkosti sa používa kombinácia jedného dielu octu na dva diely vody. Nohy sa namáčajú v tomto kúpeli po dobu 20 – 30 minút.

Smrdia vám nohy?

Určite ste pri upratovaní v domácnosti použili jablčný ocot na dezinfikovanie kuchyne, kúpeľne, ale aj iných povrchov. Kyselina octová totiž likviduje baktérie a v konečnom dôsledku odstraňuje rôzne pachy, ktoré sa nahromadia ruka v ruke s neporiadkom vo vašich domovoch. Podobne však účinkuje aj pri odstraňovaní nepríjemných zápachov z pokožky chodidiel.

Dolné končatiny sa zvyknú potiť rýchlejšie, než ostatné časti tela, pretože sú väčšinu času dňa uväznené v ponožkách a topánkach. Vlhkosť v kombinácii s baktériami a zárodkami plesní zohrá svoju úlohu a zápach je na svete. Výborným „babským“ receptom na zbavenie sa odpudzujúceho pachu nôh je mix jablčného octu, tymianového oleja, horúcej vody a sódy bikarbóny. Nohy namáčajte v tejto tekutej zmesi po dobu približne tridsiatich minút.

Pomáha aj nohám

Pokožka na chodidlách trpí viac, ako je tomu v prípade kože na iných častiach tela. Chôdzou rohovatie, hrubne a časom praská. Jablčný ocot sa núka ako možnosť číslo jeden na odstránenie spomínaného problému. Postačí rozriediť zopár vrchnákov jablčného octu vo vode a za pomoci takzvaného pemzového kameňa odstrániť zvyšky tvrdej kože z nôh. Pokožka na chodidlách zostane mäkká a zdravšia.

Ocot je však skvelým pomocníkom aj pri odstraňovaní mozoľov. Spočiatku tieto nedokonalosti kože nespôsobujú takmer žiadne problémy. Časom však hrubnú a komplikujú chôdzu. Mozole je možné zjemniť a odstrániť roztokom, ktorý sa pripraví rozriedením jedného dielu octu a dvoch dielov horúcej vody. Postihnuté miesta je potrebné ošetrovať pomocou gázy. Vyskúšať môžete aj zvlhčenie pokožky na chodidle uvedeným roztokom. Prikryte ho gázou a nechajte pôsobiť počas spánku.

debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť nôh #jablčný oct #prípravky proti bolesti