10 top potravín, ktoré vyčistia cievy a ochránia tak srdce pred infarktom. A neuveríte, je tam aj sladkosť

Srdce je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Jeho zdravie závisí od mnohých faktorov, ako sú genetika, životný štýl a, samozrejme, stravovanie. Správna výživa môže výrazne prispieť k prevencii srdcových ochorení a podporiť celkové zdravie nielen srdca. Ako nám v tomto pomôže strava?

03.06.2024 06:00
žena, zdravá strava, ovocie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Dôležitý je výber správnych tukov. Platí, že nie všetky tuky sú rovnaké. Nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v tučných mäsách, masle a plnotučných mliečnych výrobkoch, môžu zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení. Naopak, nenasýtené tuky, ktoré nájdeme v olivovom oleji, avokáde, orechoch a rybách, môžu pomôcť znižovať hladinu zlého cholesterolu (LDL) a zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu (HDL).

Dopriať si treba aj dostatok ovocia a zeleniny. Tie sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré chránia srdce. Tieto potraviny tiež obsahujú vlákninu, ktorá môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu a regulovať krvný tlak. Odporúča sa konzumovať pestrú škálu ovocia a zeleniny každý deň. Stavte na celozrnné potraviny, ich zaradením do jedálneho lístka nič nepokazíte. Celé zrná, ako sú ovos, hnedá ryža, celozrnný chlieb a quinoa, sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Obsahujú vlákninu, ktorá pomáha regulovať hladinu cholesterolu a udržuje tráviaci systém zdravý. Tieto potraviny tiež poskytujú energiu a pocit sýtosti, čo môže pomôcť pri udržiavaní zdravej hmotnosti.

Radi solíte? Chyba. Soľničku sa snažte brať do rúk čo najmenej. Nadmerný príjem soli môže viesť k vysokému krvnému tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia. Je dôležité obmedziť konzumáciu soli, a to nielen pridávaním menšieho množstva soli do jedál, ale aj čítaním etikiet na potravinách a vyhýbaním sa vysoko spracovaným potravinám, ktoré často obsahujú veľa soli.

mozog, mŕtvica, mozgová príhoda Čítajte viac Táto potravina sa veľmi podceňuje, ale robí zázraky. Znižuje krvný tlak a riziko mŕtvice, zlepšuje prietok krvi a čistí upchaté cievy

Bielkoviny z rastlinných zdrojov v obchode neprehliadajte. Strukoviny, ako sú fazuľa, šošovica a hrach, sú skvelým zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny. Na rozdiel od mäsa neobsahujú nasýtené tuky a môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu. Zahrnutie týchto potravín do stravy môže byť prospešné pre zdravie srdca.

Zdravie srdca zabezpečí aj obmedzenie príjmu alkoholu. Mierny príjem alkoholu je do určitej miery povolený. Hoci niektoré štúdie naznačujú, že mierny príjem alkoholu, najmä červeného vína, môže mať priaznivé účinky na srdce, nadmerné pitie alkoholu má opačný efekt. Ak konzumujete alkohol, robte to s mierou: pre ženy to znamená jeden pohár denne, pre mužov maximálne dva poháre denne.

Stravovanie hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia srdca. Zdravá strava, bohatá na ovocie, zeleninu, celé zrná a zdravé tuky, a zároveň s nízkym obsahom nasýtených tukov, soli a cukru, môže pomôcť predchádzať srdcovým ochoreniam a podporiť celkovú pohodu. Dôležité je aj udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, pravidelne cvičiť a vyhýbať sa fajčeniu. Malé zmeny v stravovaní môžu mať veľký vplyv na vaše srdce.

diabetik, krv, test, diabetes, cukrovka Čítajte viac Skáče vám cukor v krvi? Záchrana prichádza zo špajze. Skúste 10 tipov, ako si doma znížiť alebo zvýšiť hladinu cukru

10 potravín, ktoré vyčistia cievy

Tieto potraviny môžu prispieť k lepšiemu zdraviu ciev, no je dôležité ich kombinovať s celkovo zdravým životným štýlom, ktorý zahŕňa dostatok fyzickej aktivity a vyváženú stravu. Ich pravidelná konzumácia dokáže zabrániť rozvoju vážnych ochorení a chránia aj pred infarktom.

1. Avokádo – Obsahuje zdravé mononenasýtené tuky, ktoré pomáhajú znižovať zlý cholesterol a zlepšujú hladinu dobrého cholesterolu.

2. Olivový olej – Je bohatý na antioxidanty a zdravé tuky, ktoré prispievajú k zníženiu zápalu a zlepšujú zdravie ciev.

3. Losos – Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať zápal a podporujú zdravé hladiny cholesterolu.

4. Orechy – Vlašské orechy, mandle a iné druhy orechov sú plné zdravých tukov, vlákniny a antioxidantov, ktoré podporujú zdravé cievy.

5. Bobuľové ovocie – Čučoriedky, jahody, maliny a ďalšie bobuľové ovocie sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať zápal a podporujú zdravé cievy.

6. Tmavá čokoláda – Obsahuje flavonoidy, ktoré môžu zlepšiť prietok krvi a znižovať tlak.

7. Špenát – Bohatý je na dusičnany, ktoré môžu pomôcť rozširovať cievy a zlepšiť prietok krvi.

8. Červené víno – V miernych množstvách môže pomôcť zlepšiť hladiny HDL cholesterolu vďaka obsahu resveratrolu.

9. Citrusy – Pomaranče, citróny a iné citrusy sú bohaté na vitamín C a flavonoidy, ktoré podporujú zdravie ciev.

10. Cesnak – Obsahuje alicín, ktorý môže pomôcť znižovať krvný tlak a podporuje zdravie ciev.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravé srdce #zdravá strava #zdravý životný štýl