Zabránia kŕčovým žilám, zlepšia prietok krvi, nájdete ich v kuchyni a konkurujú aj drahým výživovým doplnkom

Kŕčové žily sú bežným zdravotným problémom, ktorý postihuje najmä seniorov. Tieto rozšírené a bolestivé žily môžu spôsobovať diskomfort a znižovať kvalitu života. Našťastie existuje množstvo prírodných spôsobov, ako podporiť zdravie obehového systému a znížiť riziko vzniku kŕčových žíl. Medzi najúčinnejšie patria rôzne bylinky, ktoré dokážu zlepšiť prietok krvi a posilniť cievy.

10.06.2024 06:00
kŕčové žily pančuchy varix Foto:
Ilustračná fotka
debata

Rozmarín je bylinka, ktorá by nemala chýbať vo vašej kuchyni. Obsahuje polyfenoly, ktoré chránia cievy pred poškodením a zlepšujú prietok krvi v končatinách. Pravidelná konzumácia rozmarínu môže pomôcť predchádzať vzniku kŕčových žíl a zmierniť ich prejavy. Rozmarín môžete pridávať do rôznych jedál, čajov alebo ho použiť ako prísadu do masážnych olejov.

Všetko o kŕčových žilách
Video
Zdroj: TV Pravda

Koriander je ďalšou bylinkou, ktorá prospieva obehovému systému. Má protizápalové účinky a pomáha detoxikovať krv. Koriander môže tiež znižovať krvný tlak, čo je dôležité pre ľudí so sklonom ku kŕčovým žilám. Koriander môžete používať čerstvý do šalátov, polievok alebo ho pridávať do omáčok a dipov.

Tymián je známy svojimi antiseptickými a protizápalovými vlastnosťami. Táto bylinka podporuje krvný obeh a pomáha udržiavať zdravé cievy. Tymián je vynikajúci prídavok do jedál, ako sú mäso, ryby, polievky či zeleninové pokrmy.

Mäta je osviežujúca bylinka, ktorá zlepšuje cirkuláciu krvi a poskytuje úľavu pri bolestiach spojených s kŕčovými žilami. Mäta má tiež relaxačné účinky a môže pomôcť zmierniť napätie v končatinách. Je skvelá v čajoch, limonádach alebo ako prísada do rôznych dezertov a šalátov.

Kurkuma je silný antioxidant a protizápalová bylinka, ktorá podporuje zdravie ciev. Kurkumin, aktívna zložka kurkumy, pomáha znižovať zápal a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím znižuje riziko vzniku kŕčových žíl. Kurkumu môžete pridávať do rôznych jedál, ako sú kari, polievky, smoothies alebo čaje.

Zázvor je ďalšou vynikajúcou potravinou pre ľudí trpiacich kŕčovými žilami. Má silné protizápalové vlastnosti a podporuje zdravý krvný obeh. Zázvor tiež zabraňuje vzniku krvných zrazenín, čo je dôležité pre prevenciu kŕčových žíl. Zázvor môžete konzumovať čerstvý, v čajoch, smoothie alebo ako prísadu do jedál.

Incorporácia týchto byliniek do vašej stravy môže významne prispieť k zlepšeniu zdravia obehového systému a k prevencii kŕčových žíl, najmä u seniorov. Tieto prírodné prostriedky sú jednoduché na použitie a môžu byť účinným doplnkom k ostatným opatreniam na podporu zdravia žíl.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #senior #kŕčové žily