275 eur od štátu. Na rekreačné poukazy bude mať nárok nielen zamestnanec. Seniori ho budú môcť využiť aj bez detí

Andrej Danko, ešte v roku 2019 zaviedol príspevok na rekreáciu. Včera parlament tesne schválil novelu zákona k rekreačnému príspevku. Po novom budú môcť využiť príspevok aj rodičia zamestnanca. Platilo, že zamestnanec, ktorý poukaz využíva, musí byť prítomný na pobyte. Pri rodičoch to už neplatí. Do platnosti vstúpi 1. januára 2025. Čiže tento rok ho ešte rodičia využívať nemôžu.

13.06.2024 10:50
Andrej Danko Foto:
Andrej Danko, predseda SNS.
debata (28)

Na rekreačné poukazy budú mať nárok už aj rodičia zamestnancov. Novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko, Rudolf Huliak, Dagmar Kramplova a Adam Lučanský, v stredu schválil parlament. Cieľom návrhu zákona je podporiť domáci cestovný ruch a tým maximalizovať využívanie rekreačných poukazov. Zmena začne platiť od začiatku budúceho roka.

Prenositeľnosť rekreačného poukazu na rodiča zamestnanca by mala podľa dôvodovej správy plošne podporiť možnosť využívania rekreačného poukazu zamestnanca a maximalizovať efektivitu ich pozitívnych vplyvov.

Cieľom ako sa píše v dôvodovej správe návrhu zákona je zintenzívniť podporu domáceho cestovného ruchu prostredníctvom rozšírenia foriem uplatňovania rekreačného poukazu zamestnanca a tým maximalizovať poskytovanie, resp. využívanie rekreačných poukazov.

Andrej Danko k rekreačným poukazom
Video
Zdroj: TASR

Nariadenie bude mať negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, predkladatelia však očakávajú veľmi mierne zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu a rozpočtov samospráv na základe väčšieho využívania služieb domáceho cestovného ruchu. Očakáva sa však aj zníženie príjmov na dani z príjmov z dôvodu, že príjem zamestnanca z príspevku na rekreáciu je oslobodený od dane z príjmov a tiež, že zamestnávateľ si môže tieto náklady zahrnúť do daňových výdavkov.

„Vďaka možnosti prenosu rekreačného poukazu bude mať rodič zamestnanca s nižším disponibilným príjmom väčšiu možnosť zúčastniť sa na aspoň jednej rekreácii počas roka, ktorá je potrebná na regeneráciu fyzických a psychických síl a zvýšenie kvality ich života," uvádza sa v dokumente.

Negatívnym je vplyv na podnikateľské subjekty zamestnávajúce zamestnancov, ktorí majú nárok na rekreačný poukaz, no využívajú ho nepravidelne, resp. ho nevyužívajú. Títo zamestnanci budú mať svoj nárok na rekreačný poukaz preniesť na svojho rodiča, ktorý si so sebou môže zobrať aj svoju manželku. Nemusí to byť matka zamestnanca, ale musí byť manželkou rodiča, ktorý využije rekreačný príspevok.

Rekreačný poukaz poskytuje zamestnávateľ vo výške 55 % oprávnených výdavkov na pobyt, maximálne však 275 eur za celý rok. Zamestnanec má právo požiadať o tento poukaz vo svojej firme, kde musí pracovať viac ako 49 ľudí. Podmienkou je, že zamestnanec vo firme pracuje najmenej dva roky a prenocovanie trvá minimálne dve noci. Pre zamestnávateľov s menším počtom zamestnancov je poskytovanie príspevku dobrovoľné.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #rekreácia #rekreačný poukaz #poukat