Chcete si predĺžiť život aspoň o desať rokov? Dajte na túto radu, je overená, potvrdzujú ju výskumy a vôbec nie je ťažké ju dodržiavať

Seniori majú mierne odlišné výživové potreby ako mladší ľudia, ale mnohé stravovacie návyky – ako vyhýbanie sa príliš veľkému množstvu vyprážaných jedál a konzumácia širokej škály ovocia a zeleniny – zostávajú rovnaké. Mnohí starší ľudia sú vystavení riziku nedostatku vitamínu B, C a niektorých minerálov.

15.06.2024 06:00
vitamíny, zelenina, ovocie, ruka s citrónom Foto:
Ilustračná foto
debata (1)

Seniori by mali podľa odborníkov na výživu prispôsobiť stravovacie návyky svojmu zdravotnému stav a veku. Dodržiavanie zásad zdravej výživy môže umožniť starším ľuďom menej často prekonávať vírusové ochorenia, užívať si aktívny životný štýl a chrániť si pamäť. Dobrá výživa môže tiež pomôcť predchádzať infarktom, obezite a cukrovke. Je to nesmierne dôležité, pretože seniori sú vystavení vyššiemu riziku zdravotných komplikácií ako mladší ľudia. Riziko, že dostanete mozgovú príhodu, sa napríklad dramaticky zvyšuje s vekom. Správna výživa môže tiež pomôcť odvrátiť bežné problémy súvisiace so starnutím, ako je únava, znížená výdrž a mierna strata pamäti.

Aké sú riziká nadmernej konzumácie zeleniny?
Video
Zdroj: MALL TV

Význam vyváženej stravy

Prečo je výživa dôležitá? Podľa amerického Úradu pre prevenciu chorôb a podporu zdravia môže dobrá výživa seniorov pomôcť predchádzať chronickým stavom, znížiť problémy súvisiace s vekom, ako je strata kostnej hmoty, a doplniť zásoby vitamínov, minerálov a bielkovín v tele, ktorých množstvo znížilo dlhodobé užívanie liekov. Zároveň výskumy amerických odborníkov zo spomínaného úradu dokázali, že vhodná strava predĺži život aj o desať rokov. Vyvážená strava sa skladá z takzvaných stavebných kameňov. Prvým je proteín, základná makroživina, ktorá pomáha predchádzať strate svalov, urýchľuje hojenie rán. Odborníci radia, aby ste jedli približne 50 gramov bielkovín denne.

Druhým sú sacharidy. Celé zrná, ovocie a zelenina a ďalšie zdravé zdroje uhľovodíkov sú dôležité pre energiu a kontrolu hladiny cukru v krvi. Ak máte cukrovku alebo stav, ktorý ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom, aby ste určili typ sacharidov, ktoré by ste mali jesť (a ako často by ste mali tieto položky jesť).

Tretím kameňom sú zdravé tuky. Môžu to byť zdravé oleje, avokádo, orechy a iné zdroje neživočíšnych tukov. Nasýtený tuk, ktorý zvyčajne pochádza zo zvierat, môže zvyšovať cholesterol a prispievať k srdcovým ochoreniam. Väčšina expertov tvrdí, že nasýtené tuky by ste mali obmedziť na 7 % až 10 % z toho, čo denne prijmete v podobe potravín.

Ďalším sú rastlinné potraviny. Odborníci na výživu súhlasia s tým, že približne polovica vášho taniera by mala byť naplnená ovocím a zeleninou bez ohľadu na váš stravovací plán.

Posledným a dôležitým kameňom je pitná voda, ktorá je nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy pre seniorov, pretože táto tekutina pomáha posilňovať takmer všetky telesné funkcie. Starší ľudia nemajú tendenciu pociťovať smäd tak často ako tí mladší, preto je dôležité sledovať príjem tekutín. Okrem skutočných jedál a nápojov, ktoré budete konzumovať, je dôležité venovať pozornosť aj tomu, koľko toho zjete – a ako často. Kontrola porcií je kľúčová pre udržanie zdravej hmotnosti a stabilizáciu hladiny cukru v krvi. Nemusíte sa však vzdať všetkého, čo máte radi. Niekedy malé zmeny môžu viesť k dramatickým výsledkom vo vašom zdraví. Zvážte napríklad prechod zo sladkých pochutín na čerstvé ovocie, plnotučné mlieko v káve nahraďte nízkotučnými alebo rastlinnými výrobkami.

Prekonávanie bežných prekážok

Uplatnenie zásad zdravého stravovania v praxi je jednoduché. Ľudia majú rôzne možnosti stravovať sa v reštauráciách, kde sa menu stále mení, aby veci zostali čerstvé. Ak žijete sami alebo s rodinou, premyslite si niekoľko spôsobov, ako zvýšiť výživovú hodnotu vašej stravy pred nákupom ďalšej dávky potravín.

Finančné ťažkosti môžu spôsobiť, že zdravé stravovanie bude náročné. Aby ušetrili peniaze, seniori s nižším príjmom si môžu kúpiť lacnejšie – a menej zdravé – potraviny. Našťastie, zdravé stravovanie nemusí byť vždy drahé. Nákup čerstvých potravín, ovocia a zeleniny a lacných bielkovín ako fazuľa môže byť skvelým začiatkom.

Ďalšou prekážkou pri zavádzaní zdravej výživy môže byť nedostatok chuti do jedla. Aj keď sa chcete dobre najesť, vaše telo vás na to nemusí vyzvať. Je normálne, že sa váš metabolizmus v staršom veku spomalí, ale častá strata chuti do jedla je dôvodom na obavy. Zvážte preto konzultáciu s lekárom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #senior #zdravá strava