Rakovina pľúc, cievne ochorenia, diabetes. Fatálne choroby, ktoré vám hrozia, ak sa nevzdáte jednej veci

Fajčenie je celosvetovým problémom, ktorý zasahuje ľudí všetkých vekových skupín. Medzi nimi však najzraniteľnejšími sú často seniori. Hoci sa fajčenie môže javiť ako zvyk, ktorý sa nedá zlomiť, je dôležité pochopiť, že nikdy nie je neskoro prestať a zlepšiť si kvalitu života.

18.06.2024 05:30
pľúca, lekárka, diagnóza, rakovina pľúc, chochp Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Prečo seniori fajčia?

Pre mnohých starších ľudí je fajčenie dlhodobým zvykom, ktorý sa často začal v mladšom veku, keď neboli známe všetky zdravotné riziká spojené s týmto zlozvykom. Fajčenie im môže slúžiť ako spôsob na zvládanie stresu, osamelosti alebo bolesti. Niektorí seniori tiež veria, že po toľkých rokoch fajčenia už prestať nemá zmysel, pretože škody sú už napáchané.

Víťaz Slovak University Startup Cup: Popolník EcoButt vyrieši problém s cigaretovými filtrami
Video
Zdroj: TV Pravda

Zdravotné riziká

Fajčenie má však vážne dôsledky pre zdravie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom zhoršujú. Seniori sú náchylnejší na choroby ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), srdcové ochorenia, rakovina pľúc a iné respiračné problémy. Okrem toho fajčenie urýchľuje proces starnutia, oslabuje imunitný systém a zhoršuje celkovú kvalitu života.

Choroby spôsobené fajčením

Fajčenie je známe tým, že prispieva k vzniku mnohých vážnych ochorení. Medzi najčastejšie patrí:

Rakovina pľúc: Fajčenie je hlavnou príčinou rakoviny pľúc, ktorá je jednou z najčastejších príčin úmrtí na rakovinu.

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP): Toto ochorenie zahŕňa chronickú bronchitídu a emfyzém, ktoré spôsobujú ťažkosti s dýchaním.

Srdcové ochorenia: Fajčenie zvyšuje riziko srdcového infarktu, ischemickej choroby srdca a mozgovej príhody.

Rakovina ústnej dutiny, hrdla a pažeráka: Tabakový dym priamo poškodzuje bunky v týchto oblastiach, čo vedie k rakovinovým zmenám.

Cievne ochorenia: Fajčenie spôsobuje zúženie ciev, čo môže viesť k periférnej arteriálnej chorobe a zvyšuje riziko amputácií.

Osteoporóza: Fajčenie prispieva k úbytku kostnej hmoty, čo vedie k osteoporóze a zvyšuje riziko zlomenín.

Diabetes: Fajčiari majú vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu a komplikácií s ňou spojených. Rakovina močového mechúra a pankreasu: Fajčenie zvyšuje riziko vzniku týchto typov rakoviny.

Makulárna degenerácia: Fajčenie urýchľuje degeneráciu makuly, čo vedie k strate zraku.

Výhody zanechania fajčenia

Hoci sa môže zdať, že v pokročilom veku už nie je možné získať z ukončenia fajčenia zdravotné výhody, opak je pravdou. Prestať fajčiť môže viesť k významnému zlepšeniu zdravia aj v staršom veku. Medzi hlavné výhody patrí zníženie rizika srdcových ochorení, zlepšenie pľúcnych funkcií, lepšia cirkulácia a zvýšenie energie. Zlepšenie zdravia môže tiež viesť k väčšej nezávislosti a lepšiemu psychickému blahu.

Cesta k zanechaniu fajčenia

Pre seniorov, ktorí chcú prestať fajčiť, je dôležité mať správnu podporu a prístup k potrebným zdrojom. Tu sú niektoré kroky, ktoré môžu pomôcť:

Vyhľadanie pomoci: Konzultácia s lekárom alebo odborníkom na odvykanie od fajčenia je kľúčová. Títo odborníci môžu poskytnúť cenné rady a predpísať lieky na zmiernenie abstinenčných príznakov.

Podpora rodiny a priateľov: Podpora blízkych môže byť motivujúca a pomôže prekonávať ťažké chvíle.

Alternatívne terapie: Existuje množstvo alternatívnych terapií, ako sú nikotínové náplasti, žuvačky, inhalátory alebo elektronické cigarety, ktoré môžu pomôcť pri prechode na nefajčiarsky život.

Zmena návykov: Identifikovanie a zmena spúšťačov fajčenia, ako je stres alebo nuda, môžu byť dôležitým krokom k úspechu. Nájsť nové hobby alebo fyzickú aktivitu môže pomôcť odpútať sa od myšlienok na fajčenie.

Vzdelávanie: Pochopenie zdravotných výhod zanechania fajčenia môže byť silnou motiváciou. Čím viac seniori vedia o pozitívnych účinkoch nefajčenia, tým väčšiu motiváciu budú mať prestať.

Fajčenie predstavuje významnú výzvu pre seniorov, ale zbavenie sa tohto zlozvyku môže priniesť veľké zdravotné benefity a zlepšiť kvalitu života. S podporou zdravotníckych odborníkov, rodiny a priateľov, ako aj prostredníctvom alternatívnych terapií a zmien v životnom štýle, je možné úspešne prestať fajčiť aj v pokročilom veku. Nikdy nie je neskoro urobiť krok k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #seniori #zlozvyk