Porážajú ochorenia ako rakovina alebo Alzheimerova choroba, znižujú cholesterol, chránia červené krvinky. Jesť ich treba často, hoci aj v praženici

Ako starneme, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť nášmu zdraviu a stravovacím návykom. Jedným z prírodných darov, ktoré môžu mať pozoruhodný vplyv na náš organizmus, sú huby. Tieto lesné poklady nielenže obohatia váš jedálniček o výnimočnú chuť, ale prinášajú aj množstvo zdravotných benefitov, najmä pre ľudí po šesťdesiatke.

17.06.2024 06:00
Praženica s klobáskou, hubami, či so syrom.... Foto:
Ilustračná fotka.
debata

Huby sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Tento proces je kľúčový pre spomalenie procesu starnutia a predchádzanie chorobám súvisiacim s vekom, ako je napríklad rakovina alebo srdcové ochorenia.

Rôzne druhy húb, ako napríklad šiitake alebo reishi, obsahujú látky, ktoré stimulujú imunitný systém. To je obzvlášť dôležité pre starších ľudí, ktorých imunitná odpoveď môže byť oslabená. Pravidelná konzumácia húb môže pomôcť zvýšiť odolnosť proti infekciám a iným chorobám.

Aj na Slovensku rastú zombie huby
Video
Zdroj: TV Pravda

Chronické zápaly sú často spojené s mnohými vážnymi ochoreniami, vrátane artritídy, srdcových chorôb a cukrovky. Huby obsahujú zlúčeniny, ktoré majú silné protizápalové účinky, čím prispievajú k znižovaniu zápalových procesov v tele.

Huby sú tiež zdrojom ergothioneínu a glutatiónu, ktoré majú neuroprotektívne vlastnosti. Tieto látky pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením a môžu prispieť k prevencii neurodegenera­tívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Štúdia vedcov zo Singapuru len potvrdzuje to, čo o hubách vieme už celé roky – ak si ich vychutnávate pravidelne, majú neuveriteľne pozitívny účinok na váš mozog. Zaraďte ich do svojho jedálnička minimálne dvakrát týždenne a prejavia sa ako bojovníci proti účinkom starnutia. Vylepšia pamäť a obávať sa nebudete musieť ani problémov s rečou. Poďakovať za to môžeme konkrétne antioxidantu ergothioneínu. Ten si pritom ľudský organizmus nedokáže vyprodukovať sám.

Huby sú nízkokalorické, ale bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahujú tiež beta-glukány, ktoré podporujú zdravý metabolizmus a môžu pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi a cholesterolu. To je obzvlášť dôležité pre ľudí po šesťdesiatke, ktorí môžu mať vyššie riziko metabolických ochorení.

Niektoré druhy húb, ako napríklad portobello, sú bohaté na vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí. Dostatočný príjem vitamínu D môže pomôcť predchádzať osteoporóze a udržiavať pevné kosti, čo je kľúčové pre starších ľudí.

Štúdia potvrdzuje účinky

Spomínanú štúdiu, ktorá nám pripomína pozitívne účinky húb, odborníci rozhodne nerobili „na kolene“. Takmer 650 účastníkov starších ako 60 rokov totiž pozorne monitorovali po dobu celých 6 rokov. Zamerali sa pritom najmä na stravovacie návyky, z pozorovania však nevylúčili ani celkovú životosprávu. Výsledok? Pravidelná konzumácia pochúťky, ktorej sú naše lesy v určité obdobia plné, výrazne znižuje šance na rozvinutie miernej mozgovej poruchy. „Zdá sa, že bežne dostupná potravina môže mať dramatický efekt na úpadok kognitívnych funkcií,“ povedal profesor Lei Feng, hlavný autor štúdie, pre BBC. Upozorňuje však, že na dosiahnutie želaného efektu je potrebné nielen doplniť do stravy huby, ale prípadne tiež zlepšiť celkový životný štýl.

Silná imunita a zdravé srdce

Lekári radia obmedziť soľ, cukor a alkohol a namiesto fajčenia sa venovať radšej fyzickej aktivite. Hríby tak budú už len čerešničkou na torte zdravého tela – a obzvlášť mozgu, sídla našej osobnosti. Vďaka minerálom, vitamínom a stopovým prvkom sú skvelým prostriedkom na vylepšenie obranyschopnosti organizmu. Oslabená imunita je najmä v dnešnej dobe dôsledkom komfortného životného štýlu, a to je alarmujúci civilizačný problém, proti ktorému by sme mali v záujme vlastného zdravia tvrdo zabojovať.

Pre zdravé srdce aj štíhle telo

Z ďalších priaznivých účinkov húb spomenieme vplyv na mužskú plodnosť, zdravie červených krviniek a celkovo srdcovo-cievny systém, ale taktiež na chudnutie. Hoci sú vo veľkom množstve ťažké na žalúdok, pomáhajú hríby redukovať telesnú hmotnosť. Môže za to najmä obsah vlákniny, no tiež samotný fakt, že už po malom množstve sa budete cítiť sýty.

Nájdete v nich taktiež bielkovinu, mimoriadne dôležitú látku na rast svalov. Taktiež sa niet čo čudovať, že sa huby označujú za zázrak prírodnej medicíny – pripisujú sa im protirakovinové účinky, ako aj preventívne pôsobenie proti cukrovke, obezite a metabolickému syndrómu. Skrátka, hríbiky sú perfektné pre naše zdravie. Vyhýbať by sa im mali iba veľmi malé deti, ľudia, u ktorých sa v minulosti prejavila alergia na ne alebo osoby s ochorením obličiek, pečene alebo žalúdka. Pred konzumáciou ich vždy tepelne upravte. Na záver ešte jedno upozornenie: Ak chodíte hubárčiť sami, nikdy nezbierajte nič, čím si nie ste na 100 % istí, že to poznáte ako jedlé a chutné.

Integrácia húb a hríbov do vášho každodenného jedálnička môže priniesť mnoho zdravotných výhod, najmä po šesťdesiatke. Tieto prírodné superpotraviny môžu pomôcť udržať vašu vitalitu, podporiť imunitný systém a prispieť k celkovému zdraviu. Neváhajte a objavte ich fantastické účinky na vlastnej koži!

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #seniori #srdce #huby