Zachráni kĺby, pomôže pri chrípke, uvoľní dýchacie cesty a udrží vlasy a pleť zdravé. Tento plod sa nachádza v každom obchode či záhradke

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava informuje o výnimočných vlastnostiach malín, ktoré sú nielen chutným sezónnym ovocím, ale aj prírodným liekom na rôzne zdravotné problémy. Maliny pomáhajú pri prechladnutí, ochoreniach dýchacích ciest, tráviacich problémoch a podporujú zdravie vlasov a pokožky.

18.06.2024 10:03
uzi Foto:
Ilustračná fotka.
debata

Prvá zmienka o malinách pochádza už z prvého storočia nášho letopočtu, čo im dodáva nádych božskosti. Ich pestovanie sa rozšírilo v 16. storočí, keď bol obľúbený najmä čaj z malinových listov. Maliny rastú na kríku s názvom ostružina malinová a sú príbuzné s ostružinami (černicami). Pôvodne pochádzajú z Ázie a Európy, ale niektoré odrody sa nachádzajú aj v Severnej Amerike.

Existuje mnoho druhov malín vrátane čiernych, fialových, žltých, bielych a červených, ktoré sú najčastejšie. Maliny sú typické sezónne ovocie, zbierajú sa v lete a počas skorej jesene.

Októbrové maliny sú vraj sladšie
Video
Zdroj: TV Pravda

Maliny sú nízkokalorické ovocie s úžasnou chuťou a príjemnou vôňou, čo ich robí ideálnymi pri redukcii hmotnosti. Pohár malín obsahuje len štvrtinu cukru oproti rovnakému množstvu v strednom jablku, no poskytujú množstvo zdraviu prospešných látok.

Vitamíny a minerály

Podľa Mgr. Klinčákovej z Poradne zdravia, maliny sú bohaté na vitamín C, silný antioxidant. Obsahujú aj minerály a stopové prvky ako meď, draslík, železo, horčík, vápnik, zinok a kobalt. „Meď obsiahnutá v malinách sa odporúča tým, ktorí trpia stresovým vypätím,“ uvádza Mgr. Klinčáková. Vysoký obsah vitamínu A podporuje zdravý zrak, chráni bunky a zlepšuje kvalitu zubov, kostí, vlasov a pokožky. Biotín a vitamín B7 prispievajú k pevným a dlhým vlasom.

Liečivé účinky

„Biotín je nevyhnutný pre správny stav pokožky. Už od pradávna sa maliny používali pri prechladnutí, akútnych ochoreniach dýchacích ciest, chrípke, horúčkovitých stavoch, bolestiach kĺbov a neuralgii,“ dodáva odborníčka. Maliny majú tiež pozitívny vplyv na trávenie.

Maliny sa dajú využiť v rôznych koláčoch, smoothies, jogurtoch, cereálnych kašiach, na výrobu džemu, sirupu či zmrzliny. Skvelou letnou voľbou je ľadový čaj s malinami. Okrem klasického uskladnenia plodov je možné ich aj sušiť alebo zmrazovať.

Maliny by sa mali podávať opatrne alergikom a malým deťom.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #maliny #kĺby #dýchacie cesty