Bojuje proti srdcovým ochoreniam aj rakovine. Pozor na toto ovocie si však musia dať cukrovkári, aj keď si mnohí myslia, že obsahuje málo cukru

Leto je obdobím, kedy sa teploty môžu vyšplhať do tropických výšok a udržať si hydratáciu a zdravie je pre seniorov kľúčové. Jedným z najlepších spôsobov, ako si dopriať osvieženie a zároveň podporiť svoje zdravie, je konzumácia melónu. Tento sladký a šťavnatý plod má mnoho výhod, ktoré sú ideálne práve pre starších ľudí.

23.06.2024 06:00
červený melón, šalát Foto:
Ilustračná fotka.
debata (1)

Hydratácia a vitamíny

Melón je z 92 % tvorený vodou, čo z neho robí vynikajúci zdroj hydratácie. Pre seniorov, ktorí často zabúdajú piť dostatok vody, je melón chutným spôsobom, ako udržať telo hydratované. Okrem toho obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie. Napríklad vitamín C podporuje imunitný systém, zatiaľ čo vitamín A je nevyhnutný pre zdravie očí. Melón tiež obsahuje draslík, ktorý pomáha regulovať krvný tlak, čo je pre seniorov často kritické.

Smoothie so žltého melónu
Video
Zdroj: TV Pravda

Antioxidanty a nízkokalorický obsah

Ďalším dôvodom, prečo by mali seniori zaradiť melón do svojho jedálnička, je jeho obsah antioxidantov, ako je lykopén a beta-karotén. Tieto látky pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele, čím môžu znižovať riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina. Navyše, melón je nízkokalorický, čo je ideálne pre tých, ktorí si strážia svoju váhu, ale zároveň si chcú dopriať niečo sladké a osviežujúce.

Striedmosť pri konzumácii

Je však dôležité konzumovať melón s mierou. Prejedanie sa melónom môže viesť k niektorým nepríjemným vedľajším účinkom, ako sú tráviace problémy, napríklad nadúvanie a plynatosť, pretože melón obsahuje veľa fruktózy. Hoci melón má relatívne nízky glykemický index, konzumácia veľkého množstva môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo je dôležité najmä pre seniorov s cukrovkou.

Druhy melónov

Na trhu je dostupných niekoľko druhov melónov a každý z nich má svoje vlastné benefity. Vodný melón (Citrullus lanatus) je najobľúbenejší a najviac konzumovaný druh. Obsahuje veľa vody a je skvelý na hydratáciu. Cantaloupe (Cucumis melo) má oranžovú dužinu a je bohatý na vitamín A a C, a je tiež skvelým zdrojom vlákniny. Galia melón má svetlozelenú dužinu a je veľmi sladký, obsahuje veľa vitamínu C a kyseliny listovej. Medový melón (Honeydew) má bledo zelenú dužinu a je veľmi šťavnatý, bohatý na vitamín C a draslík.

Ako si vybrať čerstvý a sladký melón

Výber správneho melónu môže byť rozhodujúci pre to, aby ste si vychutnali jeho sladkú a šťavnatú chuť.

Kontrola vzhľadu: Pozrite sa na melón a skontrolujte, či nemá praskliny, škvrny alebo poškodenia. Melón by mal mať hladkú a pevne štruktúrovanú šup­ku.

Hmotnosť: Zdvihnite melón a zistite jeho hmotnosť. Melón by mal byť na svoju veľkosť ťažký, čo naznačuje, že je plný vody a šťavy.

Zvukový test: Poklepte na melón. Zrelý melón by mal vydávať dutý zvuk, čo naznačuje, že je správne vyzretý.

Farba a škvrny: Hľadajte miesto, kde melón ležal na zemi, tzv. „poľné miesto“. Toto miesto by malo byť žlté až krémové. Ak je biele alebo zelené, melón pravdepodobne nie je dostatočne zrelý.

Konzumácia melónu počas letných mesiacov môže seniorom priniesť mnoho zdravotných výhod. Od hydratácie cez zásobu vitamínov až po osviežujúcu chuť – melón je ideálnym ovocím pre starších ľudí. Ako pri všetkom, aj tu platí pravidlo striedmosti, aby sa predišlo nepríjemnostiam spojeným s prejedaním sa. Navyše, melón je ľahko dostupný a často cenovo výhodný, čo ho robí skvelou voľbou pre každého. Doprajte si teda v horúcich dňoch kúsok melónu a užite si jeho osviežujúce a zdraviu prospešné účinky!

1 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #rakovina #seniori #melón