Malé bodnutie vás môže dostať do nemocnice. Uštipnutie na aké miesto na tele je životu nebezpečné?

Komáre sú prirodzenou súčasťou mokradí, lužných lesov, pravidelne zaplavovaných území, ale aj parkov a záhrad. Vyskytujú sa všade na svete od arktických oblastí až po trópy. V prírodnom prostredí majú svoju zmysluplnú úlohu – sú potravou rýb, obojživelníkov a hmyzožravých vtákov.

25.06.2024 06:00
komáre, štípance Foto:
Ilustračné foto.
debata

Životný cyklus komárov

Komár vo svojom vývojovom cykle prechádza štyrmi štádiami: vajíčka, larvy, kukly a imága (dospelé komáre). Vývoj vajíčok prebieha vo vlhkom a teplom prostredí. Pri teplote okolo 25 °C sa z vajíčok vyliahnu larvy do jedného týždňa, pri teplote 15 °C do jedného mesiaca, a pod 14 °C sa vývoj vajíčok zastavuje. Niektoré druhy komárov k svojmu vývoju potrebujú, aby ich vajíčka boli zaplavené vodou, čo je dôvod, prečo záplavy často vedú k výraznému nárastu populácie komárov. Nakladené vajíčka môžu bez zaplavenia vydržať až 6 – 7 rokov a čakajú na vhodné podmienky na vyliahnutie.

Edita Révay, profesorka, bojovníčka proti komárom a malárii
Video
Zdroj: TV Pravda

Nebezpečné miesta na tele

  • Tvár a krk: Bodnutia v oblasti tváre a krku môžu byť nebezpečné, ak vedú k opuchu, ktorý môže obmedziť dýchanie alebo prehĺtanie.
  • Ruky a nohy: Škrabanie bodnutí môže viesť k bakteriálnym infekciám kože kvôli kontaktu s rôznymi povrchmi a nečistotami.
  • Okolie očí: Bodnutia v blízkosti očí môžu spôsobiť silný opuch a problémy so zrakom. Ak dôjde k opuchu očných viečok alebo samotného oka, je nutné okamžite vyhľadať lekára.

Kedy vyhľadať lekára

  • Silné alergické reakcie: Ak po bodnutí komárom dôjde k výraznému opuchu, silnému svrbeniu alebo dýchacím problémom, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
  • Známky infekcie: Ak miesto bodnutia vykazuje príznaky infekcie ako začervenanie, hnisanie, zvýšená teplota kože alebo bolesť, je nutné konzultovať s lekárom.
  • Systémové príznaky: Ak sa objavia príznaky ako horúčka, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov alebo príznaky neurologických problémov, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc, najmä ak je podozrenie na West Nile vírus.

Zdravotné riziká

Komáre sú vnímané ako obťažujúci hmyz znižujúci komfort života, najmä pri ich premnožení. Veľké množstvo bodnutí vyvoláva nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť a podráždenosť. Zo zdravotného hľadiska ide o mikroporanenia a inokuláciu výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Samotné bodnutie vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom vážne alergie na komáre sú menej časté ako komplikácie po bodnutí včelou či osou.

Preventívne opatrenia

  • Individuálna ochrana: Nosenie oblečenia s „uzlíkmi“, používanie repelentov, éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu.
  • Mechanická ochrana: Sieťky na okná a dvere, ošetrenie rámov a sietí insekticídmi.
  • Starostlivosť a čistota: Likvidácia plytkých stojatých vôd, pravidelné kosenie trávnych porastov, vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad, likvidácia komunálneho odpadu a podpora hniezdenia hmyzožravých vtákov.

Aktivita komárov

„Komáre najviac útočia ráno (hodinu pred a hodinu po východe slnka) a večer (hodinu pred a hodinu po západe slnka). V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá v priebehu celého dňa. Pri kalamitnom výskyte pôsobia vonku obťažujúco aj celých 24 hodín. Za kalamitu považujeme taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok – slabá kalamita, alebo niekoľko stoviek – silná kalamita, útokov na jednu osobu počas jednej minúty. Bežný výskyt komárov v prírode nie je problémom, ktorý by sa mal riešiť umelým zásahom človeka. Len narušenie rovnováhy (kalamitný výskyt) môže byť argumentom pre umelý zásah do prírodného prostredia. Aj vtedy by malo ísť o biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný odborný dezinsekčný zásah“, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

debata chyba
Viac na túto tému: #hmyz #komáre #bodnutie