Tieto dôchodky sa zvyšovali minulý rok dvakrát a to o desiatky až stovky eur. Ako je to tento rok? Kto a kedy si polepší?

Poistencom, ktorí získajú minimálne 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia a po dovŕšení dôchodkového veku majú priznaný dôchodok nižší ako minimálny dôchodok, Sociálna poisťovňa zvýši penziu na sumu minimálneho dôchodku.

21.07.2024 06:00
UP kalkulačka, seniori Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

Sociálna poisťovňa od 1. októbra 2023 zvýšila sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná suma za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z 365,70 eur mesačne zvýšila na 389,90 eur mesačne. Dôchodkov dostali na svoj bankový účet alebo v hotovosti prostredníctvom pošty vyššiu penziu vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týkalo približne 60 tisíc poberateľov dôchodkov.

Predčasný dôchodok
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku je nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Predtým Sociálna poisťovňa zvyšovala sumy minimálneho dôchodku v júli. Vyplynulo zo z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 zmenili sumy minimálneho dôchodku a zmenil sa aj spôsob určenia jeho sumy. Výška minimálneho dôchodku sa naviazala a sumu životného minima.Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia bolo do júla 2023 334,30 na sumu 365,70 eur mesačne.

Minimálna dôchodky ale opäť porastú. Od októbra minulého roka sa počítajú sa ako 145 % zo sumy životného minima. Dovtedy platilo 136 % zo sumy životného minima. Jeho výška sa mení v júli 2024 a je platná do konca júna 2025 a pôjde o sumu 273,99 eura. Na túto sumu budú v roku 2025 naviazané nové sumy minimálnych dôchodkov.

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, od 1. októbra 2023 predstavuje 145 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Základná suma minimálneho dôchodku je od októbra minulého roka 389,90 eur mesačne, budúci rok bude suma o 7,40 eura vyššia. Najviac pôjde hore suma minimálne dôchodku pre ľudí, ktorí odpracovali 48 rokov. Zvýši sa o 10 eur.

Základná percentuálna suma minimálneho dôchodku 145 % sa ďalej zvyšuje o 2,5 % za 31. až 39. rok, 3 % za 40. až 49. rok, 5 % za 50. až 59. rok, 7,5 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia.

Kto dostáva tento dôchodok

Od 1. januára 2020 bola vypustená podmienka, že do nároku na minimálny dôchodok sa zohľadňujú iba odpracované roky, v ktorých mal poistenec odvody zaplatené z príjmu najmenej vo výške 25 % priemernej mzdy.

To znamená, že od 1. januára 2020 stačí na získanie minimálneho dôchodku 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, bez ohľadu na výšku zaplatených odvodov.

Od 1. januára 2021 boli „zmrazené“ sumy minimálneho dôchodku na úroveň roku 2020. V praxi to znamenalo, že vtedy bola výška minimálneho dôchodku určená priamo v zákone o sociálnom poistení (napríklad suma minimálneho dôchodku za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia bola 334,30 eura mesačne s účinnosťou od 1. januára 2021).

Tieto zmeny mali zabezpečiť primárny účel minimálneho dôchodku t. j. zabezpečiť poistencovi dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi, ale bez výraznejšieho oslabovania princípu zásluhovosti, tak aby platila zásada „pracovať a platiť poistné sa oplatí“. V roku 2023 sa znova minimálne dôchodky rozmrazili.

Čo je minimálny dôchodok?

Minimálny dôchodok je zákonný mechanizmus, ktorý zabezpečuje, aby poberateľ dôchodku disponoval príjmom na úrovni postačujúcej na uspokojenie základných potrieb a nebol nútený žiť v hmotnej núdzi.

Tento dôchodok bol zavedený od 1. júla 2015 s cieľom poskytnúť dôstojný život poberateľom starobného alebo invalidného dôchodku.

Kto má nárok na minimálny dôchodok?

Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok majú poberatelia starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ktorí spĺňajú nasledujúce podmienky:

  • Získali najmenej 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku.
  • Ich dôchodkové príjmy sú nižšie ako výška minimálneho dôchodku.
  • Požiadali o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré majú nárok.

Obdobím dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku môže byť obdobie získané pred 1. januárom 1993, obdobie poistenia v cudzine alebo výberové obdobie podľa osobitných kritérií.

Ako požiadam o minimálny dôchodok?

Žiadosť o zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok nie je potrebná. Sociálna poisťovňa rozhodne o nároku z úradnej povinnosti na základe dostupných údajov.

Poberatelia dôchodkov budú preukazovať údaje o svojom období dôchodkového poistenia a dôchodkových príjmoch prostredníctvom písomných oznámení.

Vďaka minimálnemu dôchodku môžete mať istotu, že vaše finančné potreby budú pokryté aj v dôchodkovom veku. Nezabúdajte preto na svoje práva a nároky, a zabezpečte si dôstojný život aj v zrelom veku.

Zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok

Ak si myslíte, že vaša aktuálna dôchodková situácia nezodpovedá minimálnym štandardom, nezúfajte. Existuje možnosť zvýšenia vášho dôchodku na minimálny dôchodok, ktorá môže zabezpečiť primeraný príjem.

Podmienky zvýšenia dôchodku

Podmienkou zvýšenia dôchodku na minimálny dôchodok je, že celkový dôchodkový príjem poberateľa dôchodku je nižší ako minimálny dôchodok. Zvýšenie sa určuje ako rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a celkovým dôchodkovým príjmom.

Zvýšenie dôchodku = suma minimálneho dôchodku – celkový dôchodkový príjem

Pozostalostné dôchodky

V prípade pozostalostných dôchodkov, ako je vdovský, vdovecký alebo sirotský dôchodok, sa nezvyšujú na minimálny dôchodok.

V prípade úmrtia poberateľa dôchodku zvýšeného na minimálny dôchodok, sa pozostalostné dôchodky určujú z dôchodku bez zvýšenia na minimálny dôchodok.

Príklady výpočtu

Príklad č. 1: Poberateľovi bol priznaný starobný dôchodok vo výške 362,50 eura. Po 42 rokoch dôchodkového poistenia sa mu zvýši na minimálny dôchodok vo výške 450,40 eur mesačne.

Príklad č. 2: Poberateľovi bol priznaný starobný dôchodok vo výške 410,00 eur mesačne. S celkovým dôchodkovým príjmom 460,50 eura mesačne (vrátane dôchodku z Rakúska), mu jeho dôchodok z Rakúska zvýši úhrnný dôchodok tak, aby dosiahol minimálny dôchodok vo výške 506,90 eura mesačne.

Ako sa vypláca dôchodok?

Dôchodok, vrátane minimálneho dôchodku, sa vypláca vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa určí výplatný termín každej osobe, ktorej je priznaný dôchodok.

Výplata dôchodku do cudziny

Do cudziny, ktorá nie je štátom, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia Európskej únie, sa dôchodok vypláca pozadu v trojmesačných lehotách až po predložení potvrdenia o žití poberateľa dôchodku.

Možnosť priznania dôchodku preddavkovo

Za určitých podmienok je možné priznať dôchodok preddavkovo. Tento prípad nastáva, keď poistenec splnil podmienky nároku na dôchodok, ale ešte pred vydaním rozhodnutia o priznaní dôchodku je potrebné zistiť niektoré skutočnosti, ktoré sú potrebné na určenie jeho sumy.

Seniori UP Predčasný dôchodok Čítajte aj Suma dôchodku nemusí byť konečná. Kedy vám ho zvýšia a prepočítajú?

Spôsoby poukazovania dôchodku

  • Dôchodok sa môže poukazovať rôznymi spôsobmi:
  • na účet príjemcu dôchodku v banke alebo v pobočke zahraničnej banky,
  • a v hotovosti, ak si takýto spôsob poukazovania dôchodku príjemca dôchodku zvolí,
  • na účet manžela (manželky) poberateľa dôchodku v banke alebo v pobočke zahraničnej banky,
  • na účet osobitného príjemcu alebo zákonného zástupcu,
  • prostredníctvom hromadného poukazu do zariadenia sociálnych služieb,
  • prostredníctvom ústavu na výkon väzby alebo ústavu na výkon trestu odňatia slobody,
  • na účet rehole v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.

Zmena spôsobu výplaty dôchodku

Poberateľ dôchodku môže požiadať Sociálnu poisťovňu o zmenu spôsobu výplaty dôchodku. Táto zmena musí byť uskutočnená najneskôr od tretieho kalendárneho mesiaca po doručení žiadosti Sociálnej poisťovni.

Uistite sa, že si svoj dôchodok vyberáte spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje. Sociálna poisťovňa vám poskytne podrobnejšie informácie o možnostiach výplaty dôchodku, aby ste mali istotu vo svojej finančnej situácii aj v dôchodkovom veku.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #penzia #dôchodkové poistenie