Toto ste určite nevedeli. Pomáhajú v boji proti rakovine a cukrovke. Lacná, ľahko dostupná potravina, ktorej benefity podceňujeme

Zemiaky sú výživné, univerzálne a ľahko dostupné potraviny, ktoré môžu byť dôležitou súčasťou stravy seniorov. Poskytujú energiu, podporujú trávenie, imunitu a zdravie srdca, a môžu prispieť k prevencii rôznych chorôb. S vhodnou prípravou a konzumáciou môžu byť zemiaky nielen chutné, ale aj zdravé.

29.06.2024 06:00
Košík s jedlom Foto: ,
Ilustračná foto.
debata

Výživová hodnota zemiakov

Zemiaky sú jednou z najbežnejších a najviac konzumovaných potravín na svete. Sú bohatým zdrojom rôznych živín a poskytujú významné množstvo energie. Zemiaky sú predovšetkým zdrojom sacharidov. Priemerný zemiak obsahuje približne 17–20 gramov sacharidov na 100 gramov. Tieto sacharidy sú prevažne vo forme škrobu, ktorý sa v tele rozkladá na glukózu a poskytuje rýchlu energiu.

Ďalšie živiny:

Vláknina: Približne 2–3 gramy na 100 gramov. Vláknina je dôležitá pre zdravé trávenie a môže pomôcť pri prevencii zápchy.

Bielkoviny: Asi 2 gramy na 100 gramov. Hoci zemiaky nie sú hlavným zdrojom bielkovín, obsahujú kvalitné bielkoviny s esenciálnymi aminokyselinami.

Vitamíny: Zemiaky sú dobrým zdrojom vitamínu C, vitamínu B6 a kyseliny listovej. Vitamín C je antioxidant, ktorý podporuje imunitný systém a zdravie pokožky, zatiaľ čo vitamín B6 a kyselina listová sú dôležité pre metabolizmus a tvorbu červených krviniek.

Minerály: Zemiaky obsahujú draslík, horčík a železo. Draslík je nevyhnutný pre zdravú funkciu svalov a srdca, horčík prispieva k normálnej funkcii nervového systému a železo je kľúčové pre tvorbu hemoglobínu.

Vplyv zemiakov na zdravie seniorov

Pre seniorov sú zemiaky hodnotnou súčasťou stravy, pretože poskytujú ľahko stráviteľnú energiu a množstvo potrebných živín. Tu sú niektoré z ich pozitívnych účinkov:

  • Vláknina v zemiakoch môže pomôcť pri prevencii zápchy, čo je bežný problém u starších ľudí.
  • Vitamín C v zemiakoch posilňuje imunitný systém, čo je dôležité pre prevenciu infekcií a chorôb.
  • Draslík pomáha regulovať krvný tlak a podporuje zdravie srdca. Konzumácia zemiakov bez nadmerného pridania soli môže prispieť k zníženiu rizika hypertenzie.
  • Železo v zemiakoch prispieva k tvorbe červených krviniek a prevencii anémie, ktorá môže byť častá u starších osôb.

Zemiaky a chudnutie

Zemiaky samotné nie sú nepriateľom chudnutia. Majú relatívne nízky obsah kalórií (približne 77 kalórií na 100 gramov) a nízky obsah tuku. Dôležité je však, ako sú pripravené a konzumované. Pečené alebo varené zemiaky sú zdravšie ako vyprážané zemiaky alebo zemiakové lupienky, ktoré obsahujú vysoký obsah tuku a kalórií.

Vysoký obsah vlákniny v zemiakoch môže tiež prispieť k pocitu sýtosti, čo môže pomôcť pri kontrole príjmu kalórií. Ak sú zemiaky konzumované v primeraných množstvách a v rámci vyváženej stravy, môžu byť súčasťou diétneho plánu na chudnutie.

Prevencia chorôb

Zemiaky môžu prispieť k prevencii niektorých ochorení:

Kardiovaskulárne ochorenia: Draslík a nízky obsah sodíka v zemiakoch môžu pomôcť znížiť krvný tlak a znížiť riziko srdcových ochorení.

Cukrovka: Vláknina v zemiakoch môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Je však dôležité, aby boli zemiaky konzumované s mierou a aby boli súčasťou stravy s nízkym glykemickým indexom.

Rakovina: Antioxidanty ako vitamín C môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením a znižovať riziko určitých druhov rakoviny.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #zemiaky