Toto ochorenie ohrozuje najmä seniorov a vedie k slepote. Týmto sa pred ním ochránite, nie je to nič náročné

Letné mesiace prinášajú nielen slnečné dni a teplé počasie, ale aj potrebu osobitnej starostlivosti o zdravie očí, najmä pre starších ľudí. Dlhé hodiny strávené na slnku môžu mať vplyv nielen na pokožku, ale aj na zrak. Preto je dôležité prijať opatrenia na ochranu očí pred škodlivými účinkami UV žiarenia.

06.07.2024 06:00
oči, oko, sivý zákal Foto:
Ilustračné foto.
debata

Slnko je jedným z najväčších nepriateľov očí počas letných mesiacov. Podľa Pavly Horákovej, šéfky online poradne MojaLekáreň.sk, je dôležité chrániť oči pred silným slnečným žiarením. „Používanie slnečných okuliarov s UV filtrom a nosenie klobúka s širokým lemovkou môže výrazne znižovať riziko poškodenia očí,“ zdôrazňuje Horáková.

Ako pozitívne ovplyvní náš zrak to, čo jeme?
Video
Zdroj: MALL TV

Výživa pre zdravé oči

Okrem vonkajšej ochrany je dôležité aj vnútorná starostlivosť o zrak. „Antioxidanty ako vitamíny A, C, E, zinok a selén sú kľúčové pre udržanie zdravého zraku,“ vysvetľuje Horáková. Tieto látky chránia oči pred oxidačným stresom a môžu pomôcť pri prevencii očných ochorení, ako je makulárna degenerácia. „Potraviny bohaté na karotenoidy, ako sú špenát, kel, brokolica, paprika a moruša, by mali byť súčasťou každodennej stravy pre ich ochranné účinky na oči,“ dodáva.

Prevencia vysušenia očí

Klimatizácia a časté kúpanie v bazénoch alebo mori môžu prispieť k vysušeniu povrchu očí. „Na udržanie optimálnej hydratácie očí je dôležité používať zvlhčujúce očné kvapky, ktoré obsahujú látky ako kyselina hyalurónová, zníženie rizika podráždenia a zápalu spojiviek,“ odporúča Horáková.

Ďalšie užitočné tipy pre starostlivosť o oči v lete

Digitálna ochrana: Ľudia trávia čoraz viac času pred počítačmi a mobilnými zariadeniami, čo môže prispieť k únavnosti očí a digitálnemu oku. Odporúča sa pravidelne robiť prestávky a používať filtre na modré svetlo, ktoré pomáhajú chrániť oči.

Nočná starostlivosť: Horáková informuje, že dôležitá je aj nočná nočnú starostlivosť, ako sú očné masky alebo zvlhčujúce gély, ktoré pomáhajú regenerovať oči po dlhom dni na slnku.

Pozornosť na alergie: Leto môže spôsobiť sezónne alergie, ktoré môžu ovplyvniť zdravie očí. Odporúča sa konzultovať s lekárom alebo očným lekárom, ak sa vyskytnú príznaky ako svrbenie, začervenanie alebo slzenie očí.

Ochrana pred chemickými látkami: Pri kúpaní v bazénoch alebo pri používaní chemických čistiacich prostriedkov je dôležité chrániť oči pred možnými podráždeniami a zápalom. Používanie ochranných okuliarov môže byť užitočné.

Starnutie očí: S vekom sa mení aj funkcia očí, čo môže znamenať zhoršenie zraku. Dôležité je pravidelné vyšetrenie očí a prispôsobenie dioptrií alebo iných potrieb, aby sa minimalizovali problémy spojené so zrakom.

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #seniori #zrak