Vyrovnáva hladinu cukru v krvi, dodá množstvo vitamínov a minerálov, chráni srdce.A nie je taká obyčajná, ako sa zdá

Zrnká usporiadané do radov nám zaženú hlad a pokropené soľou sa svojou chuťou nedajú s ničím porovnať. Dorastá do výšky 1 až 3 metrov a dozrieva v letných mesiacoch. Na našom území je nesmierne obľúbená, keďže jej rôzne druhy je možné používať na rozličné účely.

22.07.2024 06:00
kukurica Foto:
Ilustračné foto.
debata

Pre konzumáciu sú u nás známe najmä cukrová kukurica, ktorá sa pestuje na priamu konzumáciu, pukancová kukurica, ktorá sa používa na výrobu popcornu, škrobnatá kukurica, ktorá je vhodná na výrobu múky alebo kukuricu určenú na kŕmenie zvierat.

Prečo pestovať edamame
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Hoci je u nás najznámejšia kukurica žltej farby, existuje i kukurica rozličnej farby, a to od belavej cez žltooranžovú až červenú, po tmavo fialovo-modrú.

Kukurica obsahuje značné množstvo živín, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie. „Obsahuje vitamíny, ako napríklad vitamín C, vitamíny skupiny B či vitamín E, škrob, bielkoviny, tuky, celulózu. Z minerálov obsahuje napríklad draslík, horčík či fosfor. Kukurice s odlišným zafarbením obsahujú i rozdielny obsah fytochemikálií – flavonoidov a karotenoidov, ktoré zabezpečujú ich rozličné zafarbenie“, hovorí MUDr. Natlália Šranková z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Prospieva očiam

Napríklad modrá, červená či fialová kukurica majú vyššiu koncentráciu flavonoidov – antokyanínov. Typická žltá kukurica má svoju žltú farbu vďaka obsahu karotenoidov, a to najmä luteínu a zeaxantínu, ktoré majú antioxidačné účinky a veľmi prospešne pôsobia na zdravie očí. „Kukurica je taktiež bohatá na vlákninu, ktorá podporuje zdravú funkciu tráviaceho traktu“, tvrdí odborníčka na zdravú výživu. zabezpečuje pocit nasýtenia, vyrovnáva a dodáva hladinu cukru do krvi. Keď chcete schudnúť tak určite zapojte kukuricu do jedálnička. Kukurica navyše neobsahuje lepok, preto je vhodná pre celiatikov.

Mrazená aj konzervovaná

V obchodoch je ostupná celoročne v mrazenej i konzervovanej forme a počas sezóny aj v čerstvej forme. Pri kúpe čerstvých klasov si treba vyberať klasy pevne zabalené do sýto zelených šupiek. Čerstvé kukuričné klasy je najlepšie skladovať neolúpané v chladničke a spotrebovať ich v priebehu niekoľkých dní.

Najčastejším spôsobom prípravy čerstvých klasov je grilovanie alebo varenie. Z konzervovanej či mrazenej kukurice je výborná napríklad polievka alebo omáčka alebo ako chutná príloha k jedlám, pridať ju môžeme do šalátov, cestovín, rizota či na pizzu.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kukurica #varená kukurica #mrazená kukurica