Uhorky pochádzajú z Indie a patria medzi najstaršie úžitkové plodiny. Veľmi obľúbené boli v starovekých civilizáciách Egypta, Grécka a Ríma, kde ich nielen konzumovali, ale využívali aj blahodarné účinky uhoriek na hojenie pokožky. Dnes poznáme veľké množstvo odrôd uhoriek, ktoré sa pestujú po celom svete.
Majú vysoký obsah vody, až 96%, preto sú vhodné na vylepšenie hydratácie organizmu aj v letných horúčavách. „Obsahujú množstvo vitamínov (C, A, K, B) a minerálnych látok (draslík, horčík, mangán, kremík), ktorými pomáhajú posilňovať imunitný systém, srdcovú činnosť a prispievajú k skrášleniu pokožky, nechtov či vlasov“, hovorí Mgr. Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálenho úradu verejného zdravotníctva. Kremík nachádzajúci sa v uhorkách posilňuje kĺby, šľachy, chrupavky a väzivá.
Zabraňujú zápche
„Uhorky v sebe skrývajú dôležitý enzým erepsín, ktorý štiepi bielkoviny a tým zlepšuje využitie bielkovín v organizme. Protizápalový flavonol nazývaný fisetin, nám zlepší pamäť a ochráni nervové bunky pred starnutím. Dostatočné množstvo vlákniny v uhorke zase zabezpečí správny pohyb čriev, v kombinácii s vysokým obsahom vody podporí vyprázdňovanie a zabráni zápche“, vymenúva pozitíva uhoriek odborníčka na zdravú výživu.
Ideálne je uhorky konzumovať čerstvé, môžeme ich pridať do smoothie drinku alebo si pripraviť osviežujúcu uhorkovú šťavu. Na prvom mieste je to stále náš dobrý klasický uhorkový šalát. Výborné sú j s jogurtom a cesnakom – takzvané grécke tzatziky.
Výťažky z uhoriek sa vo veľkej miere používajú na kozmetické účely. Dokážu zjemniť, osviežiť, upokojiť a hydratovať pokožku, zmenšiť póry a celkovo rozjasniť a zlepšiť stav pleti. Vďaka obsahu polysacharidov vytvárajú tieto extrakty z uhorky na pokožke „gélovú“ vrstvu (podobne ako aloe vera), ktorá pôsobí ako bariéra a udržuje vlhkosť. Výťažky z uhoriek sú preto účinné aj na slnkom spálenú pokožku a taktiež, ak potrebujeme zredukovať kruhy pod očami.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava