Broskyňa pochádza z Číny a jej obyvatelia ju považovali za symbol nesmrteľnosti. V súčasnosti je najrozšírenejšia v Európe. Najväčší pestovatelia sú v Stredomorí. Vo svete sú známe pestovateľské oblasti ako južná Afrika, Nový Zéland a USA. Na Slovensku sa toto ovocie udomácnilo v 16. storočí.
Tento druh ovocia patrí medzi najobľúbenejšie, ktoré sa pestuje na celom svete v mierne teplých klimatických pásmach. Majú lahodnú vôňu, chuť, sú plné šťavy, vitamínov, minerálov a rôznych iných látok, ktoré sú dôležité pre naše zdravie. Práve v lete sa postará o osvieženie a je vynikajúcou zdravou alternatívou nezdravých sladkostí.
Obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika, sodíka, železa, horčíka, zinku a niacínu, ktoré pozitívne vplývajú na duševnú pohodu človeka. Sú typickým „antistresovým ovocím“. „Vďaka vysokému podielu niacínu spolu s horčíkom, selénom a zinkom potláčajú vnútorný nepokoj, nervozitu a zlepšujú náladu“, hovorí odborníčka na zdravú výživu Mgr. Zuzana Klinčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Broskyne sú bohaté na vitamín C, A, B1 a B2, karotény a xantofyli, ktoré zlepšujú imunitný systém. Majú močopudné účinky, čím čistia naše obličky a močový mechúr a tiež odstraňujú červy z čriev.
Z broskýň si môžete pripraviť veľmi veľa dobrôt, samozrejme najlepšie je ich konzumovať čerstvé. Skvelé sú v ovocných šalátoch alebo zmrzlinových pohároch dajú sa z nich pripravovať osviežujúce kokteily, smoothie nápoje, mrazené drene, kompóty či džemy. Môžu byť súčasťou rôznych koláčov, zákuskov a dezertov. Výborným štartom do nového dňa alebo skvelým zdrojom energie po tréningu je tvaroh s broskyňami.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave