Táto rakovina zabíja najmä starších mužov. Mnohí sa boja vyšetrenia. Je naozaj mučivé? Lekár má jasnú odpoveď

S vyšším vekom sú ľudia náchylnejší aj na rôzne urologické ochorenia. Mužov po päťdesiatke najčastejšie trápi prostata, ženy zasa hľadajú pomoc urológa pre zápal močového mechúra. A hoci boli močové kamene skôr ochorením, ktoré postihovalo viac mužov, v poslednej dobe do ambulancie urológa pre túto diagnózu zavíta rovnako veľa žien.

18.08.2024 06:00
urológia, urológ, prostata Foto:
Ilustračná foto.
debata (2)

V súvislosti s prostatou je u mužov rizikovým faktorom vyšší vek. Prostata sa totiž celý život mení, prebiehajú v nej zmeny a postupne sa nezhubne zväčšuje, pričom prax a výskum ukazujú, že po šesťdesiatke sú mikroskopické zmeny v zmysle zväčšenia prítomné u každého druhého muža. Štatistiky sú pritom desivé. Podľa Slovenskej urologickej spoločnosti na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku len 14 % pacientov po päťdesiatke a mali by ju absolvovať všetci. Predišlo by sa rozhodne množstvu úmrtí, štatistiky z roku 2015 hovoria, že rakovina prostaty sa podieľala až na takmer desiatich percentách na všetkých úmrtiach na zhubné nádory u mužov.

Dôvera informuje o novom projekte
Video
Zdroj: TV Pravda

Nezhubné zväčšenie

Hoci nezhubné zväčšenie prostaty neznamená hneď rakovinu, mužom pri neliečení spôsobuje obrovský diskomfort a pridružené zdravotné problémy: „Neliečená hyperplázia prostaty môže viesť k opakovaným zápalom mechúra alebo nevratnému poškodeniu obličiek. Ochorenie sa začína prejavovať napríklad častým nočným močením, slabým prúdom či pocitmi neúplného vyprázdnenia mechúra po vymočení. Vtedy je na mieste urologické vyšetrenie,“ opisuje riziká neliečenia zväčšenej prostaty urológ Ján Švihra. V lekárni je síce dostupných množstvo výživových doplnkov a liečiv, ktoré sľubujú, že vás zbavia sa problémov s prostatou, ale efekt zväčša majú len pri počiatočných štádiách nezhubne zväčšenej prostaty.

Prevencia je možno pár sekúnd nepríjemná, ale môže zachrániť život

Muži majú často mylné a skreslené predstavy, ako urologická preventívna prehliadka prebieha. Každý si predstaví len vyšetrenie cez konečník, čo je pre nich červená čiara. Urológ ubezpečuje, že to nie je vôbec bolestivé, iba pár sekúnd možno intímne nepríjemné. Samotná prehliadka má však omnoho širší rozsah: „Preventívna prehliadka, screening karcinómu prostaty, pozostáva z niekoľkých častí. Mužom zoberieme krv, vyšetríme vzorku moču a spýtame sa ich sériu otázok. Otázky sa týkajú celkového zdravotného stavu, ale aj kvality močenia. Potom si muž ľahne na lôžko, urobíme fyzikálne vyšetrenie a ultrazvuk urotraktu. Ultrazvuk sa robí cez brucho, v tejto fáze nerobíme žiadne intervenčné zobrazenia. A čo sa týka tej najchúlostivejšej časti prehliadky – prehmatáme genitál, či je všetko v poriadku. Vyšetrenie zakončíme digitálnym rektálnym vyšetrením. Ľudovo povedané, nasadíme si rukavicu, na ukazovák nanesieme gél a prst zavedieme do konečníka. Cez konečník je totiž prostata výborne dostupná u väčšiny pacientov. Takto dokážeme posúdiť jej veľkosť aj vysloviť prvotné podozrenie na rakovinu. Vyšetrenie trvá len chvíľku a vôbec nejde o niečo hrozné,“ dodáva MUDr. Ján Švihra.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #seniori #zápal močových ciest #urológ #prostata #močové kamene