Pokračovanie článku: Táto rakovina zabíja najmä starších mužov. Mnohí sa boja vyšetrenia. Je naozaj mučivé? Lekár má jasnú odpoveď

Okno nerozbijú, zato spôsobia mučivú bolesť

Môžu mať len pár milimetrov a nemusíme o nich ani vedieť, alebo môžu narásť až na 1,5 centimetra a spôsobiť kolikovú bolesť, ktorá patrí medzi tie najhoršie, aké môže človek zažiť. Močové, respektíve obličkové kamene trápia v poslednej období skoro rovnako často mužov aj ženy. V prípade, keď je moč dlhodobo príliš koncentrovaný alebo kyslý, môžu sa začať tvoriť kryštáliky a keď vykryštalizujú, vytvoria zárodok kamienka. Ten môže postupom času narastať a zväčšovať sa bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli. „Niekto môže žiť celý život s obličkovým kameňom a ani nevie, že ho má. A ani ho nikdy trápiť nebude. V obličke narástol drobný kamienok, pláva si tam a nijako sa neprejavuje. Niekedy sa môže prejaviť miernymi tupými bolesťami v boku či prítomnosťou červených krviniek v moči. Ale potom sú aj veľmi bolestivé prejavy. Obávaná renálna kolika je jedna z najhorších bolestí, ktoré človek môže zažiť. Nastáva, keď kamienok vycestuje z obličky a dostane sa do močovodu. Ide o potrubie, ktoré spája obličku s mechúrom,“ vysvetľuje urológ MUDr. Ján Švihra, PhD.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
urológ, vyšetrenie, prostata, ultrazvuk, sono Ilustračné foto.

Podľa urológa menšie kamienky, približne do veľkosti šesť milimetrov, je možné vymočiť, aj keď s bolesťou. Keď sa do močovodu dostane kamienok, kŕčovito sa okolo neho močovod zovrie, a to vyvolá silnú bolesť, ktorá je neraz sprevádzaná pocitmi na vracanie a studeným potom. „Pacienti často nevedia, čo im je. Človek má zrazu veľmi silné bolesti v boku alebo pod rebrami a začne vracať. Mnohí si myslia, že to je slepé črevo či žlčník, že sa možno prejedli. Nakoniec je to kolika. Ale môže to byť aj seknutie v chrbtici. Takéto prejavy má viacero ochorení a nedá sa to laicky odlíšiť,“ varuje urológ Švihra.

Keď lieky nezaberú, hrozí operácia

V prípade obličkovej koliky je nutné vyhľadať lekársku pomoc, aby bola pacientovi poskytnutá správna a adekvátna liečba – a to buď konzervatívna, alebo v komplikovanejších prípadoch operačná. Konzervatívna liečba spočíva v podávaní liekov, tzv. spazmolytík – liekov na rozpúšťanie močových kameňov, liekov od bolesti a zvýšení pitného režimu tak, aby bolo možné menšie kamene vymočiť. Druhou metódou je operácia, počas ktorej sa obličkové kamene rozbijú rázovou vlnou alebo laserom, prípadne prichádza na rad endoskopické vybratie konkrementov či štandardná chirurgická operácia na odstránenie kameňov.

Na kolu a pivo radšej zabudnite

Viesť zdravý životný štýl s pestrou a vyváženou stravou platí aj v prevencii proti tvorbe obličkových kameňov. Čím je človek starší, tým je náchylnejší na tvorbu kameňov, a to aj z toho dôvodu, že vo vyššom veku sa znižuje pocit smädu a pri prijímaní malého množstva tekutín má moč vyššiu koncentráciu a ostáva dlhšie v močovom ústrojenstve.

Rovnako nie je vhodná ani nadmerná konzumácia potravín a nápojov s vysokým obsahom vápnika a strava bohatá na oxaláty – napríklad špenát, rebarbora, čokoláda, orechy a produkty z nich (orechové mlieka, maslá,…). Dlhé roky sa v našej spoločnosti traduje mýtus, že pivo pomáha v prevencii proti kameňom, najmä to zásadité, čo však nie je pravda. „Žiadne pivo nie je zásadité, aj keď tak môže chutiť. Jeden typ močových kameňov po pive dokonca rastie. Nadmerná konzumácia piva, nezdravý spôsob života, vyprážané a ťažké jedlá vedú k tvorbe močových kameňov,“ varuje urológ Ján Švihra. Rovnako to platí aj pre kolové a sladené nápoje.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #seniori #zápal močových ciest #urológ #prostata