Vyriešia zápal močových ciest a pomôžu aj pri problémoch s prostatou a nemusíte hneď utekať k lekárovi. Len si nepomýľte túto jednu, je prudko jedovatá

Sila prírody je stále skvelým pomocníkom pri riešení menej závažných urologických problémov. Bylinky pomôžu pri zápaloch močových ciest, ale vedia pomôcť aj so zväčšenou prostatou. Mnohé z nich môžete pestovať dokonca aj vo vlastnej záhradke. Ktoré majú najlepšie účinky?

17.08.2024 06:00
bylinky, bylina, liečivé rastliny, žena, lúka Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Brusnice

Brusnice, ilustračná foto. Foto: SHUTTERSTOCK
brusnice Brusnice, ilustračná foto.

Malé červené bobuľky, ktoré sa u nás vyskytujú v hojnom počte v lesoch vo vyšších nadmorských výškach, majú blahodarné účinky na močové cesty, najmä ak vás trápia zápaly. Brusnice obsahujú rôzne látky, ktoré znižujú pH moču, čím ho robia viac zásaditým, čo bráni baktériám v priľnutí na sliznicu močových ciest a ich množeniu. Okrem toho sú bohaté na flavonoidy, vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie zložky. Brusnice majú preukázateľné účinky ako podporná liečba zápalových ochorení močových ciest a sú skvelou prevenciou proti vzniku zápalov.

Záhrada: Super tip ako mraziť bylinky
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Ako brusnice užívať?

Brusnice môžete pestovať v záhrade a užívať čerstvé, prípadne ich konzumovať v podobe džúsov, čajov alebo špeciálnych preparátov z lekárne.

Praslička roľná

Praslička roľná, ilustračná foto. Foto: SHUTTERSTOCK
praslička roľná, ruža Praslička roľná, ilustračná foto.

Rastie v priekopách, na okrajoch polí a ciest, prevažne v piesočnatej pôde, no jej sila je nepopierateľná už od staroveku. Keďže má praslička roľná močopudné účinky, využíva sa aj ako podporná rastlina pri liečbe urologických ťažkostí. Keďže v našich končinách rastú až tri druhy prasličky, z ktorých jedna – praslička bahenná je jedovatá a náramne sa na seba podobajú, je vhodnejšie zakúpiť si sušenú bylinu v obchode alebo v lekárni.

Ako prasličku užívať?

Praslička sa vyskytuje často ako prímes v bylinných čajoch určených na močové cesty. Rovnako je možné urobiť si len z prasličky odvar, ten by sa mal užívať iba počas ťažkostí a nie ako dlhodobá prevencia.

Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ obyčajná, ilustračná foto.
zlatobyľ obyčajná Zlatobyľ obyčajná, ilustračná foto.

Ďalšou bylinou, ktorá rastie „na divoko“ ako burina na okrajoch lesov, v priekopách či poliach, je zlatobyľ. Nádherná majestátna rastlina s bohatými žltými kvetmi je síce pre alergikov nočnou morou, ale pre ľudí s urologickými ťažkosťami neraz spásou. Zlatobyľ pôsobí ako diuretikum, čiže má močopudné účinky, rovnako obsahuje látky s protizápalovým a protihubovým účinkom, má antioxidačné vlastnosti a dokonca niektoré látky pôsobia aj ako prevencia vzniku nádorov.

Ako zlatobyľ užívať?

V prípade použitia pri urologických ťažkostiach sa odporúča urobiť si čaj, pričom denne môžeme vypiť až jeden liter. Rovnako ako pri prasličke platí, že sa má užívať najmä pri ťažkostiach a nie ako dlhodobá prevencia.

Žihľava dvojdomá

Žihľavá dvojdomá, ilustračná foto. Foto: SHUTTERSTOCK
žihľava, bylinky, detoxikácia Žihľavá dvojdomá, ilustračná foto.

Určite si mnohí pamätáme, ako nepríjemne vie páliť koža, keď sa dostane do kontaktu so žihľavou. Naše staré mamy hovorili, že šľahať sa žihľavou pomáha predísť reume. Hoci to vôbec nie je pravda, žihľava, ktorá rastie všade okolo nás, má iné liečivé účinky na viacero zdravotných problémov. Priaznivo pôsobí proti zápalom, na močové cesty, krvný tlak, stabilizáciu cukru v krvi a v kombinácii s inými bylinkami aj na zväčšenú prostatu. Môže byť účinná pri zmierňovaní príznakov, ako je znížený prietok moču, neúplné vyprázdnenie močového mechúra, kvapkanie po močení a neustále nutkanie na močenie.

Ako žihľavu užívať?

Ako podporná liečba zápalových ochorení močového traktu alebo prostaty sa žihľava užíva vo forme čaju (1–3 šálky denne) alebo vo forme tinktúry.

Vŕbovka malokvetá

Vŕbovka malokvetá, ilustračná foto.
vŕbovka malokvetá Vŕbovka malokvetá, ilustračná foto.

Táto bylinka sa tradične využíva na podporu zdravia prostaty. Jej účinky na prostatu sú známe hlavne vďaka schopnosti zmierňovať príznaky spojené so zväčšením prostaty. Vŕbovka malokvetá pomáha znižovať zápal v prostate, potláča príznaky ako časté nočné močenie, slabý prúd moču a pocity neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Ako vŕbovku užívať?

Vŕbovka malokvetá sa často užíva vo forme čajov, tinktúr alebo kapsúl.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #bylinky #prostata #močové cesty #liečivé bylinky #urologické čaje