Mnohé parazity môžu na človeka číhať nielen na rukách, ale aj neumytom ovocí, akými sú napríklad čučoriedky, jahody, maliny alebo ríbezle konzumované priamo z kríka. Prenášajú ich lesné zvieratá, napríklad líška. "Pozor treba dať aj na blízky kontakt s domácimi miláčikmi – psom, mačkou a inými, na ktorých srsti sa môžu nachádzať infikované vajíčka,“ povedal Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH. Nebezpečná je aj kontaminovaná voda, zle umytá alebo vôbec neumytá zelenina a iné plody nachádzajúce sa blízko zeme v záhrade.
Najznámejším parazitárnym ochorením je toxoplazmóza, kde kľúčovým faktorom prenosu Toxoplasma gondii je mačka, ktorá vylučuje infikované vajíčka a tie sa môžu nachádzať okrem iného aj na neumytom ovocí a zelenine. "Obzvlášť nebezpečná býva v tehotenstve a závažnou formou infekcie je aj jej očná forma,“ hovorí Michal Adamišin, verejný zdravotník a hygienik NÚDCH. Očná forma môže v prípade neliečenia, či komplikácií viesť až k oslepnutiu. Podľa Adamišina malo túto formu 6 z 9 pacientov hospitalizovaných s toxoplazmózou v ostatných piatich rokoch.
Nebezpečné choroby
Počas rastu ovocia a zeleniny sa do nich môžu dostať rôzne patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať ochorenia a zapríčiniť rôzne infekcie prenášané potravinami. Kontaminácia môže byť prechodne prítomná na povrchu alebo preniknúť hlboko dovnútra cez poškodené miesta na povrchu čerstvých produktov. Ďalšie ľudské patogény spojené s čerstvými produktmi sú napríklad vírus hepatitídy A, norovírus, Aeromonas spp., Bacillus cereus, Campylobacter spp., Clostridium botulinum, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella enterica, Shigella spp., Staphylococcus.
Všetky z nich prenášajú choroby súhrnne nazývané pojmom „choroba špinavých rúk“. Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom, ako zabrániť ich prenosu, je pravidelne si umývať ruky, vždy pred a po kontakte s potravinami, chorými ľuďmi, odpadom a po návšteve toalety.