Prospešná pre ľudí, príťažlivá pre mačky
Valeriána lekárska, alebo ľudovo nazývaná aj kozlík, je rastlina, ktorá svojimi bielymi kvetmi nielen vynikne v záhrade, ale pomôže pri ťažkostiach s chronickou nespavosťou a aj pri depresiách. Túto rastlinu majú vo veľkej obľube aj mačky, ktoré priťahuje jej vôňa. Významné účinky má koreň z rastliny, preto je vhodné užívať tinktúru. Valeriána lekárska pomáha pri poruchách centrálneho nervového systému, ale aj pri kardiovaskulárnych ťažkostiach. Užívanie sa odporúča pri duševnej nepohode, psychickom rozrušení, všeobecnej podráždenosti, nervozite a keďže obsahuje látky, ktoré pozitívne vplývajú na spánok, využíva sa na zaspávanie, uvoľnenie, relaxáciu a aj na zmiernenie búšenia srdca či úpravu kolísavého krvného tlaku.
Zrelaxuje a zlepší spánok
Rastlina pripomínajúca žihľavu je častou bylinkou, ktorú pestujeme v záhrade, alebo v malom bylinkovom záhone na balkóne. Jej citrónová svieža vôňa dodá skvelú chuť každej limonáde. Je ňou medovka lekárska, ktorá má ešte významnejšie využitie v sušenom stave. Keďže má upokojujúce účinky, šálka čaju môže zmierniť stres, úzkosť a nervozitu. Zároveň pomáha podporovať relaxáciu a zlepšuje kvalitu spánku. Rozhodne stojí za vyskúšanie pri nespavosti a iných problémoch so spánkom.
Oáza pre lietajúci hmyz
Naše záhrady krásne rozvonia, zahalí ich do odtieňov fialovej a sivozelenej farby a je oázou pre motýle a včely. Levanduľu lekársku by sme nemali nechať len vo váze v podobe kytice, ale jej kvety a listy sú skvelým pomocníkom pri problémoch s duševnou nepohodou. Veľkou výhodou je, že zasadiť ju môžeme v záhrade, ale aj v kvetináči na balkóne v bytovke. Jej sezóna vrcholí v júni a júli, keď kvety obsahujú najviac éterických silíc. Práve fialové kvety levandule obsahujú mnohé prospešné látky a najlepšie sa uvoľnia pri destilácii s vodnou parou, teda ak ich zalejete horúcou vodou, za niekoľko minút máte čaj s mimoriadne silným liečivým účinkom. Levanduľa lekárska pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, spomaľuje tep srdca, znižuje hodnoty stresových hormónov adrenalínu a kortizolu. Preto je výborným prírodným pomocníkom pri úzkostiach, depresii, strese, duševnom nátlaku, poruchách nálady, pri skleslosti, nespavosti, teda pri všeobecnej duševnej nepohode. A okrem toho má aj antibakteriálne, protizápalové účinky a môže pomáhať aj analgeticky, teda proti bolestiam.
Poklad z lúk a polí
Kým mnohí z nás si ľubovník bodkovaný natrhajú na lúke preto, aby rozjasnil kyticu z lúčnych kvetov, zbierať by sme ho mali aj pre jeho overené a viacerými štúdiami potvrdené liečivé účinky. Tých má ľubovník bodkovaný skutočne veľké množstvo – pomáha s trávením, zlepšuje funkciu pečene a žlčníka, podporuje močové cesty, posilňuje imunitný systém, pomáha pri problémoch s kardiovaskulárnymi ochoreniami a významnú úlohu zohráva aj pri duševných ťažkostiach. Dôležitú úlohu zohráva ako podpora liečby depresívnych stavov, čo potvrdili aj desiatky rozsiahlych štúdií. Určite teda stojí za to vyskúšanie tejto bylinky pre podporu dobrej nálady, zmiernenie stresu či emocionálnu rovnováhu.