Nebolia, zabíjajú potichu a tvoria polovicu úmrtí na Slovensku. Vyhnúť sa im dá, ale úlohu zohráva aj genetika. Nakoľko ste v ohrození vy?

Na Slovensku tvoria srdcovo-cievne ochorenia takmer polovicu príčin všetkých úmrtí. "Odhaduje sa, že až 80 percentám kardiovaskulárnych ochorení je pritom možné predísť zmenami životného štýlu, " uvádza ministerstvo zdravotníctva.

30.09.2024 06:00
debata (6)
Užitočná pravda: Čo robiť, keď ste porušili vychádzky počas PN? Dostanete pokutu a prídete o celú dávku PN?
Video
Zdroj: Tv PRAVDA

Ochorenia srdca a ciev patria medzi hlavné príčiny úmrtí, pričom štatistiky ukazujú, že až 40 % všetkých úmrtí súvisí nielen so samotnými ochoreniami, ale aj so zanedbanou prevenciou. Situácia na Slovensku je vážna, keďže úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia aktuálne množstvom prevyšuje kombináciu prípadov úrazov a rakoviny.

Na Slovensku ročne zomrie na kardiovaskulárne ochorenia približne 25-tisíc ľudí, pričom dve tretiny týchto úmrtí súvisia so srdcovým zlyhávaním. „Srdcové zlyhávanie je vážny stav, keď srdce nedokáže účinne pumpovať krv do celého tela. Môže byť spôsobené infarktom myokardu, neliečeným vysokým krvným tlakom či inými faktormi,“ vysvetľuje MUDr. Peter Mečiar z kardiologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen. Kľúčovou výzvou pre pacientov je zníženie rizikových faktorov, medzi ktoré patrí vysoký krvný tlak, nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu či nadmerný stres.

Najúčinnejšia prevencia spočíva podľa ministerstva zdravotníctva v redukcii rizikových faktorov, ako je: vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, stres, fajčenie, nadváha, nedostatok fyzickej aktivity a nezdravá výživa.

Srdcovo-cievne ochorenia sú veľmi často podmienené aj geneticky, podľa MUDr. Mečiara je preto prevencia najúčinnejší spôsob, akým dokážeme znížiť výskyt týchto ochorení. „Vysoký krvný tlak a cholesterol sú tichí zabijaci, pretože nebolia, ale môžu viesť k vážnym stavom, ako sú infarkty a cievne mozgové príhody. Odporúčame pravidelne monitorovať hodnoty krvného tlaku a cholesterolu,“ zdôrazňuje kardiológ, Dôležité je aj prijatie zdravého životného štýlu a dáva niekoľko tipov:

Zdravá strava

Zamerajte sa na zvýšenie príjmu zeleniny, ovocia, orechov, rýb a zdravých tukov, ako je olivový olej. Obmedzte soľ, cukor a červené mäso.

Pravidelný pohyb

Každodenný pohyb počas aspoň 30 minút znižuje riziko srdcových ochorení.

Kontrola hmotnosti

Udržiavanie zdravej hmotnosti znižuje celkovú záťaž na srdce a cievy.

Manažment stresu

Stres je jedným z hlavných spúšťačov vysokého krvného tlaku, a preto je dôležité nájsť spôsoby na jeho zvládanie – pomáha meditácia, dychové cvičenia, ale aj dostatok spánku či záľuby.

Vyhýbanie sa fajčeniu a alkoholu

Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu výrazne zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Pre pacientov so srdcovými ochoreniami je dôležité dodržiavať liečebný režim, vrátane kontrol hmotnosti, sledovania príjmu soli a pravidelných lekárskych kontrol. „Dodržiavanie liečebných opatrení a zmena životného štýlu môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť riziko hospitalizácií,“ dodáva MUDr. Mečiar.

Pri príležitosti Svetového dňa srdca

6 debata chyba
Viac na túto tému: #srdce #infarkt myokardu