Seniori sú prirodzene zraniteľnejšou skupinou obyvateľstva, a to nielen kvôli zníženej imunite, ale aj kvôli tomu, že prejavy ochorení ako kliešťová encefalitída a lymská borelióza môžu u nich viesť k závažnejším komplikáciám.
Kliešťová encefalitída, vírusové ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu, môže mať pre starších ľudí veľmi vážne následky vrátane dlhodobých neurologických problémov, ako sú ochrnutie, poruchy pamäte alebo trvalé motorické ťažkosti. Dlhodobé následky KE môžu byť rôzneho charakteru, a to najmä neurologického (bolesti hlavy, únava, pocity znecitlivenia, mravčenia, porucha pamäti/koncentrácie – zhoršenie motorických funkcií, dlhotrvajúce kognitívne ťažkosti, ochrnutie). Ochorenie môže v rizikových prípadoch končiť úmrtím.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva bolo od začiatku roka 2024 k 22. septembru zaznamenaných 136 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo síce predstavuje pokles o 24 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, no riziko stále pretrváva. Proti kliešťovej encefalitíde existuje účinné očkovanie, ktoré sa odporúča seniorom plánovať najmä počas zimných mesiacov.
Lymská borelióza, ktorá sa prenáša baktériami, môže u starších ľudí viesť k dlhodobým komplikáciám, najmä v prípade neskorej diagnostiky. Symptómy zahŕňajú chronické bolesti kĺbov, ochrnutie, ale aj vážne kardiovaskulárne problémy. V roku 2024 do 22. septembra evidujeme 1 829 prípadov lymskej boreliózy, čo predstavuje nárast o 17 % oproti predchádzajúcemu roku.
Ako si vybrať kliešťa?
Ak si na tele nájdete kliešťa, treba ho vytiahnuť čo najskôr. Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy. V prípade zaklieštenia odporúčame nasledujúci postup:
Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Kliešťa vyťahujte plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť – je dôležité ho nepoškodiť a nerozmliaždiť.
Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Snažte sa odstrániť celé telo kliešťa aj s hlavičkou.
Kliešťa po odstránení nemliaždite prstami. Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša.
Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra), použite prípravok s obsahom alkoholu. Dezinfikujte aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa a poriadne si umyte ruky.
Poznačte si pre istotu dátum a pravdepodobnú lokalitu, kde ste mohli kliešťa chytiť. Ak ste ho mohli mať na tele už dlhší čas (zopár dní), poznačte si aj túto informáciu. Tieto informácie môžu byť užitočné pre vášho lekára v prípade, že sa u vás neskôr objavia príznaky, ktoré sú obvyklé v prípade infekcií prenášaných kliešťami. Nasledujúci mesiac venujte pozornosť príznakom ako väčšie začervenanie v mieste odstráneného kliešťa, horúčka, bolesť svalov, bolesť hlavy či opuch a bolesť kĺbov. Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s vaším lekárom.
Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, proti lymskej borelióze nie.
Prevencia
Aby ste sa ochránili pred rizikami, najlepšie je kombinovať viacero opatrení. Odborníci odporúčajú nosiť dlhé oblečenie, používať repelenty a po návrate z prírody dôkladne skontrolovať pokožku. Seniori by mali byť obzvlášť opatrní, keďže infekcie prenášané kliešťami sa môžu u nich rozvíjať rýchlejšie a závažnejšie než u mladších ľudí.
Prevencia a včasné ošetrenie prisatého kliešťa sú preto základom ochrany zdravia, najmä počas jesenných prechádzok a pobytov v prírode. Našťastie, informovanosť o kliešťoch a možnosti očkovania rastú, čím sa minimalizuje nebezpečenstvo pre najzraniteľnejšie skupiny populácie.