Penzistom vznikla zo zákona nová povinnosť, z peňaženiek im vytiahne desiatky eur. Ktorí seniori budú musieť platiť?

Od 1. augusta 2024 platí nová povinnosť, ktorá sa dotkne mnohých seniorov, ktorí používajú elektrické kolobežky, bicykle či vozíky na pohyb. Ak ich vozidlo dosahuje určitú rýchlosť, je potrebné ho poistiť, inak riskujú pokutu. Zákon sa nevzťahuje na všetky elektrické zariadenia, preto je dôležité pochopiť, na ktoré sa povinnosť vzťahuje a na ktoré nie.

09.10.2024 06:00
debata (48)
Uzatvárali ste životné poistenie ešte v korunách? Dnes vám to nemusí stačiť ani na pohreb. Poradíme, čo musíte urobiť
Video
Zdroj: TV Pravda

Novela zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel prináša povinnosť poistiť nielen autá, ale aj elektrické kolobežky, bicykle, jednokolky, segwaye, hoverboardy a vozíky pre seniorov. Týka sa to tých, ktoré dosahujú rýchlosť nad 25 km/h, alebo vážia viac ako 25 kg. Ak teda používate niektoré z týchto zariadení, je dôležité sa oboznámiť s novými pravidlami.

Čo poistiť musíte a čo nie?

Povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje na elektrické zariadenia, ktoré presahujú rýchlosť 25 km/h. Patrí sem väčšina elektrických kolobežiek, bicyklov a podobných vozidiel. Naopak, elektrické invalidné vozíky pre osoby so zdravotným znevýhodnením poistenie nepotrebujú. Ak vlastníte e-vozidlo bez výrobného čísla alebo ho používate výlučne na súkromnom pozemku, povinnosť sa vás netýka. Pokiaľ však vozidlo používate na verejných cestách, poistenie je povinné.

Pozor na sankcie

Ak nesplníte povinnosť poistiť svoje vozidlo, riskujete pokutu. Ak niekto musí mať PZP a neuzatvorí si ho, hrozí mu pokuta. Bez ohľadu na to, či ide o vozidlo pre seniora alebo elektrokolobežku, hrozí za jazdu bez poistky pokuta od 50 eur do 5 000 eur, informuje portál finsider.sk.

Ďalej tiež uvádza, že dôležitou podmienkou je, či má penzista používajúci invalidný vozík aj preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Nie každý dôchodca je totiž automaticky invalid. O tom rozhoduje posudkový lekár, ktorý musí určiť po posúdení lekárskych nálezov mieru funkčnej poruchy najmenej 50 percent. Dôchodca vtedy splní podmienku na vyhotovenie preukazu osoby s ŤZP.

Kto má výnimku

Riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor pre portál Finsider uviedol, že, že výnimku zo zákona majú invalidné vozíky výlučne používané osobou s telesným postihnutím. „To v prípade väčšiny seniorských vozíkov neplatí. Samotný dôchodca by musel byť osobou s telesným postihnutím, a takýto vozík by sám musel aj viesť,“ uviedol Fajnor.

Ak dôchodca nie je zároveň invalidom, jeho elektrické vozidlo musí mať PZP za predpokladu, že jeho jeho rýchlosť viac ako 25 kilometrov za hodinu, alebo je vyššia ako 14 kilometrov za hodinu a zároveň hmotnosť tohto vozidla presahuje 25 kilogramov. Väčšina seniorských vozidiel síce dosahuje maximálnu rýchlosť do 25 kilometrov za hodinu, ale ich váha je výrazne vyššia ako 25 kilogramov. Preto musia mať aj poistku.

Ako zistíte, či máte spomínanú povinnosť? "Najľahší spôsob je, že si skontrolujú maximálnu konštrukčnú rýchlosť vozíka. Tá spravidla nepresahuje 14 kilometrov za hodinu, čo automaticky znamená, že sa na nich povinnosť nevzťahuje. Ak by bola vyššia a aj jeho hmotnosť by bola cez 25 kilogramov, čiže by spĺňal definíciu motorového vozidla v zmysle zákona o PZP, v takom prípade bude kľúčové určenie vozíka. U predajcu alebo výrobcu si vedia overiť, či je ich vozík klasifikovaný ako zdravotnícka pomôcka v zmysle európskej legislatívy,“ vysvetlil senior analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec pre portál Finsider.

Zákon s európskym kontextom

Táto legislatívna úprava nie je len slovenským výmyslom. Ide o reakciu na eurosmernicu, ktorá vyžaduje poistenie pre elektrické vozidlá vo všetkých členských krajinách EÚ. Seniori, ktorí často využívajú moderné formy mobility, by si preto mali dávať pozor a vyhnúť sa tak zbytočným problémom.

Ak vlastníte elektrické vozidlo, skontrolujte si jeho technické parametre a overte si, či spadáte do novej povinnosti poistiť ho. Vyhnete sa tak možným komplikáciám a sankciám pri jeho používaní.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 48 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #senior #trojkolka #poistka #vozík