Vyprážané rezne a ďalšie jedlá pripravované týmto spôsobom majú ľudia radi, vysvetľovať, že škodia zdraviu, asi nie je potrebné. Výskumy ale ukazujú, že nás priamo ohrozujú na živote.
Rizikom sú takéto jedlá najmä u žien po menopauze. Ich konzumácia sa spája s vyšším rizikom ochorenia srdca, čo vedie k predčasnej smrti. Ženy, ktoré jedli viac než jednu porciu vyprážaných jedál denne, mali až o 8 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia, oproti tým, ktoré sa tomuto druhu jedla vyhýbali. Rozsiahla štúdia trvala niekoľko rokov a uskutočnila sa pred časom na viac ako sto tisíckach amerických žien vo veku 50 – 79 rokov.
Kura alebo ryby?
Konzumácia vyprážaných kurčiat viackrát za týždeň mala za následok trinásťpercentné zvýšenie rizika úmrtia. Jedenie takto pripravených rýb alebo morských plodov prinieslo zníženie pravdepodobnosti predčasnej smrti približne o polovicu, stále ale hovoríme o pätnásťpercentnom riziku. Štúdia potvrdila súvislosť medzi jedením vyprážaného jedla a výskytom cukrovky 2. typu či vznikom srdcovocievnych ochorení.
Rakovinotvorná látka
Zemiakové lupienky, vyprážané hranolky, ale aj pražená káva. Spája ich možný obsah nebezpečnej rakovinovej látky.
Vyprážaná alebo pečená verzia zemiakov so sebou prináša vyššie zdravotné riziká. WHO pred časom uviedla, v takto tepelne upravenej zelenine sa z bežnej a zdraviu prospešnej aminokyseliny asparagínu vytvára chemická látka akrylamid. Zvýšená hladina akrylamidu v krvi je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka, vaječníkov a obličiek. Podobné negatívne účinky môžu mať aj tepelne spracované obilniny. Americký The National Cancer Institute tvrdí, že znížením príjmu uvedenej látky sa môže výrazne znížiť výskyt rakoviny.
Aakrylamid je chemikália, ktorá sa používa pri úprave pitnej vody, na čistenie odpadových vôd, ale aj v ropnom a stavebnom priemysle. Prítomnosť tejto zlúčeniny sa potvrdila aj v cigaretovom dyme. Vysoký obsah akrylamidu zistili najmä v potravinách, ktoré boli pečené, grilované, vyprážané, fritované alebo opekané, pričom obsahovali zemiaky alebo múku. Akrylamid sa nepridáva do potravín a nepochádza ani z obalov. Nevzniká pri varení potravín a teplotách do 100 °C. Ďalším jeho zdrojom môže byť aj káva, nakoľko sa tvorí pri pražení kávových zŕn.