„Pri cievnej mozgovej príhode rozhodujú minúty. Čím skôr pacient dostane potrebnú pomoc, tým väčšia je šanca na záchranu mozgových funkcií a návrat do bežného života. Hlavným problémom je, že mnohí ľudia nerozoznajú prvé príznaky mŕtvice, alebo váhajú zavolať pomoc,“ vysvetľuje MUDr. Bassam Al Sabti, neurológ Nemocnice AGEL Bratislava.
Ako rozoznať príznaky mŕtvice?
Kľúčové je vedieť rozpoznať najčastejšie príznaky mŕtvice, ktoré sú zhrnuté pod skratkou FAST (Face, Arms, Speech, Time):
Face (Tvár): Náhla asymetria tváre alebo pokles kútika úst. Arms (Ruky): Neschopnosť zdvihnúť jednu z rúk. Speech (Reč): Zmätená alebo nezrozumiteľná reč. Time (Čas): Každá sekunda je dôležitá, preto je potrebné okamžite volať záchrannú službu.
„Aj mierne prejavy môžu byť znakom toho, že sa niečo deje. Nečakajte, či sa stav zlepší – každá sekunda oneskorenia môže znamenať väčšie poškodenie mozgu,“ upozorňuje MUDr. Al Sabti.
Zasiahnutie pohybového aparátu a nevyhnutnosť rehabilitácie
Jedným z najčastejších dôsledkov cievnej mozgovej príhody je postihnutie pohybového aparátu, čo môže viesť k ochrnutiu končatín, poruchám rovnováhy a strate motorických funkcií. „Po akútnej fáze liečby je nevyhnutnou súčasťou zotavenia aj rehabilitácia,“ vysvetľuje skúsený neurológ. V posledných rokoch sa čoraz viac využíva aj robotická rehabilitácia, ktorá umožňuje presné a kontrolované pohyby, čím sa zlepšujú výsledky liečby.
„Robotické systémy nám pomáhajú nastaviť pacientovi primeranú záťaž. Zároveň realizujeme aj také pohybové vzorce, ktoré by boli prostriedkami konvenčnej rehabilitácie limitované až nemožné,“ hovorí primár rehabilitačného oddelenia Nemocnice AGEL Bratislava MUDr. Marek Tkáč, MBA. „Táto forma rehabilitácie pomáha pacientom nielen obnoviť stratené funkcie, ale aj získať motiváciu bojovať so svojím ochorením,“ dodáva primár Tkáč.
Prevencia je kľúčová
Cievnej mozgovej príhode sa dá v mnohých prípadoch predísť zdravým životným štýlom. Vyvážená strava, dostatok pohybu, udržiavanie optimálnej hladiny krvného tlaku a cholesterolu a kontrola diabetu sú základné kroky na zníženie rizika mŕtvice.
„Rizikové faktory ako vysoký tlak, fajčenie či obezita sú dnes, bohužiaľ, čoraz bežnejšie aj medzi mladšími ľuďmi. Pravidelné prehliadky a aktívna starostlivosť o zdravie sú dôležitými krokmi k zníženiu výskytu cievnej mozgovej príhody,“ dodáva MUDr. Bassam Al Sabti.
Prvé príznaky
Z medzinárodného prieskumu, do ktorého bolo zapojené aj Slovensko vyplýva, že až 80% ľudí nepozná príznaky cievnej mozgovej príhody a iba 24% pacientov, ktorých postihne si uvedomuje, že má cievnu mozgovú príhodu, kde ide o život. Len 3% pacientov, ktorí dostali ochorenie, si zavolali sanitku. Tieto štatistiky nám ukazujú, aké je dôležité vzdelávať verejnosť o tejto téme o to viac, že čas na liečbu tohto ochorenia je len 4 a pol hodiny od prvých príznakov.
„Dnes vieme cievnu mozgovú príhodu úspešne liečiť. Máme pacientov, ktorí prekonali „porážku“ a žijú bez väčšieho hendikepu normálny život. Avšak ide o pacientov, ktorí sa dostali do nemocnice včas a mohla im byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť a účinná liečba. Čas je v tomto prípade rozhodujúci,“ upozorňuje prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP v Košiciach.
Na to, aby sa pacienti dostali do nemocnice včas, je potrebná aj správna a rýchla reakcia záchranárov. „Verejnosť možno ani nevie, že slovenské záchranky patria v oblasti záchrany pacientov s „porážkou“ k svetovej špičke. Ich kvalitu vyhodnocuje nezávislý svetový register a hneď tri slovenské záchranky si už v minulosti prevzali ocenenia za kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Dokonca našej záchranke, ktorá pôsobí na juhu Slovenska, sa to za uplynulý rok podarilo ako jedinej na svete hneď 4-krát po sebe," uviedol PhDr. Matej Polák, riaditeľ záchrannej zdravotnej služby ZaMED.
Projekt, čo zachraňuje
Byť s projektom FAST HEROES v každom meste, obci a kraji, aj to je cieľ združenia SK8, ktoré na Slovensku združuje Vyššie územné celky. Do piateho ročníka medzinárodnej vzdelávacej iniciatívy o cievnej mozgovej príhode sa okrem lekárov – neurológov či záchranárov zapájajú aj VÚC. Aktuálne prešlo bezplatným vzdelávacím cyklom viac ako 50-tisíc žiakov a študentov. Ambíciou organizátorov je v roku 2025 pokoriť 70-tisícovú hranicu a zaradiť sa medzi popredné krajiny sveta, ktoré vzdelávajú deti a študentov o tomto závažnom neurologickom ochorení. Globálnym zámerom iniciatívy je vytvoriť 101 regiónov sveta, kde bude kompatibilne fungovať systém vzdelávania so záchranným zdravotným systémom a neurologickými iktovými centrami, ktorých máme na Slovensku 43. Slovensko má šancu byť súčasťou tohto ekosystému.
Do piateho ročníka projektu aktívne vstupuje aj združenie SK8, ktoré zastupuje Vyššie územné celky. Prostredníctvom tohto zoskupenia má projekt FAST HEROES ambíciu dostať sa do každého regiónu Slovenska. „Vnímame zmysluplnosť tohto projektu a nakoľko manažujeme stredné školy máme za to, aby sa veľká väčšina z nich do projektu zapojila. Zároveň aktívnou komunikáciou s odbormi školstva na regionálnej úrovni budeme vyvíjať aktivity aj na zapojenie základných škôl do tohto projektu,“ povedala Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja a členka združenia SK8.